“İlköğretim bilgi ve becerilerin temelinin atıldığı dönemdir”

İlköğretim Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler 13 Eylül (dün) itibariyle başladı. İlk olarak Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlayan törenler sonrasında Ziya Gökalp Ortaokulu’nda gerçekleştirilen program ile devam etti.Bu program ilk olarak saygı duruşu ve arından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında Halk Oyunları ekibi gösterisi sahnelendi. İlk öğretim Haftası hakkında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, il genelinde okul öncesinde 4 bin 593, ilkokulda 15 bin 306, ortaokulda 14 bin 140, ortaöğretimde 14 832 olmak üzere 48 bin 871 öğrencinin eğitim öğretim yılına başladığını ve öğretmenler olarak yüzyüze eğitimi özlediklerini belirtti. Hafta hakkında yayınladığı mesajda Kalkan; “İlköğretim, bize hayat boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelinin atıldığı dönemdir. Bu dönem, yürümeyi öğrenen çocuk misali okul-aile işbirliği ile okuma, yazma gibi temel eğitimlerinin verildiği kıymetli bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminin çocuklarımız açısından en verimli bir şekilde geçirilmesi ülkemizin geleceği açısından önem arz etmektedir” dedi.

İlköğretim Haftası dolayısıyla ilimiz genelinde tören ve programlar gerçekleştirildi. Törenler Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda çelenk sunma töreni ile başladı. Törende, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende Kalkan, Kovid-19 nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin yeniden başlamasının mutluluğunun yaşandığını söyledi.
Çelenk sunma töreni haricinde Ziya Gökalp Ortaokulu’nda program düzenlendi. İlköğretim haftası ile ilgili bili veren İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan; “Covid-19 salgını sebebiyle ara verilen yüz yüze eğitime, 2021-2022 eğitim öğretim yılında yeniden başlamanın mutluluğunu yaşıyor, sevgili çocuklarımızın, kıymetli öğretmenlerimizin ve tüm velilerimizin coşkusunu da yürekten paylaşıyoruz. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ilimiz eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni ediyor, huzurlu ve başarılı bir ders yılı diliyorum” diyerek yüzyüze eğitimi özlediklerini ifade etti.
“İlköğretim, bize hayat boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelinin atıldığı dönemdir”
İlköğretimin hayat boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelinin atıldığı dönem olduğunu belirten Kalkan, “Bilginin katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin de çok hızlı bir şekilde gelişme gösterdiği günümüz dünyasında eğitim öğretim faaliyetlerinin ne kadar büyük bir önemi ifade ettiği, her geçen gün daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.
İlköğretim, bize hayat boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelinin atıldığı dönemdir. Bu dönem, yürümeyi öğrenen çocuk misali okul-aile işbirliği ile okuma, yazma gibi temel eğitimlerinin verildiği kıymetli bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminin çocuklarımız açısından en verimli bir şekilde geçirilmesi ülkemizin geleceği açısından önem arz etmektedir” dedi.
“2021-2022 eğitim-öğretim
yılının şehrimize ve ülkemize
başarılar getirmesini temenni
ediyorum”
Müdür Kalkan açıklamasına şu şekilde nokta koydu; “Bakanlığımızca alınan kararlar doğrultusunda, Valiliğimizin öncülüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yeni eğitim öğretim yılı için tüm tedbirler alınarak okullarımız eğitim öğretime hazırlanmıştır. Ayrıca yürütülen projelerle okullarımızda verimliliği artırmaya yönelik gerekli tüm planlamalar yapılmıştır. 2021/2022 eğitim öğretim yılının, öğrenci-öğretmen-veli işbirliği içerisinde bilimsel, sosyal ve kültürel nice çalışmanın hayata geçirileceği bir eğitim yılı olacağına inanıyoruz.
İlimiz genelinde okul öncesinde 4.593, ilkokulda 15.306, ortaokulda 14.140 olmak üzere toplam 34.039 öğrencimiz ilköğretime başlamıştır. 14.832 ortaöğretim öğrencilerimizle birlikte toplam 48.871 öğrenci ve 3.665 öğretmen, ilimizde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılına başlamıştır.
Bu vesileyle 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlayacağımız İlköğretim Haftası'nın başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyor, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının şehrimize ve ülkemize başarılar getirmesini temenni ediyorum.” (Ö.Gönültaş)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. güzel günler göreceksiniz 17 Eylül 2021 Cuma 15:26:48

    Mevcut çocuk köle pazarlarına düşmeyip okuma şansı bulan çocuklar GÜNAYDIN sizlere ve TÜNAYDIN güneşli geleceğinize sizleri götürecek olan laik eğitim ve öğreniminiz kutlu olsun hepinize...