İlimizde sağlık yatırımları hız kazandı

Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasında yürütülen Sıhhat Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel
Müdürlüğü tarafından Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’ne
1 adet Aşı Nakil Aracı teslim edildi. Aşı Nakil Aracı teslim töreni Kırklareli Valisi Osman Bilgin, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti İl Başkanı Alper Çiler, İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit, Göç Sağlığı Daire Başkanı Kanuni Keklik ve Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerinin katılımıyla dün TOKİ Ek Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasında yürütülen Sıhhat Projesi kapsamında ilimize 1 adet Aşı Nakil Aracı teslim edildi. Teslim töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
“Hastalığa değil, sağlığa yatırım yapılıyor”
Ardından Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit bir konuşma gerçekleştirdi. Cerit konuşmasında, “ Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır. ‘Hastalığa değil, sağlığa yatırım yapmak’ anlayışını önemseyen Bakanlığımız, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde; risk faktörleriyle mücadele, beslenme danışmanlığı, psikososyal danışmanlık, ağız ve diş sağlığı, kadın ve üreme sağlığı, okul sağlığı, kanser erken teşhis ve tarama, sigara bırakma danışmanlığı, bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ve gereksinimlere göre Bakanlığımız tarafından belirlenecek diğer hizmetler bütüncül bir anlayışla, ilgili mevzuatlar doğrultusunda sunulmaktadır. Gereksinim duyulan alanlarda halka ve personele yönelik sağlık eğitimleri gerçekleştirmektedir. Hareketli yaşam ve doğru beslenmede iyi uygulama örnekleri gösterilerek, sağlık okuryazarlığının arttırılmasına ve sağlığın geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Aşılama kapsayıcılık hızları giderek yükselmiş, bağlı olarak aşı önlenebilir hastalıkların morbidite ve mortalite hızlarında giderek düşmeler yaşanmıştır. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Hemofilus influenza tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır.
Aşılanmanın, aşılanan bireyin hastalıklardan ve onların yol açtığı sakatlık ve ölümden koruması gibi kişisel yararları yanında toplumsal yararları da vardır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerden oluşan toplumların, hastalıkların yayılmasına karşı direnç göstermeleri toplumsal yararın en büyük göstergesidir. Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için uygulanan aşının etkili olması yanı sıra gerekli aşı kapsayıcılık hızına da ulaşılmış olması gereklidir. Ulaşılan GBP hedeflerimizin sürdürülebilmesi için aşılama hizmetinde çalışan personelimizin eğitim, malzeme, araç ve gereç temini önemli rol oynamaktadır. Bu hususta bugün Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Sıhhat Projesi kapsamında ilimize tahsis edilen frigofrik aşı nakil aracının teslim töreni gerçekleştirilmektedir.” dedi.
Devamında konuşan Göç Sağlığı Daire Başkanı Kanuni Keklik çalışma sistemlerinden bahsederek, “Bizler sağlık hizmetlerini elimizden geldiğince en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz. Bu hizmetlerimizi 2 boyutlu sürdürüyoruz. Biri göçmek zorunda kalan insanlara sağlık hizmeti sunmak iken bir boyutu da kendi sağlık sistemimizi geliştirmek üzerine kurulu. Bu kapsamda devletimizin desteği dışında ulusal ve uluslararası birçok destekten faydalanıyoruz. Bu kapsamda 57 araç tesis ettik ve bunları ülkemizin çeşitli illerine gönderdik. “ ifadelerini kullandı.
Sağlığa yapılan yatırımın hastalığa yapılan yatırımdan daha ucuz ve daha değerli olduğunu dile getiren AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise “Sağlığa yapılan yatırım hastalığa yapılan yatırımdan daha ucuz ve daha değerli. Onun için önleyici sağlık hizmetleri de bir adım öne çıkıyor. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, genel müdürümüze, daire başkanımıza herkese teşekkür ediyorum. Araçları ve gereçleri elimizden geldikçe modernleştirmeye ve ilimize tanzim etmeye çabalıyoruz. “ şeklinde konuştu.
Son olarak söz alan Kırklareli Valisi Osman Bilgin ise aşılamada ilimizin yüzde yüzlük oranı yakaladığını belirterek vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Konuşmaların ardından Aşı Nakil Aracı teslim alındı ve program sona erdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol