İlimizden Belediye Başkanları Yerel Yönetimler Toplantısına Katıldı

Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması başlığıyla düzenlenen, CHP'li Belediye Başkanları Toplantısı İzmir'de gerçekleştirildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yapılan toplantıya ilimiz belediye başkaları da katılım gösterdi.

Yerel seçimlerin ardından gerçekleşen ikinci istişare toplantısına ilimizden; Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant katıldı. Toplantıda yapılan çalışmalar ve gelecek dönemde yapılacak çalışmalar hakkında görüşmeler yapıldı.
“Yerel yönetimlerde ilkleri
yazıyoruz”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması başlığıyla İzmir'de düzenlenen, CHP'li Belediye Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada; “Yedi buçuk aylık dönemde çok şey oldu, çok güzel şeyler yaptık, hep beraber yaptık, birlikte mücadele ettik, birbirimize danıştık. Yanlışlarımız varsa süratle düzelttik, doğrularımız varsa doğruları büyütmeye çalıştık. Karşılıklı haberleştik. Büyükşehir Belediye Başkanlarımız belli aralıklarla bir araya geldiler ortak politika, ortak hedefler belirlediler. Bu ne demektir biliyor musunuz? Yerel yönetimlerde ilkleri yazıyoruz, tarihte yerel yönetimlerde ilkleri yazıyoruz. Bu da bize nasip oldu, bunu da biz yapıyoruz. Yaptığınız işin çok değerli olduğunu bütün Türkiye’nin bilmesi lazım ve bizim de bunu anlatmamız gerekiyor. Sıradan bir iş yapmıyorsunuz, sıradan bir görev de üstlenmediniz. Bulunduğunuz beldenin sorunlarını çözmede halk size yetki verdi, siz o yetkinin gereğini yerine getiriyorsunuz. Ama bunu yerine getirirken önünüze engeller çıkabilir, birileri engellemek isteyebilir. Bunların hiçbir önemi yoktur. Azim ve kararlılıkla bütün sonuçları elde etmek mümkündür. Biz bugün önümüze çıkarılan bütün engelleri aşan Belediye Başkanları olarak toplanıyoruz. Birlikte mücadelenin, beraber mücadelenin, bir hak mücadelesinin, vatandaşa hizmet mücadelesinin ne kadar değerli olduğunu halka anlatmaya çalışıyoruz” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu tüm belediye başkanlarına yaptıkları çalışmalardan ötürü teşekkürlerini sıraladı.
“Hep şunu söyledik, birlikte yöneteceğiz, beraber
yöneteceğiz, hiç kimseyi
dışlamayacağız, herkesi
dinleyeceğiz dedik”
Hiçkimseyi dışlamayacaklarını bir kez daha vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu; “Hep şunu söyledik, birlikte yöneteceğiz, beraber yöneteceğiz, hiç kimseyi dışlamayacağız, herkesi dinleyeceğiz dedik. Bunun da gereğini yerine getiriyoruz. Belediye Başkanlarımız yerlerine getiriyorlar. Muhtarlarla, sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarıyla bir araya geliyorlar. Hatta doğrudan vatandaşın katılımıyla da pek çok proje üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bir çalışma belki de bizim siyaset tarihimizin bir ilki olacak. Yüzbinlerce kişinin görüşü alınarak projeler oluşturulmaya başlanıyor. Bu ne demektir? Ben yaptım oldu mantığından siyaseti kurtarmak demektir. Her şeyi ben bilirim mantığından siyaseti koparmak demektir. Bu, ortak aklı, beraberliği, istişarenin ne kadar değerli olduğunu Türkiye’ye ve bütün dünyaya anlatmak demektir. Eğer sosyal yardım yapacaksanız muhtarı göz ardı ederseniz doğru olmaz. Kentin mimarisiyle ilgili karar alıyorsanız meslek kuruluşlarını göz ardı ederseniz doğru olmaz. Dolayısıyla Belediye Başkanlarımız bu konuda da yeni bir sayfa açtılar bütün Türkiye’de ve bütün vatandaşlarımın bu gerçekleri bilmesi lazım” ifadelerini kullandı...

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol