“İslam Temeddünü Okuma Üzerine Düşünceler"

Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin aylık olarak düzenlediği konferanslar serisi devam ediyor. Bu kapsamda “İslam Temeddünü Okuma Üzerine Düşünceler" başlıklı konferans düzenlendi.

Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin aylık olarak düzenlediği konferanslar serisinin üçüncüsü Rektörlük Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansta açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Faruk Güney yaptı. "Eleğin Üstünde Kalmak: Sabit ile Değişkenler Arasında İslam Temeddünü Okuma Üzerine Düşünceler" konulu konferansa konuşmacı olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu katıldı.
Prof. Dr. Fazıloğlu, düşünmenin önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “Bizim öncelikli olarak yapmamız gereken şey düşünmek. Düşünürken de ister bizim kültürümüze ait olsun ister başka kültürlere ait olsun bunu malzeme olarak kullanabilmek mühimdir.
Çünkü düşünce olmaksızın elde edilen malzeme bizim için sadece alıntı yapılan bir niteliğe haiz olacaktır” dedi.
Bu sebeple İslam temeddünün yeniden okunması gerektiğini söyleyen Fazıloğlu, konuşmasını sabit ve değişkenler arasında eleğin üstünde kalanın hayat görüşümüz olduğu ve Tevhidi aklın ilkesi haline getiren yegâne medeniyetin İslam medeniyeti olduğunu belirterek sonlandırdı.
Program, Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdüsselam Arı’nın teşekkür konuşmaları ve ardından Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na plaket takdimiyle son buldu.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. semavi ateşler yağacak üzerlerine 02 Mayıs 2018 Çarşamba 17:24:06

    İslamın en üstün örneği olan Türkiye Cumhuriyeti islamın en sefillerince tanınmaz hale getirildi. Emevi saray sahte islamı her türlü islam dışıyı yani cehalet devri tradisyonlarını allayıp pullayıp islam diye yutturdu. Aynı neslin günümüzdeki artıkları islamın ne olmadığının temsilcileri olarak Atatürk'ün Cumhuriyeti'nin de en gerçek islam olduğu kanıtını verdiler tüm anti-islamik icralarıyla.