Vali Bilgin Aşısını Oldu, Vatandaşları Aşıya Davet Etti

Küresel salgın koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığının aşı takvimini düzenlemesinin ardından vatandaşlar 3’üncü veya 4’üncü doz (hatırlatma) aşılarını olmak için sağlık merkezlerinin ve hastanelerin yolunu tutmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Kırklareli Valisi Osman Bilgin, başlatılan 4. Doz aşılama sürecinde 25 Aralık 2021 Cumartesi günü Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4. Doz aşısını oldu. Vali Bilgin, gerçekleştirdiği açıklamada vatandaşı aşı sürecinde duyarlı olmaya davet ederek, aşı olmaya çağırdı.

Sağlık Bakanlığı da Türkiye'de hatırlatma dozu olunmasına karar verdi. Ülkemizde de 3 Kasım’da risk gruplarına hatırlama dozu hakkı tanımlandı. Özellikle dünyada yayılım gösteren Omicron varyantı dolayısıyla hatırlatma dozlarının büyük önemi bulunuyor. Öte yandan, e Nabız, MHRS ve Alo 182 hattı üzerinden randevu alınarak sırası gelenler aşılarını olabilecekler.

Vali Bilgin Vatandaşları Aşı Olmaya Çağırdı
Kırklareli Valisi Osman Bilgin, ülkemizde Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığın aşı ile toplumsal bağışıklığı elde etmede mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmesi üzerine başlatılan 4. Doz aşılama sürecinde 25 Aralık 2021 Cumartesi günü Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4️. Doz aşısını oldu.
Vali Bilgin, tüm vatandaşları hastanelerde, aile hekimlerinde, ilçe sağlık müdürlüklerinde ve aşılama uygulamasının yapıldığı yerlerde aşı olmaya davet etti.
Aşı randevusu nasıl alınır?
Vatandaşlar "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor. Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazarak 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.
Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor. (F. Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol