Vali Bilgin muhtarlara bir araya geldi

Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında mahalle ve köy muhtarlarıyla toplantı yapıldı. İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Osman Bilgin’in yanı sıra Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Kocakundakçı, İl Jandarma Komutanı Albay Kadir Oğuz, İl Emniyet Müdür Vekili Metin Mandacı, kurum amirleri ve 64 merkez ve köy muhtarı katılım gösterdi. Toplantıda Kırklareli merkezdeki mahalle ve köy muhtarları ile bölgelerinde yapılan çalışmalar ve sorunlar görüşüldü.

8 Ağustos tarihinde gerçekleşen toplantının açılışını yapan Kırklareli Valisi Osman Bilgin, toplantıların amacı birbirimizle iletişimde olmak göz temasında olmak. Bu göz temasının da işlerimizi halletmemizde katkısı oluyor.“ diyerek toplantıyı başlattı.
Toplantının ilk bölümünde önceki toplantıya ilişkin isteklerin son durumları hakkında konuşmalar yapıldı. İşlerin büyük çoğunluğunun olumlu olarak sonuçlandığı, henüz sonuca ulaşmayan projelerin de çözüm yolunda olduğunun bilgisi verildi.
Kablolar sarkık vaziyette duruyor
Toplantının ikinci bölümünde ise muhtarların istek ve şikayetleri dinlendi. İlk olarak kayalı muhtarı söz alarak, Türk Telekom hakkındaki şikayetini Vali Bilgin’e aktardı. Kabloların sarkık durumda olduğunu ve iş makinaların geçmekte zorlandığını söyledi. Vali Bilgin, Türk Telekom’dan problemin Pazartesi gününe kadar çözülmesini istedi. Kayalı muhtarı diğer bir isteği olarak Karahamza, Yoğuntaş ve Kayalı köylerinde bulunan güneş enerjisi santralinin su deposuna ek bir depo talep etti. Vali Osman Bilgin, konuyu ilgili birime havale etti ve konunun incelenmesini söyledi.
Yol çalışmalarından 25 günlük gecikme
Kavakdere muhtarı söz alarak, Kavakdere-Değirmencik arasında ki yolum yapılmadığını ve yolun kötü durumda olduğunu söyledi. Vali Bilgin, konunun incelendiğini ancak bu yıl çok sık olarak yağan yağmurların çalışmaları geriye attığın ve çalışmaların 25 günlük gecikme ile ilerlediğini ifade etti.
“Hepimiz tek çatı altında toplanacağız”
Çukurpınar muhtarı yollarda ki bazı kötü bölümler hakkında istekte bulundu. Vali Bilgin, İl Özel İdare’nin konuyla ilgilenmesini istedi. Çukurpınar köy muhtarı ayrıca köylerdeki sokak köpekleri hakkında şikayetlerini dile getirdi. Sokak hayvanları hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Bilgin, belediyelerle birlikte KIRKKAB kapsamında ortak bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Sorunun kökünden çözüldüğünü vurgulayan Vali Bilgin, “Bu katı Atık Birliği bir, sokak hayvanlarıyla ilgilenen bir yapıya kavuşuyor iki, üçüncüsü de bizim hafriyat döküm sahalarımız yok onlar ile ilgili de bütün belediye meclisleri kapatma kararlarını aldılar. Hepimiz tek çatı altında toplanacağız. Hep birlikte kapsamlı bir çalışma yapacağız. Sokak hayvanları konusunu gündemden tamamen çıkaracağız” ifadelerini kullandı.
“Öncelikle kısırlaştırma işlemi yapacağız”
Konuyu nasıl çözüme kavuşturacaklarını anlatan Bilgin, “Öncelikle kısırlaştırma işlemi yapacağız. Daha sonra bir iki noktada barınaklar yapacağız. Akabinde de sayının azalması ile bu konuda ciddi bir rahatlama olacak. Ancak bu bir anda olacak bir durum değil. Planlı bir çalışma ile ilerleyeceğiz” dedi. Vali Bilgin, sokak hayvanlarının büyük kısmının köylerden şehirlere geldiğini söyleyerek köylüleri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.
Ulukonak mahalle muhtarı söz alarak çöp arabalarının ve çöpçülerin İnece Belediyesi’nden gelip kendi mahallesini bir kez süpürmediğini söyleyerek isyan etti. Vali Bilgin, konuyla ilgileneceğini gerekirse İnece Belediye Başkanı İle kendisinin konuşacağını söyledi.
“Sorun bugün çözülsün”
Sıkıntısını ifade eden köy muhtarlarından bir tanesi de Koyunbaba köy muhtarı oldu. Bölgede bulunan taş ocağının 17’sinde bayram nedeniyle kapanacağını ancak yolların çok kötü durumda olduğunu söyledi. Vali Bilgin, bayram öncesi olması nedeniyle konunun çok aciliyet taşıdığını bu nedenle söz konusu firmanın aynı gün içinde aranmasını ve gerekli soruların giderilmesini istedi. Arizbaba köy muhtarı söz alarak yolda su nedeniyle menfez istediğini söyledi. Konu DSİ’ye iletildi. DSİ 112. Şube Müdürü Egemen Gökalp, konunun başka 16 proje ile birlikte doğal afetler kaleminden ödenek istediğini söyledi.
Bir muhtarda ilimizdeki ilaç şişelerinin atıklarının toplanması hakkında bir öneri sürerek, bayiler şişe başına 1 TL miktar kesmelerinin yararlı olabileceği belirtti. Vali Bilgin de önerinin mantıklı olduğunu ifade ederek incelenmesini Tarım ve Orman Müdürlüğünden istedi. Vali Bilgin, bu gibi konuların taraflar arasında ikili ilişkilerle çözülebileceğini, çok tarafın çok bürokrasi olduğunu, çok bürokrasinin de işleri yavaşlatacağını ifade etti.
Öneri, istek ve şikayetlerin iletilmesinin ardından Vali Osman Bilgin, muhtarlara teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol