Kırklareli OSB’de "İdari Bina Temel Atma Töreni" gerçekleştirildi

Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında dün Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nin "İdari Bina Temel Atma Töreni" gerçekleştirildi. Törene Vali Bilgin’in yanı sıra CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Bülent Şengörür, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri katılım sağladı. Kırklareli OSB’nin ilk etabında tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Vali Osman Bilgin; ikinci etapta ise 1500 dekarlık Sanayi Parseli oluşturulması için hazırlıklar devam ettiğini vurguladı.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Bülent Şengörür, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ile kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımıyla dün Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nin "İdari Bina Temel Atma Töreni" yapıldı. Kırklareli OSB’nin ilk etabında tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Vali Osman Bilgin; ikinci etapta ise 1500 dekarlık Sanayi Parseli oluşturulması için hazırlıklar devam ettiğini vurguladı. Vali Bilgin “Organize Sanayi Bölgemizin ikinci etabında 1500 dekarlık Sanayi Parseli oluşturulması için hazırlıklar devam ediyor. Organize Sanayi bölgemizin 1.Etabında her türlü alt yapı çalışması tamamlanmıştır. Organize Sanayi bölgemiz geleceğin OSB'si niteliğinde altyapı çalışmaları tamamlanmış olup örnek bir OSB olmuştur. Herkesi OSB'mizin ikinci etabında yatırım için Kırklareli'ne davet ediyoruz” şeklinde konuştu. OSB’de son 3 yılda 1300 dönüm sanayi parseli tahsisi gerçekleştirilirken, bu alan 21 yıllık süresinde yapılandan fazla alana tekabül ediyor. Şu an Kırklareli OSB’de boş sanayi parsel alanı kalmazken, 2 bin 61 dönüm alandaki genişleme çalışmalarına ilişkin yer seçim etüt çalışmalarının tamamlandı.
Türkiye’de ilk akıllı tabela sistemi
Türkiye de ilk burada uygulanan akıllı tabela ve yönlendirme sistemi yapılırken, fabrikaların üretim yaptığı bölgeye bağlı olarak renklendirme yapılan sistem ile birlikte çok güzel bir altyapı sistemi oluşturuldu. 21 yılda 1200 dönüm sanayi parseli tahsisi gerçekleştirilirken, son 3 yılda ise mevcut alanın %55’i oranında yani 1300 dönüm sanayi parseli tahsisinin yapıldı. 6 bin 500 kişinin istihdam edileceğini Kırklareli Organize Sanayi Bölgemizin mevcut alan tahsisinin tamamlanmış olup ilimize yaklaşık 5 milyar ile 8 milyar TL değerinde yatırım yapıldı.
Organize Sanayi
Bölgesinin 180 Milyon TL parası bulunuyor
Borcu olan Organize Sanayi Bölgesinden 180 Milyon TL parası olan bir Bölge haline gelen OSB, yatırım yapmak isteyen ve toplamda 1000 dönüme civarında ön taleplerini Kırklareli OSB’ye ileten sanayicilere 2021 yazı sonunda genişleme alanından tahsislere başlanması ön görülüyor. OSB’nin yol alt yapısından elektrik, doğal gaz, atık su yönetimi, su yönetimi, peyzaj, çevre tanzimi ve aynı zamanda özellikle OSB’lerde çok önemli bir sorun olan su kaynaklarının iki baraja ortak olunması sebebiyle olmazken, elektrikte de 100 megavatlık indirici merkezinde kurulma aşamasında bulunuyor. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesinde niteliksiz olarak tabir edilen çevreyi kirleten firma yatırımı bulunmuyor. Alüminyumlarda eloksal dediğimiz çevreye zarar verecek hiçbir yatırım yok, ayrıca OSB’ye yapılan yatırımların hepsi ciddi katma değerli yatırımlar yer alıyor. (S.Ünver)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol