“Yapılan işlem yasal, hukuksuzluğa rastlanmadı”

“Kıyıköy’de temizlik adı altında çalınan deniz kumunun İstanbul’da satıldığı” şeklinde ortaya atılan iddialar üzerine Kırklareli Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklamada, yapılan incelemelerde yasal olmayan bir duruma rastlanmadığı, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışan kişi yada kişiler hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığı bildirildi.
Kırklar Haber

Dün bazı basın yayın organlarında Kırklareli’nin Kıyıköy Beldesi’nde balıkçı barınaklarında temizlik yapan şirketin burada toplandığı deniz kumunu yasal olmayan yollarla İstanbul’a götürerek burada sattığı ve vergisiz kazanç sağladığı yönünde çıkan haberler üzerineKırklareli Valiliği bir açıklama yaptı. Kıyıköy’de deniz taraması yapıldığı Balıkçı Barınağı’nın ağzının bu yolla temizlendiği belirtildi. Yapılan iş ve işlemlerin yasal bir şekilde gerçekleştirildiği ve şikayetler üzerine yapılan inceleme de de herhangi bir hukuksuzluğa rastlanılmadığı bildirildi.
Kırklareli Valiliği’nin konu hakkında yaptığı açıklama şöyle;
“Bazı yayın organları ve sosyal medya paylaşımlarında; “Kırklareli Kıyıköy’de temizlik adı altında kum hırsızlığı” başlığı ile, İlimiz Vize İlçesine bağlı Kıyıköy Beldesinde balıkçı barınaklarını temizleme bahanesiyle gelen gemilerin, deniz tabanındaki tonlarca kumu çalarak İstanbul limanlarında sattığı, hem devlet hazinesini hem de yasal olarak çalışan şirketleri zarara uğratıldığıiddiaları üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.
Bahse geçen iddia ve yanlış anlaşılmaya yönelik haber ve sosyal medya paylaşımlarının aksine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğünün 29.08.2018 tarihli ve E.19770 sayılı yazıları ile izin verilen ve eki Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün taramaya yönelik yazıları gereği tarama yetkisi bulunan Üçel Denizcilik ve Tic. A.Ş tarafından Kıyıköy Balıkçı Barınağı Liman Ağzında oluşan kum topuğu taraması için İğneada Liman Başkanlığınca duyuru yazısı 03.09.2018 tarihinde yapılarak çalışmalar başlamış ve o tarihten beri 1. Bölge Müdürlüğünün kontrolünde bu firmaya ait gemiler Balıkçı Barınağının giriş ağzını tarayarak temizlemektedirler.
24/04/2019 tarihli 158 ihbar hattına izinsiz kum alma ile ilgili yapılan ihbara ilişkin İğneada Sahil Güvenlik Ekiplerinin yaptığı incelemede de herhangi bir hukuksuzluğa rastlanılmadığı yapılan iş ve işlemlerin yasal olduğu görülmüştür.
Art niyet çerçevesinde kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebep veren kişi ya da kişiler hakkında gerekli işlemler başlatılmış olup, kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

 

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. kanunla susturmak mı? 24 Ağustos 2019 Cumartesi 21:44:06

    Kumların satılıp haksız kazanç elde edilmediğini ve fakat kumların ne edildiğini belgeleriyle kamuoyuna gösterip barışçı tavır sergilenebilir.