Vakada birinciyiz

Coronavirüs ile tanışalı iki yılı geçti. Artan aşılama oranlarına karşın halen devam eden ölümlere inat basit tedbirlere uymayı bile bir kenara bıraktık. Artık birçoğumuz maske takmıyor, temizlik kurallarını umursamıyor, kalabalık ortamlara girmekten çekinmiyor. Covid 19 ise artan varyasyonları ile git gide daha da bulaşıcı olmaya devam ediyor. Son varyasyonun adı ise “omicron…” Yüksek bulaşıcılık oranına sahip olduğu belirlenen “omicron” varyantının tek iyi tarafının ise hastalık seyrinin diğer varyasyonlara göre daha hafif geçmesi.
Öte yandan Coronavirüs salgını değişen varyasyonları ile hayatımızı etkilemeye devam ederken daha öncede 100 binde görülen vaka oranında Türkiye’nin ilk sıralarına kadar çıkan Kırklareli yine vaka oranı ile 1’nci oldu. Sağlık Bakanlığının açıkladığı 18-24 Aralık illere göre 100 binde görülen vaka sayılası ile Kırklareli, Türkiye’nin en yüksek vaka oranına sahip ili oldu. Kırklareli’nde 100 binde görülen vaka sayısı 468.85 olarak açıklandı. Türkiye’nin bir iki ili dışında hiçbir ili bu derece yüksek oranlara sahip değil. Verilere göre Kırklareli’ne yaklaşan sadece iki il var. Onlardan biri Çanakkale diğeri ise Eskişehir…

Coronavirüsde vaka sayıları yeniden tırmanışa geçti. Yılbaşında Türkiye’nin pekçok noktasında olduğu gibi Kırklareli’nde de maske ve mesafeye dikkat etmeyenler eğlence mekanlarını, alanları doldurdu. Kaynağı tam olarak bilinmese de şu sıra en çok korkulan coronovirüs varyantı “omicron” olarak adlandırılan türü. Bulaşıcılık oranı çok yüksek olarak adlandırılan bu tür ülkemizde de son dönemdeki artan vaka sayılarının sorumlusu olarak gösteriliyor. Bulaşıcılığı yüksek olsa da bütün hastalık seyrinin daha hafif olduğu belirtiliyor. Ancak yine de ölümler gerçekleşmeye devam ediyor. Koronavirüsteki bu yüksek bulaşıcı varyanta ek olarak yılbaşı eğlenceleri muhtemelen vakaların daha da artmasına neden olacak. Artan vakalara bakıldığında ise hızlanan bir tırmanış söz konusu. Artışın en çok görüldüğü iller ise batı da ve kuzeyde yoğunlaşmış durumda.
Türkiye’nin 100 binde görülen en çok vaka oranına sahip ili ise maalesef ilimiz Kırklareli. Kırklareli’nde 100 binde görülen vaka sayısı 468.85. Kırklareli’ni 462.01 ile Çanakkale onu da 427.42 ile Eskişehir izliyor. İstanbul’daki vaka oranı ise 303.51. Öte yandan aşılanma oranlarına bakıldığında da Kırklareli’nin en çok aşılanan iller arasında ilk sırada yer alması dikkat çekiyor. Yüzde 85,8 ile Kırklareli ikinci doz aşılanma oranına sahip en yüksek beşinci il durumunda.
Yeni tedbirler yolda
Artan vaka sayıları nedeniyle Sağlık Bakanlığı da yeni tedbirler alma yoluna gidiyor. Coronavirüs de vaka sayılarını yeniden artması üzerine yeni tedbirlerin de gündeme alınması bekleniyor. Restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının yeniden uygulanması ile okullarda yarıyıl tatilinin öne alınması ile bir hafta uzatılmasının söz konusu olduğu öğrenildi. (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol