BU MİLLET DARBELERE ASLA BOYUN EĞMEZ

15 Temmuz destanının 5. yıldönümü dün ilimizde bir dizi etkinlikle kutlandı. Final ise Özgürlük ve Demokrasi Meydanında gerçekleşti. Saat 20.00’de başlayan etkinliklerde, ülkemizin darbe ve darbecilerle olan mücadelesine vurgu yapıldı. Bu milletin kesinlikle vesayet altına alınamayacağının altı çizilirken, en önemlisinin 15 Temmuz’un gelecek nesillere
anlatılması olduğu ifade edildi…

15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleşen hain darbe girişimin 5. yıldönümünde, Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Kırklareli yine kenetlendi ve 251 şehidimizi saygıyla, minnetle andı.
Dün akşam saat 20.00’de başlayan akşam etkinlikleri saygı duruşunun gerçekleşmesi, İstiklal Marşının okunması ile açıldı. Kuran-ı Kerim tilavetinin sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi yayınlandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz 2016 Cuma günü akşam saatlerinde başlayıp ertesi gün milletimizin ayakları altında çiğnenerek sona eren bu darbe girişimi, tarihimizdeki yerini bir ibret vesikası olarak almıştır.

Nesiller boyunca milletimizin her bir ferdi, bu eşi benzeri olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacaktır” dedi.
Erdoğan şöyle devam etti;
“Hakk’a tapan milletimizin istiklal aşkı, hür yaşamış bayrağımızın nazlı dalgalanışı, yurdumuzun üzerinde ebediyen inleyecek ezanlarımızın sesi şahidimiz olsun ki; ülkemize ve milletimize yapılan ihaneti asla unutmayacağız. Bu alçaklığın hesabını yakaladığımız, tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya devam edeceğiz. Öteki dünyada da bu İblis yoldaşlarının yakasına yapışacak, ruzi mahşerde peşlerini bırakmayacağız.
Doğudan batıya, kuzeyden güneye her istikamette, ülkemizi derin tarihî ve kültürel ilişkilere sahip olduğu coğrafyalardan koparmaya kalkanlar, çok daha sağlam gönül bağları kurmamıza vesile olduklarının farkına varamadılar. Bizim sadece ve sadece, tüm insanlık adına dile getirdiğimiz hak ve adalet taleplerini kendilerininki gibi siyasi riyakârlık olarak görenler, mazlumların sesi, soluğu, umudu hâline gelmemizin sırrını kavrayamadılar. Tıpkı 15 Temmuz gecesi milletimizin, nasıl olup da dünyanın en modern savaş araçlarını çıplak elleriyle durdurduğunu anlayamadıkları gibi, ülkemizin diğer hususlardaki duruşunun sebebini de çözemediler.
15 Temmuz sadece ülkemizde kendi istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmanın değil, aynı zamanda işte bu büyük vizyonun da sembolüdür. Tabii her husus gibi bu gerçek de, görmek isteyen gözler, duymak isteyen kulaklar, konuşmak isteyen diller, kavramak isteyen zihinler, sevinçle çarpmak isteyen kalpler, umutla dolmak isteyen gönüller için geçerlidir.
Rabbim bizleri bir daha 15 Temmuz gibi ihanetlerle imtihan etmesin diyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin diyoruz. Rabbim her işimizi kolay kılsın, her gayretimizi hedefine ulaştırsın diyoruz.”
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Kırklareli Valisi Osman Bilgin kürsüye davet edildi. Vali Bilgin konuşmasında Osmanlı’dan bu yana Türkiye’nin darbelerle mücadele ettiğini vurguladı. Emperyalist güçlerin içerden destek alarak, Türkiye üzerinden oyunlar oynadığını ifade eden Vali Bilgin, özellikle yeni nesillere 15 Temmuz’un öneminin anlatılması gerektiğini kaydetti. Vali Bilgin, farklılıklarımıza rağmen, sergilenen birlikteliğin en güzel örneğinin Kırklareli’nde bulunduğunu belirterek, birçok farklı görüş, farklı siyasi çizginin Kırklareli için yan yana geldiğini, bunun da çok önemli olduğunu, 15 Temmuz ruhunu yansıttığını söyledi.
15 Temmuz etkinlikleri dün akşam tutulan demokrasi nöbeti ile son buldu. Vatandaşlar ellerinde bayraklar, coşkuyla gecenin geç saatlerine kadar Özgürlük ve Demokrasi Meydanında nöbetlerini tuttular.
(Ferdi Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol