İttifaklar bitti

Kırklareli Belediye Meclisi 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından seçilen Başkan ve Meclis Üyeleri ile birlikte ilk toplantısını 13 Nisan 2019 Cumartesi günü yaptı. İlk toplantıda İyi Parti ve AK Parti üyeleri verdikleri dilekçelerle seçimler sırasında yapılan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın seçim sürecini kapsadığını, artık partileri adına Meclis Toplantılarına katılacaklarını bildirdiler. Böylece CHP’li ve MHP’li Üyeler şeklinde başlayan Meclis, AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti şeklinde dört partiye ayrıldı. Meclis ilk toplantıda görev dağılımı yaptı. 

Kırklareli Belediye Meclisi, 2019 yılı Nisan ayının ilk toplantısını 13 Nisan 2019 Cumartesi günü yaptı. Bağımsız Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Başkanlığında saat 11.00’da toplanan Meclis, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddelerini görüşmeye geçti. Öncesinde konuşan Belediye Başkanı Kesimoğlu, hayırlı ve başarılı bir çalışma dönemi diledi. Gündemin ilk maddesinde Meclis 1. Başkan VekilliğineCHP’den Gürkan Orasve 2. Başkan Vekiline CHP’denHasan Baykal seçildi. 2’nci maddede ise 2 Asil Meclis Katip Üyeliğine CHP’den Esra Cansu Boyraz ile yine CHP’den Ayşe Durmaz seçilirken yedek üyeliklere Sualp Aldüz ile Ali Gökçen seçildi.
İttifak sona erdi
3’ncü gündem maddesine geçilmeden önce seçim öncesi yapılan ittifaklar kapsamında CHP listelerinden Belediye Meclis Üyesi olan İYİParti’li üyeler ile MHP Listesinden Belediye Meclis Üyesi olan AK Parti’lilerbirer dilekçe sundular. Her iki partinin üyelerince sunulan dilekçelerde de aynı metin kullanılarak, “31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine parti yönetimlerimizin aldığı ilke kararı gereği CHP-İYİ Parti ittifakı olarak katılmış bulunmaktayız. 08.04.2019 tarihinde kesinleşen ve İlçe Seçim Kurulu’nca ilan edilen seçim sonuçlarına göre Belediye Meclis Üyeliğine seçilmiş bulunmaktayım. Parti Üst Yönetimince alınan karar gereği seçim ittifakı sona ermiştir. Belediye Meclisine partimiz adına katılım sağlayacağımızdan ihtisas komisyon seçimlerinin buna göre yapılmasını arz ederim” denildi. İYİ Partiden Savaş Çekinmez, Yücel Oluçay, Burcu Özel Belediye Meclisinde böylece kendi gruplarını kurarken aynı şekilde dilekçe sunan AK Partili Cuşkun Toklucu, Ömer Faruk Akkol, Halil Kahraman, Ersin Kırmızıtaş, Fahrettin Kaya ve Ayten Doymaz’da Meclis’teki AK Parti Grubunu oluşturdu. Böylece Kırklareli Belediye Meclisi’ni AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti olmak üzere 4 parti grubuoluşturdu.
Komisyonlar belirlendi
Kırklareli Belediye Meclisi daha sonra Belediye Encümen Üyeleri’nin seçilmesi ile toplantısına devam etti. CHP’den Arda Kolcular ve GükanOras, İYİ Parti’den ise Yücel Oluçayencümen üyesi olarak seçildi. İhtisas komisyonlarının yapılan oylama ile 5 üyeden oluşturulması kararı alınırken Komisyonların üyeleri şu isimlerden oluştu;
İmar Komisyonu
Selda Bilgin (CHP), Mahmut Bozan (CHP), Ömer Faruk Akkol (AK Parti), Savaş Çekinmez (İYİ Parti), Ebru Bilgiç (MHP).
Plan Bütçe Komisyonu
Ayşe Durmaz (CHP), Ali Gökçen (CHP), Ersin Kırmızıtaş (AK Parti), Yücel Oluçay (İYİ Parti), Yüksel Taşkın (MHP).
Çeşitli İşler Komisyonu
Elmas Büyükdere (CHP), Esra Cansu (CHP), Fahrettin Kaya (AK Parti), Nadiye Rodoplu (MHP), Savaş Çekinmez (İYİ Parti).
Çocuk Aile ve Engelliler
Komisyonu
Ayşe Durmaz (CHP), Elmas Büyükdere (CHP), Ayten Doymaz (AK Parti), Burcu Özel (İYİ Parti), Fırat Altıntel (MHP).
Ulaşım Hizmetleri
Komisyonu
Sualp Aldüz (CHP), Samet Babacık (CHP), Ayten Doymaz (AK Parti), Savaş Çekinmez (İYİ Parti), Yüksel Taşkın (MHP).
AB Komisyonu
Arda Kolcular (CHP), Ali Gökçen (CHP), Coşkun Toklucu (AK Parti), Yücel Oluçay (İYİ Parti), Nadiye Rodoplu (MHP).
Kırklareli Belediye Meclisi İhtisas Komisyonlarının belirlenmesinin ardından gündemin 10’ncu maddesindeki “Memur sendikası ile toplu sözleşme yapılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi” ile devam etti. Yapılan oylama ile kabul edilen bu maddenin ardından çeşitli kuruluş ve birliklere temsilci üye seçilmesi ile Meclis toplantısı sürdü.
Kırklareli Yerel Yönetimler Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği
Hasan Baykal, Can Yazıcı, Sualp Aldüz, Ayşe Durmaz asil üyeliklere, Samet Babacık ile Yücel Oluçay yedek üyeliklere seçildi.
Tarihi Kentler Birliği
Ali Gökçen (Asil), Can Yazıcı (Yedek)
Marmara Belediyeler Birliği
Mahmut Bozan (Asil), Can Yazıcı (Yedek)
Doğu-Batı Trakya Belediyeler
Birliği
Hasan Baykal (Asil), Sualp Aldüz (Asil), Esra Cansu Boyraz (Yedek)
Türkiye
Belediyeler Birliği
Gürkan Oras (Asil), Can Yazıcı (Asil), Mahmut Bozan (Asil), Selda Bilgin (Yedek), Ali Gökçen (Yedek)
Böyle bir uygulamaya ilk kez
rastlıyorum
Kırklareli Belediye Meclisi,gündemindeki 16 ve 17’nci maddeleri (2018 Yılı Faaliyet Raporu, 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu) CHP’den Gürkan Oras’ın raporları incelemek için yeterince zamanları olmadığı inceleme için yasal süresi içinde zaman istemeleri ile devam etti. Bu iki gündem maddesine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Kesimoğlu, söz konusu dönem içinde kendisinin de CHP’li olduğunu ve önceki dönem CHP’li Meclis üyelerinin de alınan kararlar ve yapılan çalışmaların altında imzasının bulunduğunu ifade ederek böyle bir şeyle ilk kez karşılaştığını söyledi. Söz konusu gündem maddelerinin yapılan oylama ile 17 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14.00’da görüşülmesine karar verildi. Bu gündem maddesinin ardından bu günden sonra Belediyenin yapacağı projelere ilişkin bir sunum yapıldı daha sonra dilek ve temenniler bölümünde AK Parti Grubundan Halil Kahraman söz alarak çalışma döneminin hayırlı olmasını temenni etti...

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol