Umutlu Kadınlar Örgütleniyor

“Umutlu Kadınlar Üretiyor” projesinde kooperatifleşme süreci için çalışmaların startı dün verildi. Çizilen yol haritasının sonunda sürdürebilir bir kooperatif ve iş modeli kurulumu için profesyonel bir danışmanlık ve hizmet alımı yapılacak. Böylece, alınacak olan profesyonel destekle, kooperatifleşme sürecinin kendi kendini idare edebilir bir noktaya taşınması için gerekli olan bir süre boyunca kooperatifi kuracak olan girişimcilere destek verilecek. Proje sonucunda kendi kendine yetebilen bir sosyal girişimin ortaya çıkması hedefleniyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve eşi İlknur Bilgin önderliğinde hayata geçen, Trakya Kalkınma Ajansının proje ortağı bulunduğu “Umutlu Yarınlar Projesi”nin devamı niteliğindeki “Umutlu Kadınlar Üretiyor” projesinde kooperatifleşme süreci için çalışmaların startı dün verildi.
Saat 14.00’de İl Özel İdaresi Fuar Salonunda gerçekleşen toplantıya; girişimci kadınlarımız, örnek kooperatif temsilcileri ve üyeleri ile muhtarlarımız iştirak ettiler.
TRAKYAKA Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Emre Beji tarafından bilgilendirilen katılımcılar hem projenin detayları hem de üreten kadınlarımızın kooperatifleşme süreci ile ilgili yol haritası hakkında bilgi sahibi oldular. Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli İl Özel İdaresi, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kırklareli SYDV Müdürlüğü tarafından yürütülen Projenin toplam tutarı 2 Milyon 131 bin 824 Lira olup, 1 Milyon 750 bin Lirası Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanıyor.
Projenin genel hedefi üretim ve ticarileşme faaliyetlerinin desteklenmesi suretiyle Kırklareli ilinde sosyal yardım alan sayısının azaltılması ve toplumun dezavantajlı kesimlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla hayata geçen projede Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti alan kadınlar ve çocukları, Kırklareli, Babaeski, Lüleburgaz ve Vize’de bulunan Sosyal Dayanışma Merkezlerindeki kurslarından mezun olan mesleki ve el becerilerini geliştirmiş fakat henüz ekonomik kazanç elde edememiş dezavantajlı kadınlar ve çocukları hedef grup olarak tanımlanıyor.
Proje kapsamında, Kırklareli’nde yıllardır atıl olarak duran ve kullanılmayan bir alan olan Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisindeki lojman binası, dezavantajlı gruplara yönelik bir sosyal merkez olarak Kırklareli’ne kazandırılıyor.
Projeye ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı: “Projemizle birlikte Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisindeki atıl durumda olan lojman binası yenilenerek, dezavantajlı kadın ve çocuklara yönelik olarak sosyal girişimcilik, eğitim ve yaşam merkezi olarak faaliyete geçiriliyor.
Projenin faaliyetleri arasında bulunan “Kooperatif Kurulumu” projenin sürdürülebilir bir iş modeline dayanması anlamındaki en önemli bileşenidir. Bu nedenle, sürdürebilir bir kooperatif ve iş modeli kurulumu için profesyonel bir danışmanlık ve hizmet alımı yapılacak. Böylece, alınacak olan profesyonel destekle, kooperatifleşme sürecinin kendi kendini idare edebilir bir noktaya taşınması için gerekli olan bir süre boyunca kooperatifi kuracak olan girişimcilere destek verilecek. Proje sonucunda kendi kendine yetebilen bir sosyal girişimin ortaya çıkması hedefleniyor. Kooperatif modeline dayanacak olan bu sosyal girişimde, merkezde üretilen ürünlerin satışının yapılabilmesi amacıyla konsept satış noktaları oluşturulacak. Üretilen ürünler hali hazırda Umutlu Yarınlar projemiz kapsamında hazırlanan e-ticaret sitesinde de satışa sunulacak. Proje kapsamında kurulacak olan sosyal girişimin projenin tamamlanmasının ardından kendi imkanları ile oluşturacağı farklı bir mekanında ve kendi personelleri ile üretime ve satışa devam etmesi planlanmıştır.” (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. ÇOK GÜZEL HABER... UMARIM ŞEHRİN YIRTIK VE ÇIKINTI TİPLERİ BUNA DA MUSALLAT OLMAZ...