“Kırklareli Bağcılığı Kadın Eliyle Çağ Atlıyor”

Kırsal alanda üretimin mimarı kadın çiftçilerin bilgi yöntemini sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla
bağcılık alanında Kırklareli’nin önde gelen köylerinden olan Kızılcıkdere Köyü’nde bulunan kadın üreticilere yönelik uygulamaya konulan“Kırklareli Bağcılığı Kadın Eliyle Çağ Atlıyor” Projesinin tanıtım programı ve Meyve Ağaçlarında Budama Kursu Sertifika Dağıtım Töreni 01 Nisan 2021 Perşembe günü Kızılcıkdere Köyü’nde gerçekleştirildi.Törene Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve eşi İknur Bilgin de katıldı.

“Kırklareli Bağcılığı Kadın Eliyle Çağ Atlıyor” Projesinin tanıtım programı ve Meyve Ağaçlarında Budama Kursu Sertifika Dağıtım Töreni 01 Nisan 2021 Perşembe günü Kızılcıkdere Köyü’nde gerçekleştirildi. Törende konuşan Vali Osman Bilgin,“Kırklareli Bağcılığı Kadın Eliyle Çağ Atlıyor’Projesi ile 15 kadın üreticimize toplam 94 dekar alanda anahtar teslim şekilde bağ tesisi kurulması hedeflenmiştir.
Toplam proje maliyeti 1.027.635 TL olup, söz konusu projenin 697.800 TL’sı Bakanlık katkısı, 329.835 TL’sı ise üretici katkısı olarak planlanmıştır.

Ekiliş alanları kararlaştırılmış olup, çeşit seçiminde Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile birlikte hareket edilecektir. Telli terbiye sistemi ve dikim işlemleri makineler ile yapılacağından bölgemiz bağcılığına örnek teşkil edecek tesisler kazandırılacaktır. Kızılcıkdere Köyünün mevcut bağ ekiliş plantasyonuna ilave olarak kurulacak yeni üzüm bağları ile İlimizdeki üzüm işleyen mevcut işletmelerin hammadde ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlanacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından ’Kırklareli Bağcılığı Kadın Eliyle Çağ Atlıyor’’ Projesiile ilgili bilgilendirmeler ve tanıtımı sunumu gerçekleştirildi.
Proje tanıtım programının ardından kadın çiftçilere yönelik açılan “Meyve Ağaçlarında Budama Kursu”nu başarı ile bitirip sertifika almaya hak kazanan kadın çiftçilere sertifikalarını Vali Osman Bilgin ve Eşi İlknur Bilgin tarafından verildi. Gerçekleşen proje tanıtım programı ve sertifika dağıtımının ardından Vali Osman Bilgin ve Eşi İlknur Bilginile beraber Kızılcıkdere Köyü’nün kadın üreticileri tarafından üretilen yöresel tarım ürünlerinin sergilendiği standları gezerek, üretilen ve sunumu yapılan yöresel ürünler ile ilgili bilgiler aldılar. (H.M.Taner)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Bolca Nine kadınları 03 Nisan 2021 Cumartesi 13:56:42

    Yaratıcı tabiat yaratıcı kadınların yüksek spiritüel enerjileri ile iletişime girdiğinde daha verimli ve daha enerji yüklü ürün vermektedir ki bu böyledir.