Yağlı Tohumlarda Ortaklar Altın’la Devam Dedi

12 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilen S.S. 272 Sayılı Uzunköprü Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi seçimli olağan genel kurulunda kooperatif ortakları mevcut başkan Serhat Altın ve yönetimi ile ‘yola devam’ dedi. Serhat Altın ve Trakya Birlik ve Kooperatifin duayen ismi Yavuz Karamolla’nın yarıştığı seçimlerde toplamda 407 ortak oy kullandı. Kullanılan oyların 384’ü geçerli sayılırken 23’ü ise geçersiz sayıldı. Geçerli oyların 242’sini alan mevcut yönetim kurulu başkanı Serhat Altın ve yönetimi güven tazelerken, rakibi Yavuz Karamolla ve listesi ise 142 oyda kaldı. Seçimin ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Altın, “Ortaklarımıza bize güvendiği için teşekkür ediyoruz, birlikte kazanacağız” dedi. Altın’ın yönetimi ise İsmail Güdaç, Özcan Tıntın ve Ahmet Sarıgül’den oluştu. 

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirilen seçim heyecanı TEV Orhan Çetin Fen Lisesi Kapalı Spor Salonunda start aldı. Saat 10.30 itibariyle yoklama işlemine geçilirken toplantı yeter sayısına ulaşılmasıyla genel kurula geçildi. Divan heyetine ortak önerge ile Başkan olarak Kadir Güldüren, divan üyeliklerine ise Recai Alkış ve Ergün Deniz seçildi. Divan Başkanının kongreyi açmasıyla süreç başladı. Genel Kurulda Serhat Altın ve yönetimi ortakların oyları ile ibra edildi. Genel faaliyet ve vizyon raporlarının okunup kabul edilmesiyle de seçim sürecine geçildi. Seçimlere geçilmeden önce Kooperatif ortaklarından Sedat Saygın söz istedi. Saygın yaptığı konuşmada seçilecek olan yönetimin ortaklara ve çiftçilere güven veren ve hakkını arayan bir motivasyon ile çalışması gerektiğini ifade ederek ortakların yakındığı mal dökmek için zorunlu tohum alma uygulaması ve fire payı uygulaması şikayetlere değindi. Saygın’ın konuşması genel kurulda büyük alkış topladı.

KARAMOLLA, “KOOPERATİFLERE ‘KAR- ZARAR’ ÜZERİNDEN BAKILMAMALI”

Seçim sathına geçen divan heyeti kendilerine iki listenin teslim edildiğini ifade ederek ilk olarak beyaz liste ile yarışan Yavuz Karamolla ve ekibini davet etti. Hüseyin Bulutlar, Ercan Aysünger ve Erol Çolak’tan oluşan yönetim ile poz verildikten sonra Karamolla kürsüye gelerek bir konuşma gerçekleştirdi. Karamolla konuşmasında mevcut yönetimin ortakların sorunlarını birlik merkezine iletmekte yetersiz kaldığını ifade ederek birlik ile ters düşmenin ortakların her zaman zararına olduğunu ifade ederek, “Öncelikle kooperatiflere kar zarar üzerinden bakılamaz. Kooperatiflere ortakların kazançları üzerinden bakılmalı. Bizler yönetimde olduğumuz her dönem ortakların dertlerini üst birliğe ilettik. Açıklanan avans fiyatların Uzunköprü kooperatifi hep belirleyici olmuştur. Ancak mevcut yönetim bu süreçte ortaklar lehine bir söz dahi almamışlardır. İlk gün verdikleri sözleri unuttular, birlik yönetimi ile ters düştüler” dedi.

ALTIN, “48 KOOPERATİF İÇERİSİNDEN 42’NCİ OLAN KURUMUMUZU 16. SIRAYA YÜKSELTTİK”

Karamolla’nın ardından ise mevut başkan Serhat Altın söz aldı. Altın konuşmasında Karamolla’nın ortakların sesini duyurmadı eleştirilerini ret ederek şunları kaydetti, “48 kooperatif içinde 42. Sırada bulunan Uzunköprü Yağlı Tohumlar kooperatifini %300 lük büyüme ile 16. sıraya çıkardık. İlk yıl 120.000 2. yıl 200.000, 3.yıl 300.000 ve bu yıl 1.000.000 TL kar ettik. Zarar eden kooperatiften kar eden kooperatife geçtik. Peki, bunlar ortağımız için ne anlam ifade ediyor. Büyürken ortaklarımızla birlikte büyüdük, bu karlılığını ortaklarımızla kar payı olarak paylaştık. Zarar eden kooperatiften kar payı dağıtan kooperatif olduk. Yedek akçe bütçesinde de para biriktirerek gelecek 4 yıl içinde kooperatif zarar etse bile ortaklarımızın karlılığını garanti altına aldık. Kooperatif karlılığını arttırmak amacıyla diğer kooperatif ve birlikler ile iş birliğine giderek yem satışlarını arttırarak karlılığımızı ortaklarımızla paylaştık. Bunları değerli ortaklarımızla hep birlikte başardık. Bizim kooperatifçilikten anladığımız bu, siz değerli ortaklarımızın emeklerinin karşılığını verebilmek. Göreve geldiğimiz günden bu yana ben ve ekibim yönetimim ile bunun için elimizden gelenin en iyisini yapmak için durmadan çalışıyoruz” dedi.

KARAMOLLA: 142 OY ALTIN: 242 OY

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Sandıkların 17.00’da kapanması ile heyecan doruk yaptı. Yapılan sayım sonucunda 407 oy kullanıldığı tespit edildi. Kullanılan oyların 384’ü geçerli sayılırken 23’ü ise geçersiz sayıldı. Geçerli oyların 242’sini alan mevcut yönetim kurulu başkanı Serhat Altın ve yönetimi güven tazelerken, rakibi Yavuz Karamolla ve listesi ise 142 oyda kaldı. Seçimin ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Altın, “Ortaklarımıza bize güvendiği için teşekkür ediyoruz, birlikte kazanacağız” dedi. Altın’ın yönetimi ise İsmail Güdaç, Özcan Tıntın ve Ahmet Sarıgül’den oluştu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol