Yerel Tohum Takas Etkinliği Çorlu’da tanıtıldı

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır, Çorlu Rotary Kulübü’nün düzenlediği toplantıya katılarak üyelere, Kırklareli Kent Konseyi’nin Slow Food Trakya Birliği ile ortaklaşa düzenlediği Trakya Yerel Tohum Takas Etkinliği ve yerel tohumlar hakkında bilgiler verdi.

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır, Çorlu Rotary Kulübü’nün daveti üzerine, ilçede düzenlenen toplantıya katıldı. Çorlu Rotary Kulübü Başkanı Nuray Öztürk ve üyelerinin katıldığı toplantıda Başkan Çakır, Slow Food Trakya Birliği’ni ve faaliyetlerini tanıttı. Konuşmasında, Slow Food hareketinin temel unsurlarına değinen Çakır, bunları üç ana başlık altında açıkladı. Çakır, “İyi gıda; duyu organlarımıza hitap eden, kendine has tadı, kokusu, rengi, şekli ve dokusu olan, yerel kültürün bir parçası olan taze, lezzetli ve mevsiminde gıdaları ifade eder. Temiz gıda; doğaya ve çevreye, insan sağlığına, yeryüzündeki diğer canlıların refahına zarar vermeyecek şeklide gıdaların üretilmesi ve tüketilmesi gerektiğini ifade eder. Adil gıda ise; tüketicilerin satın aldıkları gıdaların parasal değerini ödeyebildiği, çiftçilerin ve üreticilerin ürettikleri ve sattıkları gıdaların emeksel karşılığını parasal değer olarak alabildiği ve koşulların adil olduğu bir gıda sektörünü ifade eder.” ifadelerini kullandı.
Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır konuşmasında, Kırklareli Kent Konseyi’nin Slow Food Trakya Birliği ile ortaklaşa düzenlediği Trakya Yerel Tohum Takas Etkinliği ve yerel tohumlar hakkında da bilgiler verdi.
Sunum sonrasında Çorlu Rotary Kulübü Başkanı Nuray Öztürk, verdiği değerli bilgiler için Çakır’a teşekkür etti. (Kırklareli Kent Konseyi)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol