Vaka sayısı tırmanıyor

Kırklareli’nde son günlerde koronavirüs nedeniyle vaka sayısı hızla artıyor. Bu nedenle merkez ve ilçelerde birçok noktada karantina uygulaması gerçekleştiriliyor. İlimizde Karakaş Mahallesi Şifa Geçidi Sokak üzerinde bulunan 95 haneli Karınca Sitesi, Yayla Mahallesinde Çamlık 2 ve Çamlık 3 sokakları, Taşağıl Köyü, Pınarhisar’da bir bina ve Babaeski’de bir sokak vaka sayılarının hızla artması sebebiyle karantinada bulunuyor. Karantinada bulunan vatandaşların ihtiyaçları Vefa Destek Grubu mensupları tarafından karşılanıyor.  Valisi Osman Bilgin yaptığı açıklamasında, “İldeki vaka sayısı en kötü dönem olan nisan ayından 3 kat daha fazla durumda. Artık 24 saat alanlarda olacağız.” demişti. 

Kırklareli’nde resmi olarak rakam açıklanmasa da koronavirüs vakalarında artış yaşandığı biliniyor. Bu kapsamda hafta içinde Karınca Sitesi İl Hıfzısıhha Komisyonu kararı ile karantinaya alındı. Karınca Sitesinin bulunduğu sokağın giriş ve çıkış noktaları çekilen şeritlerle kapatılırken görevlilerde sokak girişlerinde nöbet tutmaya başladı. Bu gelişmeler yaşanırken Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Lüleburgaz’da yaptığı bir açıklama ile vakalar konusunda en kötü dönemi yaşadığımızı bildirmişti. Vaka sayısındaki artışa işaret eden bu gelişmeleri ertesi gün Yayla Mahallesi’ndeki yeni gelişmeler takip etti. Koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle Yayla Mahallesi’nde Çamlık 2 ve 3’ncü sokaklar İl Hıfzısıhha Komisyonu kararı ile karantinaya alındı. Peş peşe gelen karantina açıklamaları ile özellikle sosyal medyada pek çok doğrulu tartışmalı haber paylaşımı başlarken karantina kararları açıklanan bu üç yerle sınırlı kalmadı. Komisyon dünde peş peşe iki yeni karar alarak karantinaya alınan yeni yerleri duyurdu.
15 Ekim 2020 tarih 2020/120 sayılı karar ile Babaeski’de 1 sokak ile Babaeski’ye bağlı Taşağıl Köyü’nün karantina kapsamına alındığı dün duyurulan ilk karantina bölgesi oldu. Hemen peşi sıra ise 2020/121 kararla Pınarhisar İlçesi’nde bir ev 29 Ekim 2020 tarihine kadar karantina alındı. Vakalardaki bu hızlı artış karşısında yetkililer vatandaşları sosyal mesafe ve maske kullanımı ayrıca el temizliği konusunda daha dikkatli olmaya çağırdı. Vatandaşların özenli davranması aksi halde vaka sayısındaki artışın yeni yaptırımları beraberinde getirecek bir döneme girilmesine neden olabileceğini ifade etti.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol