Uzunköprü Ticaret Borsası Türkiye’nin Ayçiçeği Satış Merkezi Oldu

Uzunköprü Ticaret Borsası (UZTB) Elektronik Satış Salonunda 2021 sezonu Ayçiçeği satışlarında rekor miktarda işlem gerçekleştirdi. Uzunköprü’nün yanı sıra Marmara ve Ege Bölgesindeki illerden de Müstahsil ve Tüccarların Ayçiçeği
ürünlerini Uzunköprü Ticaret Borsasında satış salonunda satmayı tercih etmesiyle UZTB adeta Türkiye’de Ayçiçeği satışının merkezi konumuna geldi. Borsa verilerine göre ayçiçeği hasadının başladığı günden bugüne 5 bin 107 üreticinin UZTB’de yaklaşık 25 bin ton ayçiçeği satışı gerçekleştirdiği öğrenildi.

Türkiye’nin Ayçiçeği salon satış işlem hacmi en yüksek borsalarından olan Uzunköprü Ticaret Borsasının Salon Satış işlemlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale illeri ve bunlara bağlı ilçeler dışında Ege bölgesinden Aydın ve İzmir illerin den de ayçiçeği ürünün gelişleri devam ediyor. 2021 mahsulü yaklaşık 25 Bin Ton Yerli Yağlık Ayçiçeği ürünü ilçemizde hasadın başladığı Ağustos ayı başlarından bu güne borsaya 5 bin 107 üretici tarafından getirilerek satılmış işlemi sağlandı.

ASLAN, “SAĞLIKLI VE HIZLI SATIŞ İÇİN HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALDIK”

Numune alımı ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra yağ oranı ve rutubet analizleri yapılarak satışa hazır hale gelen Ayçiçekleri, gün içerisinde borsanın elektronik Satış Salonunda işlem görüyor. Elektronik Satış Salonu ile satışlara güven geldiğini ve Borsa’da çiftçilerin ürünlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde satmalarının sağlanması için her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan şunları kaydetti, “2021 Yılı Ayçiçek Harmanının başladığı Ağustos ayından günümüze satışı yapılan 25 Bin Ton ayçiçeği ürünü karşılığında üyelerimiz tarafından yaklaşık 160 Milyon TL ürün bedeli üreticilerimize günlük nakit olarak ödenmiştir. Bu başarı sadece Uzunköprü Ticaret Borsasının başarısı değil, aynı zamanda tüm üyelerimizin de başarısıdır. Birlik ve beraberlik içinde, omuz omuza kurumumuz ve aynı zamanda şehrimiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. İlk göreve geldiğimiz 2013 yılında Meclis Üyesi arkadaşlarımız ile “Ürün Tahlil Laboratuvarında yapılan tahlillerle desteklenen ve Elektronik ortamda satışı yapılan tarımsal ürünlerin fiyatlarının ülkemiz ve dünyadaki diğer borsalarca referans alınarak takip edileceği, güvenilir bir borsa olmayı amaç edinme” vizyonu ile çıktığımız bu yolda bugün borsamızın geldiği noktayı gördüğümüzde ilçemiz, borsamız ve üyelerimiz adına gururlanıyoruz; bu gurur hepimizin”.

“FİYATLAR ANLIK OLARAK ÜLKEMİZ VE DÜNYADAN TAKİP EDİLEBİLİYOR”

Müstahsillerin ürün değerlendirmesinde UZTB’yi tercih ettiklerini belirten Başkan Aslan, “Elektronik Satış Salonu ile birlikte müstahsillerimizin ürünlerini değerlendirmede önceliklerinin borsa olduğunu görüyoruz, müstahsillerimiz de ürünlerinin değerinde ve hakkaniyetle işlem gördüğüne inandıklarını ifade ediyorlar. Sistemimizin bir özelliği ile de ürün cinsleri ve kalitelerinin satış esnasında görünmesini sağlayarak, kaliteli ürün veya tohum cinslerinin iyi fiyatlara gidebildiğinin üreticilerimiz tarafından görülebilmesi ve ekim zamanı tohum tercihlerini bilinçli yapabilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu gün gerçekleşen işlem hacimleri bizlerin göreve geldikten sonra gerçekleştirdiğimiz Elektronik Satış Sistemi ve Ürün Tahlil Laboratuvarımızın Modernizasyonu ve geliştirilmesi projelerimizin üyelerimiz ve üreticilerimiz yararına ne kadar doğru yatırımlar olduklarını bizlere bir kez daha göstermektedir. Elektronik Satış Sistemi sayesinde fiyatlarımız ve işlemlerimiz tüm dünyadan ve ülkemizden izlenebilmektir. Bu vesile ile ilçemizin gelişimi için katkıda bulunan aş ve işveren tüm üyelerimizi de tebrik ediyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol