Zirai İlaç Atıkları Enerjiye Dönüşüyor

Kırklareli İl tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya alınan "Zirai İlaç Atıklarını Enerjiye Dönüştürme Projesi" kapsamında başlangıç töreni Lüleburgaz’a bağlı Sakızköy köyünde gerçekleştirildi. Proje kapsamında köylerimizde çevre bilinci ve farkındalık oluşturması, Tarımsal faaliyetler sonucu oluşan zirai ilaç ambalaj atıklarının çevreye bırakılması sonucu oluşan çevre kirliliğinin önlenmesi ve Ülke ekonomisine geri kazandırılması amacıyla toplanan Zirai İlaç Ambalaj Atıkları enerjiye dönüştürülecek. İlk olarak Lüleburgaz İlçemizde Ahmetbey ve Evrensekiz Beldeleri ile Yenibedir, Umurca, Sakızköy ve Emirali Köyleri pilot bölge olarak belirlenirken, 2021-2022 yılları içerisindeproje tüm ilimiz ve köylerini kapsayacak şekilde genişletilecek.

Sıfır Atık Projesi kapsamında ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde; köylerde çevre bilinci ve farkındalık oluşturması, Tarımsal faaliyetler sonucu oluşan zirai ilaç ambalaj atıklarının çevreye bırakılması sonucu oluşan çevre kirliliğinin önlenmesi ve Ülke ekonomisine geri kazandırılması amacıyla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortaklığında "Zirai İlaç Atıklarını Enerjiye Dönüştürme Projesi" hayata geçiriliyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Tarım ve Orman İl MüdürüMehmet Aksoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ersoy Canbekve ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri, Sakızköy Köyünde, Tarımsal Entegre Tesis Alanı olarak planlanan alanda gezerek, incelemelerde bulundu. Uygulamaya konulan "Zirai İlaç Atıklarını Enerjiye Dönüştürme Projesi"nin başlangıç etkinliği de burada düzenlendi.
Proje kapsamında, Zirai İlaç Ambalaj Atıkları Biriktirme Noktalarında kullanılmak üzere hazırlanan ve projenin uygulanacağı pilot köylerde dağıtımına başlanan zirai atık konteynerlerinin, Lüleburgaz Sakızköy köy muhtarlığına teslimi ValiOsman Bilgin, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ersoy Canbekve ilgili kurum ve kuruluşların müdür ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Pilot İlçe Lüleburgaz
İlk Etapta Lüleburgaz İlçemizde Ahmetbey ve Evrensekiz Beldeleri ile Yenibedir, Umurca, Sakızköy ve Emirali Köyleri pilot olarak belirlenirken, 2021-2022 yılları içerisinde Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından proje tüm ilimiz ve köylerini kapsayacak şekilde genişletilecek.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol