Tıp Fakültesi İçin Akıllı Bina Yapılıyor

Kırklareli Üniversitesi Tıp Fakültesi için “Akıllı Kampüs ve Tıp Fakültesi Akıllı Bina Tasarımı” toplantısı yapıldı.Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Doğan Ünal, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Rükneddin Aslan, Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. FürüzanAslan, Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Soner Yeler, Mühendislik Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bora Aslan, Eğitim-Öğretim Geliştirme Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Alaettin İşeri, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı İlker Tulgaile Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi Başkanı Öğr. Gör. Çiğdem OvacıBeji’nin katılım gösterdiği toplantıda;“Akıllı Kampüs ve Tıp Fakültesi Akıllı Bina Tasarımı” konusunda Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan üç ayrı ekip tarafından hazırlanan öneri raporlarının sunumu yapılarak sonraki
aşamalarda yürütülecek çalışmalar değerlendirildi. 

“Kırklareli Üniversitesi Akıllı Kampüs ve Tıp Fakültesi Akıllı Bina Tasarımı” toplantısı Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Doğan Ünal, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Rükneddin Aslan, Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fürüzan Aslan, Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Soner Yeler, Mühendislik Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bora Aslan, Eğitim-Öğretim Geliştirme Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Alaettin İşeri, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı İlker Tulga ile Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi Başkanı Öğr. Gör. Çiğdem OvacıBeji’ninkatılımıyla gerçekleştirildi.
Video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda; “Akıllı Kampüs ve Tıp Fakültesi Akıllı Bina Tasarımı” konusunda Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan üç ayrı ekip tarafından hazırlanan öneri raporlarının sunumu yapılarak sonraki aşamalarda yürütülecek çalışmalar ele alındı.
“Teknoloji, yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim süreçlerine entegre edilmesi
çok önemli bir ihtiyaç”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, gelişen teknolojinin yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim süreçlerine entegre edilmesinin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Üniversitenin dijital dönüşüm politikası kapsamında Akıllı Kampüs, Ekolojik Akıllı Eğitim Ortamları, Yeşil ve Çevreci Kampüs ile Atık Yönetim Sistemi kavramlarının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Şengörür, inşaat çalışmaları devam eden Tıp Fakültesi binası ve mevcut binalarda kullanılması öngörülen dijital sistemleri ortaya koymak ve bu sistemler için gerekli altyapı sistemlerinin tanıtılması, gereksinimlerin belirlenmesi ve olası uygulamaların desteklenmesi amacıyla düzenlemiş oldukları toplantının verimli geçmesi dileğinde bulundu.
Rektör Yardımcısı Meryem Çamur ise, yaptığı açılış konuşmasında üç farklı ekibin öneri raporlarının oluşturulmasında yürüttüğü ön hazırlık çalışmaları ve bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları toplantılarla ilgili bilgiler aktardı.
Akıllı Kampüste Neler Olacak?
Akıllı eğitim ortamlarının tasarımına ilişkin; Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Eğitim-Öğretimi Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan “Tıp Fakültesi Binası Dijital ve Akıllı Eğitim Ortamları Tasarımı” başlıklı öneri raporunun sunumunu Mühendislik Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bora Aslan yaptı. Sunumda Akıllı eğitim ortamlarına ilişkin dijitalleşme önerileri bağlamında Dijital Öğrenci Kimliği, Akıllı Kürsü Sistemi, Akıllı Yoklama Sistemleri, Dijital Pano Sistemleri, Akıllı Sınıf, Merkezi Yönetimli Akıllı Duyuru Panoları, Doküman ve Materyal İnceleme-Okuma Kameraları konularında bilgiler veren Aslan, sunumun devamında akıllı kampüs için fiziki alt yapılara yönelik dijitalleşme önerileriyle ilgili olarak Akıllı Ateş Ölçüm Sistemi, Dijital Hijyen, Akıllı Hijyen Kontrol Sistemi, Akıllı Bina Yönetim Sistemleri, Akıllı Aydınlatma Sistemi, Akıllı İklimlendirme Sistemi, Akıllı Bina Sıhhi Tesisat Sistemi, Plaka Tanımalı Otopark Sistemi, Kampüs İçi Akıllı Yönlendirme Sistemleri hususlarında ayrıntılı bilgiler paylaştı.
“Kırklareli Üniversitesi Akıllı
Yeşil Kampüs”
Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Soner Yeler ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. FürüzanAslan ise, gerçekleştirmiş oldukları “Kırklareli Üniversitesi Akıllı Yeşil Kampüs” başlıklı öneri raporu sunumunda; Akıllı Sulama Sistemleri, Yağmur Suyu Yönetimi/Yağmur Hasadı, Bitkisel Uygulama, Kentsel Donatılar, Elektrikli Araçlar ve Bisiklet Yolları, Solar Güneş Panelleri, Atık Yönetimi ve Eğitim konularında yapılabilecek çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
Tıp Alanında En Güncel
Laboratuvar Örnekleri
Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Rükneddin Aslan da Fakülte bünyesinde gerçekleştirilen alt yapı ve laboratuvar kurulumu çalışmalarına ilişkin bilgiler aktardı.
Prof. Dr. Aslan, Fakültedeki toplam laboratuvar sayıları bu laboratuvarların dijital alt yapılarına yönelik yapılan çalışmalar ve bu alandaki en güncel laboratuvar örneklerine yönelik fakültedeki alanında uzman akademisyenlerle çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.
Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı İlker Tulga ise, Kayalı Kampüsünde enerji verimliliği ve tasarrufa ilişkin proje önerilerini içeren; Kazanlar Otomasyonunun Tek Noktada Toplanması, Sodyum Buharlı Yol Armatürlerinin Led Armatüre Dönüşümü, Enerji Verimliliği ve Kalitesinin İzlenmesi ile Çevre Güvenlik Sistemleri konularında bilgiler verdi. (H.M.Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol