Vali Bilgin “Bunun adı kendi çalıp, kendi oynamaktır”

Kırklareli İl Genel Meclisi olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Temmuz ayı tatil olmasına ve birleşimlerin
yapılmayacak olmasına rağmen toplanan meclis,
geçtiğimiz aylarda da görüşülen OSB Müteşebbis Heyetlerine üye seçimi ve İl Özel İdaresi’ne araç alımı konularını görüştü. Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in de katılım gösterdiği toplantıda Kırklareli’nin gelişmesi adına yapılması gerekenler ve şehrin yanlışları hakkında konular görüşüldü, fikir alışverişinde bulunuldu.

4 Temmuz Çarşamba Kırklareli İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Safet Üresin başkanlık etti. Olağanüstü gündem ile toplanan mecliste 3 madde görüşülüp karara bağlandı.
“İl Özel İdareleri son yıllarda önemli
hizmetlerde bulunmuştur”
Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in konuk olduğu toplantıda Kırklareli’nin geleceği hakkında önemli konular konuşuldu. Geçtiğimiz ay Kırklareli İl Genel Meclisi’nin ziyaretine iade-i ziyaret ile karşılık veren Vali Bilgin, meclis üyelerine çalışmaları için teşekkür etti. Vali Bilgin konuşmasında; “Bugün burada sizlerle hasbihal etmek, görüş alışverişinde bulunmak ve geleceğe yönelik İl Özel İdaresi bünyesinde yapılacak hizmetlerle ilgili konuları görüşüp ilimizin kalkınmasına destek olmak için toplandık. Bu vesileyle özellikle şunu belirtmek istiyorum, İl Özel İdareleri son yıllarda önemli hizmetlerde bulunmuştur. İ Özel İdarelerinde sadece alt yapı değil; üst yapı, imar sorunu benzeri konularda da önemli çalışmalar yapmakta” ifadelerini kullandı.
“İlimiz bu konuda demokrasi bilinci
yüksek, diyaloğu yüksek bir ilimiz”
Vali Bilgin; “Demokrasinin gelişmesi açısından da şehirlerin İl Genel Meclisleri çok önemli yer tutmakta. Şehre bağlı bütün ilçelerden arkadaşlarımız her ay toplanarak şehrin planlanmasında, yapılacakların planlanmasına çalışıyor. İlimiz bu konuda demokrasi bilinci yüksek, diyaloğu yüksek bir ilimiz. Bu manada meclisimizde yetişen çok sayıda önemli görevlerde bulunmuş arkadaşlarımız var. Özellikle bu manada ülkenin demokrasinin gelişmesinde meclislerin çok önem arz ettiğini düşünüyorum” dedi.
“Projelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz”
İl Özel İdaresinin çalışmaları hakkında konuşan Vali Bilgin; “İl Özel İdaremiz bünyesinde konuşacak olursak köy yolarımız, içme suları, kanalizasyon ayrıca kültürel ve sosyal çalışmalar, sağlık hizmetleri ve son zamanda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işlerini farklı yapılandırmalarını ortadan kaldıran tek yapıda toplayan sistematik bir şekilde ve daha hızlı bir şekilde bizzat şahsımın ve Genel Sekreterimizin de kontrolleriyle projelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
“Eğitim özellikle bizim için
çok önemli hatta en önemli konumuz”
“Eğitim özellikle bizim için çok önemli hatta en önemli konumuz. Bazı okullarımızın yıllar önce başlamasına rağmen bitmediğini görüyoruz. Bu meclisin eksikleri değil idaremizin yani bizim eksikliklerimiz bunları en kısa sürede gidereceğiz. Sağlık konusuna geldiğimizde yapılan yatırımları hızlandırmaya çalışıyoruz.” Örneklerle konuyu açıklayan Vali Bilgin, mevcut sorunların hepsinin çözülmeye çalışıldığını birçoğunun çözüldüğünü ifade etti.
Kültürel ve sosyal konularda başlayan ve bitmeyen projelerin olduğunu bunların çözülmeye çalışıldığını ve en kısa sürede çözüleceğini belirten Vali Osman Bilgin, “Kısacası idare olarak oluşan sorunları en geç bir ay içerisinde çözeceğiz. Bunu belirtmek isterim” diye konuştu.
Yatırımların son durumları
Yatırımlar ilgili de bilgiler veren Bilgin, eğitim alanında ki projelerin hızlandırıldığını ifade etti ve bunların okullar açılmadan çözülmesi gerektiğini vurguladı. Okullar açıldıktan sonra öğrencilerin yanında tadilat işlerinin yapılmasının uygun olmadığının altını çizen Vali Bilgin, bu konuyu çözdüklerini ve bu durumun ortadan kaldırıldığını ifade ederek, Kırklareli’nde bütün okullarda bu gibi durumların artık yaşanmayacağını ve İl Genel Meclisi üyelerinin bu konularda takipçi olmalarını istedi. Lüleburgaz Devlet Hastanesi hakkında bilgiler veren Vali Bilgin, hastanenin yapımının devam ettiğini ve bölgedeki askeriyenin alanının yola dahil edilerek güzel bir otopark yapılacağını belirtti.     
“İş makinalarının tümünü
yenilemek istiyoruz”
Vali Bilgin İl Özel İdaresi’nin kullandığı iş makinalarının ve araçlarının yenileneceğini söyleyerek; “Bu makinalar iş yapmaktan ziyade kendilerine parça masrafı çıkaran, bozulma imkanı olan, 25 iş günü iş yapılması gerekirken bu makinalarla belki de 10 gün iş yapılabiliyor ve bu anlamda çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bununla ilgili Maliye Bakanlığı’ndan ödenek aktarımı ile bu makinaların tümünü yenilemek istiyoruz. Söz konusu maddeyi bugün mecliste görüşeceksiniz. Kırklareli gibi bir ilimize 1980’li yıllardan kalma makinalarla iş yapmak yakışmıyor. Bu suistimale de imkan tanıyor. Çünkü işçinin çalışma performansını düşürüyor, kontrolü zayıflatıyor, verimi düşürüyor, yedek parça ile ilgili giderleri arttırıyor, kazaya sebebiyet veriyor. Dolayısıyla bu konuda mutlaka önlemler almanız  gerekiyor. Bu konuyu çözmek için teklifte bulunduk, desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
Bundan sonra İl Özel İdaresi’nin işlerinde standardizasyon oturtacaklarını söyleyen Vali Bilgin, standardın olmadığı yerlerde objektifliğin gideceği subjektifliğin başlayacağını bu durumda da iş yapma şansının azalacağını söyledi.  Bu konuda ciddi bir planlama çalışmasına başladıklarını belirtti.
“Bir projeyi hazırlayan, inceleyen ve denetleyenin aynı”
Şimdiye kadar Kırklareli’nin gelişememesini ben yaptım oldu zihniyetine bağlayan Kırklareli Valisi Osman Bilgin, bu durumun değişmesi gerektiğine dikkat çekti. “Kırklareli’nde iş yapmamak üzere kurulmuş bir idari yapılanma var. Bir projeyi hazırlayan, inceleyen ve denetleyenin aynı. Bu bir garabettir. Bunun adı kendi çalıp, kendi oynamaktır.  Biz bu yüzden bunu ayıyoruz” dedi. Vali Bilgin, konuşmasının ardından İl Genel Meclis Üyelerine misafirperverlikleri için teşekkür etti.
Müteşebbis Heyetleri
üyelerinin seçimi yapıldı
Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in ziyaretinin sonrasında meclise 10 dakikalık ara verildi. Aranın ardından toplantıya gündem maddeleri ile devam edildi.
Meclisin ilk gündem maddesinde geçtiğimiz aylarda da sık sık gündeme gelen Kırklareli OSB, Büyükkarıştıran OSB, Evrensekiz OSB’nin Müteşebbis heyetlerine üye seçimi vardı. Önceki seçilen üyeler AK Parti grubu tarafından kabul edilmemişti. Konu bu ay yeniden gündeme geldi. Bu kez uzlaşının olduğu heyetler;
Kırklareli OSB: Kırklareli Valisi Osman Bilgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoglu, Meclis Üyeleri; Çetin Şinikoglu, Cavit Çağlayan, Seyhan Delioglu, Abdullah Mutluer, Kenan Çiftçi, Adnan Ok.
Büyükkarıştıran OSB: Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Meclis Üyeleri Gürcan Kırım, Sibel Çınar, Gürkan Umut, Serdar Dura.
Evrensekiz OSB: Yeşim Girgin, Şahin Arslan, Ceyhun Alkan, Mehmet Gülay Erkol ile Ertuğrul Koç.
Araçların durumları
Sonraki gündem maddesinde İl Özel İdaresi bünyesinde kullanılmak üzere; 4 greyder, 1 yükleyici, 5 kamyon, 1 ekskolatör alınması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin son maddesi ise İl Özel İdaresi’nin ömrünü tamamlamış araçlarının satılması oldu.
İdarenin 16 aracın hurdaya ayrılması için satışı oy birliği ile kabul edildi.  Bu madde ile sonlandırılan meclis 1 Ağustos tarihinde yeniden toplanmak üzere oturumu sonlandırdı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol