Yağmur duaları başladı

Bahar mevsiminin gelmesiyle Kırklareli köylerinde yağmur duaları da başlamış oldu. Yılın ilk yağmur duaları Cumartesi günü İnece beldemizde, Pazar günü ise Karahamza köyümüzde gerçekleştirildi…

Kırklareli’nin geleneksel yağmur duaları hafta sonu başladı. Her yıl yağan yağmurlar için şükredildiği, bereketli bir yaz mevsiminin geçmesi adına ellerin semaya açıldığı yağmur duaları, Cumartesi günü İnece’de Ürünlü köyünün ve Ulukonak Mahallesinin ortaklaşa düzenlediği organizasyonla başlamış oldu. Pazar günü ise Karahamza köyünde devam eden yağmur dualarına; AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP Kırklareli Milletvekilleri Vecdi Gündoğdu ve Turabi Kayan, CHP İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Can Cafer Toklucu, AK Parti İl Genel Meclis Grup Başkanı Nihat Sağlam, İl Genel Meclis üyesi Hazel Yolgiden, CHP Merkez İlçe Başkanı Gürcan Saatçi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, davetliler ve köy halkı katılım gösterdi.
İnece beldemizde Ulukonak Mahallesi ve Ürünlü köyünün ortaklaşa düzenlediği yağmur duası 14 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi. İnece Belediye Başkanı Şehabettin Vardar’ın tüm misafirlerini tek tek ağırladığı yağmur duasına katılım büyük oldu. Yılın bu ilk yağmur duasında bereket için hem şükredildi, hem de gelecek ayların kurak geçmemesi için dualar edildi.
15 Nisan Pazar günü ise bir diğer yağmur duası Karahamza Köyü'nde geçekleşti
Her yıl bereketli bir yıl geçirilmesi ve Allaha şimdiye kadar verdiği nimetlere şükretmek amacıyla düzenlenen yağmur duası dün Karahamza Köyünde yapıldı ve eller rahmet için semaya kaldırıldı.
Karahamza Köyü'ne gelen vatandaşlar yağmur duası için her yıl olduğu gibi köy meydanında toplandı. Yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçeklesen duaya komşu köylerde yoğun bir katılım gösterdi. Öğle namazından sonra eller yağmur için semaya açıldı ve bereketli bir yıl geçirilmesi için Allah'a dua edildi. Ardından ise hazırlanan yemekler gelen katılımcılara ikram edildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yağmur duası havanın güzel olmasını nedeniyle oldukça güzel geçti. Bir anlamda birlik ve beraberliğin simgesi olan yağmur duası, yine birlik ve beraberlik içinde yapıldı. Karahamza Köyü muhtarı Hüseyin Kaygusuz yaptığı açıklamada; "Allaha şükür yağmur duamız çok güzel bir şekilde gerçekleşti. Yine yoğun bir katılım oldu. Birlik ve beraberlik duygularımız pekişti hep beraber güzel işler yaptık. Köylümüzün katkılarıyla böylesine güzel bir yağmur duası etkinliği gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz " dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol