İlimiz Koyun Keçi Vebası Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edildi

İlimizin de içerisinde bulunduğu Trakya Bölgesi'ninKoyun Keçi Vebası Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edilmesini sağlayan karar 15 Şubat tarihinde yayınlandı. Karar göre 1 Mart tarihinden ari bölge olacak ilimizdeki yetiştiricilerin hayvanlarını küpeletmeleri, hayvan alım satımlarında belgelerini eksiksiz düzenlemeleri yapmaları gerekiyor. 

İlimizin de içerisinde bulunduğu Trakya Bölgesi'nin 01 Mart 2021 tarihinden itibaren PPR hastalığından korunmuş bölge olarak kabul edileceğine dair "Koyun Keçi Vebası Hastalığından Şubat tarihinde yayınlandı.
Hayvanların 1 yıliçinde küpeletilmeleri
gerekiyor
Yetiştiricilerin gerçekleştirmesi gereken işlemler hakkında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden açıklama yapılarak; “Koyun keçi yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarını süresi içinde (1 yıl) küpeletmeleri, hayvan alım satımlarında belgelerini eksiksiz düzenlemeleri ve süresi içerisinde (30 gün) İl/İlçe Müdürlüklerimize bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişiler de Genelge hükümlerini uygulamakla yükümlüdür” ifadeleri kullanıldı.
Yeni Hayvan satın alacak ya da hayvanlarını satacak yetiştiricilerin dikkat etmesi gereken hususlar ile ilgili bilgiler aktarıldı; “İl içerisinde yapılacak alım satımlarda hayvanların küpelenmiş, Türkvet sistemine kayıt edilmiş ve koyun keçi nakil belgesi'nin eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir. Hayvanların il dışına gitmesi halinde ise bu işlem ve belgelere ek olarak İl/İlçe Müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınması zorunludur.
Trakya Bölgesi dışından hayvan satın almak isteyen yetiştiricilerimiz, hayvanları satın alacakları İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek Genelgede belirtilen testler ve karantina sürecini tamamladıktan sonra Veteriner Sağlık Raporu ile hayvanları ilimize getirebileceklerdir.” (N.Şensöz)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol