Otizme Mavi göndermesi

Kırklareli Engelliler Umut Spor Kulübü Derneği’nce 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle 04 Nisan Çarşamba günü Festival Alanı’nda Otizme Mavi Işık Yak etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte mavi balonlar gökyüzüne gönderilirken mavi boyalı eller kumaşları boyadı.

Kırklareli’nde faaliyetlerini sürdüren Engelliler Umut Spor Kulübü Derneği 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Devam eden etkinlikler kapsamında 04 Nisan Çarşamba günü ilimiz Festival alanında bir araya gelen öğrenciler, veliler ve partililer öğrenciler ile birlikte ilk olarak mavi renkli balonları gökyüzüne saldı. Ardından özel çocuklarla birlikte mavi boyalı ellerini bezlerin üzerine bastılar. Özel çocuklar ile etkinliği beraber planladıklarını söyleyen Engelliler Umut Spor Kulübü Başkanı Nihal Bircan yaptığı açıklamada “Bu gün burada özel çocuklarımız için düzenlediğimiz etkinliğimiz kalabalık ve güzel geçti. Bu etkinliği çocuklarımız ile birlikte hazırlanarak gerçekleştirdik. Etkinliğimize katılım yüksek oldu. Etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
“Otizmli çocuklarımıza sahip çıkmalıyız”
Etkinliğe katılım gösteren AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Aslı Karakahya otizmli çocuklara sahip çıkılması gerektiğini dile getirerek “Evlatlarımızı ve ailelerini görünce daha fazla ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. AK Parti olarak otizmli çocuklarımıza her zaman desteğimiz sürecek. Şefkat isterseniz, şefkat gösterin. Bu çocuklar bize bir emanet. Onlara sahip çıkalım.” diye konuştu.
“Çok mutluyuz”
Etkinlikte darbukası ile göz dolduran Çağdaş Emrah Kahya düzenlenen etkinlikten mutlu olduğunu söyledi. Kahya etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. “Bu gün böyle bir etkinlikte arkadaşlarımız ve ailelerimiz ile birlikte eğlenceli vakit geçirdik. İlk olarak mavi balon saldık daha sonra ellerimizi mavi boyaya batırarak bir bezin üzerine bastık. Ardından Engelli Ritim Grubumuz ile gelen bütün misafirlerimizi oynattık. İnşallah konserlerimiz devam edecek” dedi.
“Her öğrenci ile tek tek ilgileniyoruz”
Etkinlik sonunda gazetemiz muhabirlerine yaptığı açıklamada özel öğrenciler ile tek tek ilgilendiğini belirterek “Eğitim, otizmli çocukların iyileşme ve entegrasyon sürecinde önemli bir unsurdur. Eğitimin her zaman terapi ve tedavi ile senkronize bir biçimde uygulanması gerektiğini belirtmek gerekir. Öğrenme, kavrama ve anlamlandırma sorunlarının çözümünde ve çocuklara bu yönde pratik kazandırıllmasında eğitimin rolü oldukça büyüktür. Otizmli çocuklara özel olarak hazırlanmış bir eğitim programı uygulanmaktadır. Otizm eğitimi, çeşitli aşamalara ayrılır. Öncelikle eğitim görecek olan çocuğun profilinin çıkartılması gerekir. Kimi çocuklar diğer otizmli akranlarıyla birlikte eğitim görebilirken, bazılarına birebir eğitim uygulanması gerekir. Ayrıca, eğitime hazırlanma süreci her zaman birebir olmalıdır. Eğitimin temel amacı terapi ile kazandırılan becerilerin pekiştirilmesi ve çocukların kendi başlarına bilgi, pratik edinecek hâle getirilmesi olmalıdır” dedi.
“Ailede Eğitim”
Ailenin öncelikle çocuğun hoşlandığı etkinlikleri bulması ve ona teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Bircan “Beceri öğretimi ancak böyle bir durumda mümkün olabilir. Günde 2-3 defa 3 ya da 5 dakika süren etkinlikler ile çocuğa beceri kazandırmak mümkün olacaktır. Ayrıca eğitim verilen yerlerde çocuğun dikkatini dağıtacak materyal ve oyuncaklardan arındırılması gerekir. Bununla birlikte, ortam değişikliği otistik çocukların olumsuz reaksiyon göstermesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden beceri geliştirme eğitimlerinin sürekli olarak aynı ortamlarda verilmesi faydalı olacaktır. Eğer zorunlu bir mekan değişikliği söz konusuysa, öncelikle çocuğun yeni ortama alıştığından ve kendini orada güvende hissettiğinden emin olunmalıdır” şeklinde belirtti.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol