Milletvekili Gündoğdu Müsilaj Sorununu TBMM’ye Taşıdı

CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Meclisi Üyesi Vecdi Gündoğdu, denizlerimizi tehdit eden deniz salyası (müsilaj) sorununu TBMM gündemine getirdi. 

Milletvekili Gündoğdu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verirken, müsilajın sorumlularının kim olduğunu sordu.
Marmara Denizini tehdit eden deniz salyası (müsilaj) sorunu ile ilgili sorun gitgide büyüyor. CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, konuyu TBMM gündemine taşırken yanıtlaması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi verdi.
“Bölgedeki canlıları ve canlı yaşamını tehdit etmektedir”
Müsilajın bölgedeki yaşamı tehdit ettiğini kaydeden Milletvekili Gündoğdu; “Marmara Bölgesi’ndeki çarpık sanayileşme ve şehirleşmenin sonucu meydana gelen kirlilik, deniz salyası (Müsilaj) Marmara Denizini, bölgedeki canlıları ve canlı yaşamını tehdit etmektedir.Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası, İstanbul başta olmak üzere Yalova, İzmit, Bandırma Körfezi ve Bursa Mudanya sahilinde beyaz bir tabaka halinde büyük bir kirlilik yaratmaktadır.Kirlilik ve kokunun çevreye verdiği zarar nedeniyle balıkçılar avlanmaya ara vermek zorunda kalmış, anılan bölgelerde denize girmek olanaksız hale gelmiştir.
Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan raporda, Deniz salyası olarak anılan Müsilaj sorununun iki temel neden olarak; organik yükün artması ve iklim değişikliğinin etkisiyle Marmara Denizi’nde yaşanan deniz suyu sıcaklık artışları tespit edilmiştir” dedi.
“Sorumlular kimlerdir, sorumlular
hakkında neler yapacaksınız?”
Milletvekili Gündoğdu Bakan Kurum’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti; “Bu doğrultuda;Marmara Bölgesi’nde sanayi ve evsel tüm atıklar için derin ya da değil denize her türlü deşarjdan vazgeçilmesi konusunda neler yapacaksınız?Bölgede, deniz deşarjı projeleri, termik santral projeleri, liman, tersane, kimyasal depolama alanları, kıyı dolgu projeleri gibi yeni projelere izin vermeye devam edecek misiniz, mevcut projelerde üretim ve kapasite artış izni verilecek midir?Dere ıslahlarıyla kaçak deşarjlara son verilmesi ve vahşi atık depolamaları, tarım ilaçları nedeniyle yer altı sularının kirlenmesini önleyici hangi ilave tedbirleri alacaksınız?Marmara Denizi’nin kirlenmesinin, canlı yaşamını tehdit eder hale gelmesinin temel nedeni nedir, bu hale gelmesine son 20 yılda kim müsaade etmiştir, sorumlular kimlerdir, sorumlular hakkında neler yapacaksınız?” (H.M.Taner)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Toptancı mantığı 13 Haziran 2021 Pazar 00:56:41

    Vecdi bey yine bir hazine bulmuş gibi genel geçer genele vurulmuş toptancı sorularla bir önerge vermiş. Tersaneyi de limanı da şunu da bunu da herşeyi toplamış içine. Bir de genel bir soru sormuş : "Bu kimin suçu ?" Bunun cevaplarından birini biliyor oysa ki. Hani vekil arkadaşlarıyla "keh keh kih kih" espiriler düzerek temek atmama töreni yapan bir belediye başkanı var. Oradan başlayabilir soru önergelerine. Ekrem sen ne yaptın bu konuda de mesela ?