İhalelere fesat mı karıştırılıyor?

Kırklareli Belediyesi ile ilgili ŞOK iddialar;

* Alımlar piyasa şartlarına uygun mu?
* Denetim ve kontrol mekanizması nasıl işliyor?
* İhale dosyaları şartlara uygun mu?
* Bazı firmalara özel bir uygulama mı var?
* Bir rant ortamı mı oluşturuldu? Bu çark kimin için dönüyor?
* Kırklareli halkının menfaatlerinin takipçisi yok mu?

Kırklareli Belediye Başkanlığı bünyesindeki mal, hizmet alımı ve taşeronluk işleri ile ilgili yapılan ihaleler hakkında gazetemize ulaşan ihbar ve şikayetler doğrultusunda, sorduğumuz sorulara yetkililerden cevap bekliyoruz

Belediyelerde ve tüm kurumlarda olduğu gibi Kırklareli Belediyesi de şehre hizmet verebilmek adına, gereken malzeme ve hizmeti ihaleler yoluyla tedarik ediyor. Kanun gereği gereken kriterlere uyan ve en uygun teklifi veren firma ihaleyi kazanarak mal veya hizmeti Belediyeye sunmakta.
2018 yılı itibariyle pek çok ihale gerçekleştiren Kırklareli Belediye Başkanlığı; Çöp konteynırı alımından mezar kapak tahtası alımına, bitkisel toprak karışımı alımından nalbur malzemesi alımına, sıcak asfalt yapım hizmetinden, kilit parke taş alımına kadar daha pek çok alanda ihale duyurusunda bulundu.
Vatandaşlar gazetemize başvurdular
Ancak duyarlı vatandaşlardan gazetemiz muhabirlerine gelen ihbar ve şikayetlerde Kırklareli Belediyesinin bazı ihalelerinde usulsüzlükler meydana geldiği iddialarını gündeme getirdi. Bizler de Önadım Medya Grubu olarak, bu ihbar ve şikayetleri değerlendirerek, Kırklareli Belediye Başkanlığı bünyesinde gerçekleşen ihaleleri mercek altına aldık.
Şimdi soruyoruz
Yaptığımız araştırmaların neticesinde ulaştığımız bilgi ve belgelere dayalı olarak yetkililere soruyoruz;
Alımlar piyasa şartlarına uygun mu?, Denetim ve kontrol mekanizması nasıl işliyor? İhale dosyaları şartlara uygun mu? Bazı firmalara özel bir uygulama mı var? Bir rant ortamı mı oluşturuldu? Bu çark kimin için dönüyor? Kırklareli halkının menfaatlerinin takipçisi yok mu?
İddialar oldukça düşündürücü. Örneğin; Firmalar ihalelere girebilmek için belli kriterleri taşımak, talep edilen bilgi ve belgeleri zamanında ilgili kuruma sunmak durumundalar. Ancak iddialara göre Kırklareli Belediyesinin bazı ihalelerinde bu kriterlerin veya eksiklerin göz ardı edildiği belirtiliyor.
İddialar ciddi
Kafalarda soru işareti bırakan bir diğer iddia ise; ihalenin çıktığı zaman dilimi. Buna göre bazı işler ihale tarihinin öncesinde yapılmaya başlanıyor. İhale işlemi sonraya bırakılıyor. Kanuna aykırı bu uygulamada aslında ihaleyi kazanan firma önceden belirlenmiş oluyor.
Konunun takipçisiyiz
Önadım Gazetesi olarak ilkeli habercilik anlayışımız çerçevesinde tüm bu düşündüren iddiaların detaylarını, belgeleri ile önümüzdeki süreçte siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. İddialar hakkında Kırklareli Belediyesi yetkililerine de ulaşarak, bilgi aldık. O açıklamalara da gazetemiz sayfalarında yer vereceğiz. Yetkili mercilerden yine bu konuda gelecek her türlü ve açıklama ve cevaplara da gazetemiz sayfalarından ulaşılacak... (ÖZNUR TÜZÜN)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. ver dini soy ülkesini 13 Temmuz 2018 Cuma 14:05:04

    Son onaltı yılda ülke genelinde ihale ulufe dağıtım şebekesinin otlakçıları ve hangi partiye ve örgüte aidiyetleri analizi yapıldığında yine aynı dönem içinde mantar gibi biten yüzelli binin üzerindeki türedi milyonerler dolar milyarderlerinin parti ve örgütlerinin kimliklerinin tam bir örtüşme içinde oldukları; devlet-milletin kayıplarda olan kayıtsız yüzmilyarlarca dolarının izlerinin heryol roma'ya erer gibi aynı genel adrese ulaştıkları görülecektir.