Istranca’nın güzelliklerini tanıtacaklar

Kırklareli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi CB005.1.22.105 numaralı “Istıranca’nın Güzellikleri- Bulgaristan- Türkiye Sınır Ötesi Bölgesindeki doğal ve kültürel mirasların araştırılması, keşfedilmesi ve yaygınlaştırılması” projesinin uygulamasına başladı.
Proje ortakları Svilengrad Mesleki Tarım ve Ekonomi Lisesi “HristoBotev” ve Harmanlı Hayatboy Öğrenme Yaygınlaştırma Derneği olan projenin toplam bütçesi 91.713.85 Euro olarak belirlendi.

15 ay sürecek olan bu proje Avrupa Birliği’nin Interreg-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye Programı tarafından finanse ediliyor.
Proje özellikle Istıranca bölümünü hedef alarak Bulgaristan-Türkiye sınır bölgesindeki doğal ve kültürel mirasları araştırarak, keşfederek ve tanıtarak bölgenin turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor. Projenin özel amaçları: ortak girişimlerle sınır ötesi turizm alanında gençler arasında ilgi uyandırmak, başarılı işbirliği modeli kurmak, yeni turizm destinasyonları için turizm sektörünü teşvik etmek olarak tanımlanıyor.
Proje faaliyetleri arasında 1)Istıranca bölgesindeki potansiyel turizm kaynaklarını araştırıp analiz yapma, 2) Svilengrad ve Kırklareli’deki öğrenciler için eğitim atölye çalışmaları düzenlemek, 3)Türkçe, Bulgarca ve İngilizce olmak üzere üç dilde hazırlanacak turist rehberi için material hazırlamak 4) Svilengrad ve Kırklareli’de yuvarlak masa toplantıları düzenlemek 5) Istırancalara çalışma ziyaretlerinde bulunmak, 6) Üç dilde websitesi hazırlamak, 7) Harmanlı’da seminer düzenlemek bulunuyor.
Yapılan açıklamada; “Projenin hedef kitlesi sınır ötesi bölgedeki öğrenciler, tur operatörleri, turizm bilgi merkezleri, otel ve restoran sahipleri, belediyeler, emniyet birimleri ve yerel halktır.
Projenin beklenen en büyük çıktısı ortak turizm rotalarının oluşturulmasıdır. Proje ile hedef kitlenin bilgi ve becerilerinin artırılmasına katkı sağlanacaktır. Sınır Ötesi bölgedeki turizmin korunması, geliştirilmesi ve ortak faaliyetler ile bölgedeki doğal ve kültürel mirasların tanıtımının yapılması da projenin beklenen sonuçları arasındadır” dendi.
(Kırklareli Valiliği)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol