Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı günü başlıyor. Bayram öncesi kurban satış ve kesim yerleri ile kesim ücretleri belirlenirken Kurban Pazarı Pınar Mahallesi’nde kuruldu. Hayvan satıcılarının
18 Temmuz Pazar günü gelmeye başladığı Kurban Satış Yeri’nde sınırlı sayıda satış gerçekleşirken asıl satışların Bayram arifesi olan bugün 19 Temmuz Pazartesi günü olmasının beklendiği ifade edildi. Öte yandan geçen yıl pandemi nedeniyle bayramlaşma programı yapılmazken bu yıl normalleşmeye
geçilmesi ile birlikte sınırlı olarak yine pandemi kurallarına özen gösterilerek bayramlaşma yapılacak. Kırklareli Valiliği’nin Bayramlaşma programı iki bölüm halinde gerçekleştiriliyor. İlk bölümde kurum içi bayramlaşma Cuma günü gerçekleştirildi. Salı günü ise kamu kurumları ziyareti var. Aynı gün protokol,
STK ve vatandaşlarla bayramlaşma ise Kırklareli Şehitliği ziyareti sırasında yapılacak.

Kurban Bayramı 20 Temmuz 2021 Salı günü başlıyor. 23 Temmuz 2021 Cuma günü ne kadar devam edecek Bayramda 19 Temmuz’un Bayram Afiresi nedeniyle tatil olması 23 Temmuz Cuma’nın ardından Cumartesi ve Pazar gününün de resmi tatil günleri olması nedeniyle kamu kurum çalışanları 1 hafta boyunca tatil yapacak. Bu sürede Kırklareli’nde Kurban ibadetini yapmak isteyenler için kurulan Kurban Satış Pazarı Pınar Mahallesi Mahyababa Caddesi No:58 Eski Mezbaha yanında bulunan boş alanda kurbanlık almak isteyenleri bekliyor. Hafta içi kurulan satış pazarına hayvan satıcıları Pazar günü gelmeye başladı. Aynı gün sınırlı sayıda da olsa vatandaş gelerek kurbanlık alabilmek için pazarlık yaptı. Kurban Satış Pazarı’na Pazar günü küçükbaş hayvanlar getirilirken kurbanlıkların fiyatının 1800 ile 3000 Lira arasında olması bekleniyor.
Kurbanlıklarını kestirecek olan vatandaşlar ise Karakoç Köyünde bulunan Özel Dere Et Ürünleri İşletmesinde kurbanlıklarını küçükbaş hayvan için en çok 100,00 TL, büyükbaş hayvan içinse en çok 320,00 TL ödeyerek kestirebilecekler. Bu yerlerde bu ücretin dışında başka herhangi bir ücret talep edilemeyecek. Bu arada isteyen vatandaşlar burada kendileri de kurbanlarını kesebilecek. Yönetmeliklere uygun davranmayanları ise 1000 TL’den başlayan ve 96 bin 500 lirayı bulan para cezaları kesilecek.
Kurban satış ve kesim yeri olarak belirlenen yerlerde ağız ve burunu kapatacak şekilde maske kullanılacak. En az 2 metre olacak şekilde fiziki mesafe kurallarına uyulacak. Alanlara HES kodu ile giriş olacak. Pazarlıklarda el sıkışma tokalaşma yapılmayacak.
Kesim ücreti küçükbaş hayvanda 100,00 TL, büyükbaş hayvan da 320,00 TL. ile sınırlandırıldı. Kurbanını kendisi kesecek vatandaşlardan ücret talep edilmeyecek.
Belirlenen kurallara uymayanlara 1.000-TL ile 96.561 TL arasında değişen oranlarda idari para cezası kesilebilecek.
Bayramlaşma programı
Kırklareli’nde bayramlaşma programı da belirlendi. Kırklareli Valiliği’nin bayramlaşma programı Kırklareli Şehitliğinde saat 10.00 da yapılacak. Buradaki programa kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, siyasi partiler ve vatandaşlar katılabilecek. Burada yanı zamanda şehitlik ziyareti de yapılacak. (H.M.Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol