Patates ve soğanların ihtiyaç sahiplerine dağıtımına başlandı

Salgın nedeniyle üreticinin elinde kalan tonlarca patates ve soğan, TMO tarafından satın alınarak ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılıyor. AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Çiftçiden alınacak ürünlerin ihtiyaç  sahiplerine dağıtılıyor. Yapılan her türlü engelleme girişimine karşın dik duruşuna ve Gayretine Şahidiz Erdoğan” ifadelerini kullandı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: “Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan tüketimi gerilemişti. Tüketimin azalması stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden oldu. Bu durum karşısında çiftçimizin olumsuz etkilenmemesi için Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile TMO, üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara 81 İl Valilikleri aracılığıyla dağıtımı ile görevlendirildi.

Aynı zamanda Bakan Dr. Bekir Pakdemirli'nin patates ve soğan dağıtımına Ramazan ayı öncesi başlanması ile ilgili açıklamaları kamuoyuna yansımıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi, 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle kuru soğan alımlarına başlamıştır. TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu değildir. ÇKS'ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır. Alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmak amacıyla başta büyükşehirlerimiz olmak üzere 81 ilimize sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacaktır.
Ayrıca, salgın nedeniyle toplu tüketim yerlerinin kapalı olmasına bağlı olarak pirinç tüketiminin azalması, iç ve dış piyasalardaki fiyat gerilemeleri, çeltik fiyatlarının düşmesine ve üretici elinde stok kalmasına sebep olmuştur. Yeni üretim döneminde çeltik istihsalinde bir azalma olmaması ve üreticilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ile TMO çeltik stoklarının güçlendirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları doğrultusunda 2020 yılı mahsulü TMO çeltik alım fiyatları yukarı yönlü olarak revize edilmiş ve alımlara başlanmıştır.
Üreticilerimizden alınan çeltikler TMO tarafından stoklanacak ve görev tanımı kapsamında bilahare piyasa regülasyonu amacıyla kullanılacaktır.
Üreticilerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için başlatılan bu çalışma Bakanlığımız, Valiliklerimiz ve üretici örgütlerimizle koordineli bir şekilde yürütülmektedir. Bakanlığımız verileri ve piyasa tespitlerine göre, halen üreticilerimizin elinde 2020 yılı mahsulü arz fazlası yaklaşık 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete konu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunduğu değerlendirilmektedir.” (Tarım ve Orman Bakanlığı)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. soyulana soğan patates 14 Nisan 2021 Çarşamba 05:36:58

    En ucuz gıda maddeleriydi soğan patates dahi halkın alım gücü dışında ve üretici elinde kalmaktadır. O halde PR gözboyaması üzere birkaç poşet bedava dağıtılmasında yarar vardır!