İlimizde Futsal müsabakaları oynandı

Kırklareli genelinde okullararası Futsal müsabakaları yapıldı. Yıldız erkek ve yıldız kız kategorilerinde oynanan müsabakalarda taraflar kazanmak ve şampiyon olabilmek için tüm eforlarını sahaya yansıttı. Kırklareli Merkez’de oynanan tek müsabakada İstiklal Ortaokulu-Ahmet Yener Ortaokulu karşılaştı. Maç 3-0’lık İstiklal Ortaokulu galibiyeti ile sona erdi.

21 Şubat Perşembe saat 12.00 itibariyle başlayan karşılaşmaya taraflar mutlak galibiyet parolasıyla çıktı.
Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda oynanan maça hızlı başlayan İstiklal Ortaokulu oldu. 20’şer dakikalık 2 periyot şeklinde oynanan maçta İstiklal Ortaokulu oyuna ilk dakikalardan itibaren ağırlığını koydu.İlk yarıda arka arkaya gol pozisyonları yakalayan İstiklal Ortaokulu’na Ahmet Yener’de iyi savunmasıyla karşılık verdi.
Her ne kadar iyi bir oyun ortaya koysa da İstiklal Ortaokulu’nun golüne engel olamayan Ahmet Yener Ortaokulu devre arasına 1-0 mağlup gitti.
Maç 3-0’lık İstiklal
Ortaokulu üstünlüğüyle
sonuçlandı
İkinci devreye de baskılı başlayan İstiklal Ortaokulu rakibinin eşitlik sağlamak için yaptı hataları iyi değerlendirdi ve 2 gol buldu. Bu gollerin ardından İstiklal Ortaokulu maçı 3-0’lık net bir skorla kazanmış oldu.
İlçelerde oynanan maçlar
Merkez’de tek maç oynansa da ilçelerde de okullar arası müsabakalar oynandı. Bu maçlar Vize ilçesinde oynanan; Vize Namık Kemal Ortaokulu - Vize İmam Hatip Ortaokulu, Vize Çakıllı Ortaokulu - Vize

Sergen Ortaokulu ve Vize Namık Kemal Ortaokulu - Vize Kıyıköy Ortaokulu büyük çekişmeye sahne oldu. Pınarhisar’da oynanan tek maç ise P.hisar İmam Hatip Ortaokulu - P.hisar Atatürk Ortaokulu arasında oynandı.
Önümüzdeki haftanın Futsal maç programı
Önümüzdeki hafta ilimiz genelinde toplam 10 karşılaşma oynanacak.
Bu karşılaşmalar Kırklareli Merkez’de Tevfik Fikret Ortaokulu - İstiklal Ortaokulu, Ahmet Yener Ortaokulu - Tevfik Fikret Ortaokulu maçları oynanacak. Vize’de oynanacak maçlar Vize Namık Ortaokulu - Vize Sergen Ortaokulu, Vize İmam Hatip Ortaokulu - Vize Çakıllı Ortaokulu, Vize Sergen Ortaokulu - Vize Namık Kemal Ortaokulu, Vize Namık Kemal Ortaokul- Vize Çakıllı Ortaokul, Vize Sergen Ortaokul - Vize İmam Hatip Ortaokul, Vize Kıyıköy Ortaokul- Vize Sergen Ortaokul olarak açıklandı. Pınarhisar’da da 2 maç oynanarak hafta futsal karşılaşmalarında sonlandırılacak. Bu maçlar; Üsküp Ortaokul - İmam Hatip Ortaokul ve Atatürk Ortaokul - Üsküp Ortaokul.

Futsal’ın tarihi
Diğer adı salon futbolu olan futsal, adından da anlaşılacağı gibi salonda oynanan ve futbola benzeyen bir spor dalıdır. Ama kuralları futbol ile aynı olmayıp kendi kuralları vardır.Futsalın (salon futbolu) geçmişi 1930 yılına, Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya kadar uzanıyor. O tarihte Juan Carlos Cariani, YMCA derneklerindeki gençler için futbolun beşer kişilik bir versiyonunu uyarlıyor. Maçlar hentbol sahası boyutlarındaki açık ve kapalı alanlarda oynanıyor.
Futsal ismi ise bu oyun için kullanılan uluslararası bir terim. Kökeni İspanyolca ya da Portekizce'deki FUTbol veya FUTebol ve Fransızca veya İspanyolcadaki SALle veya SALa kelimelerinden geliyor. Futsal, günümüzde FIFA'nın şemsiyesi altında tüm dünyada gelişim kaydediyor.İlk uluslararası karşılaşmalar 1965 yılında düzenleniyor ve Paraguay Güney Amerika Kupası'nı kazanıyor. 1979 yılına kadar altı Güney Amerika Kupası daha düzenleniyor.
Tümünü Brezilya kazanıyor.Brezilya futsaldaki üstünlüğünü 1980 yılında düzenlenen ilk Pan Amerikan Kupası'nı, ardından 1984 kupasını kazanarak da gösteriyor. 1983 yılında ABD Futsal Federasyonu Osvaldo Garcia'nın başkanlığında kuruluyor. O zamanlar Minisoccer (Mini Futbol) adıyla anılan oyun sonraları futsal adını
alıyor. Futsal 1989 yılında FIFA şemsiyesi altına girmeden önce, FIFUSA tarafından ilk Futsal Dünya Kupası düzenleniyor. Yıl 1982, yer Sao Paulo – Brezilya. Turnuvayı Brezilya şampiyon olarak tamamlıyor. 1985 yılında İspanya'da düzenlenen ikinci Futsal Dünya Kupası'nın galibi de Brezilya oluyor. Brezilya'nın bu ezici üstünlüğüne 1988 yılında Avustralya'daki Dünya Kupası'nda Paraguay son veriyor. Bu tarihten sonra oyunlar FIFA'ya bağlanıyor. 1989 yılında Hollanda'da, 1992 yılında Hong Kong'da düzenlenen şampiyonaların galibi alışıla geldiği üzere Brezilya oluyor.Günümüzde ise futsal oyunu FIFa çatısı altında oynanıyor ve gelişiyor. Futsal ismi uluslararası kullanılan bir terim. İspanyolca’daki Futbol ve Portekizce’deki Futebol kelimeleri ile Fransızca’daki Salie ve yine İspanyolca’daki Sala kelimelerinin birleşmesinden oluşmakta.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol