Umudumuz Dereköy

Hükümetin, sınır kapılarının modernizasyonu konusunda yoğun çalışmalar içerisinde olması, 2018’de Dereköy için yepyeni umutları tekrar gündeme taşıyacak. Son olarak; Kapıkule’nin yükünü hafifletmesi için yenileme çalışmasına giren Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2023 hedeflerine uygun olarak tüm kapıları büyütme hedefinde olduklarını söyledi. Tüfenkci daha önce de Kırklareli’nde yaptığı incelemelerde, 2018 yılında temel atacaklarını aktarmış ve tır trafiği konusunun üzerine gideceklerini ifade etmişti. Hükümetin girişimlerinden oldukça umutlu olan şehrin, gelişim noktasında yine bu eksende ilerleyeceği düşünülüyor. Şimdilik birçok kişi “Umudumuz Dereköy” ifadesini kullanıyor.

Sınır kapılarının yenileme projeleri kapsamında devam eden çalışmalara Hamzabeyli Sınır Kapısı da eklendi.
Kapı 150 milyon TL’lik yatırım ile revize edilecek. TOBB tarafından Yap-İşlet-Devret mekanizması ile yapılacak ve genişletilerek hizmete sunulacak.

Geçtiğimiz ay temel atma töreni gerçekleştirilen Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenileme çalışmaları sonrasında ticaretin daha kolay ve güvenli yapılacağına vurgu yaptı. Bakan Tüfenkci’nin en dikkat çekici açıklaması ise şu oldu:
“Ülkemizin 2023 hedeflerine uygun olarak tüm kapılarımızı büyütüyor, yeniliyor ve teknik donanım bakımından güçlendiriyoruz. Küresel düzeyde rekabet eden iş dünyamızın rekabet gücünü artırmak üzere en iyi uygulamaları Türkiye’nin gümrük ve ticaret işlemlerine uyarlıyor, 2023’e giden yolları açıyoruz.”
Bu açıklama yıllardır tır trafiğine açılması beklenen Dereköy Sınır Kapısı için de büyük bir umut ışığı oldu. Hamzabeyli’nin yenileme sonrasında Kapıkule’nin yükünü hafifleteceği de verilen bilgiler arasında. Dereköy ise bu yükü üçüncü bir kapı olarak paylaşmak için en ideal yer. Aynı törende bir konuşma da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hamzabeyli’nin artık Edirne ve Trakya’ya dolayısıyla ülkeye yetmediğini ifade eden TOBB Başkanı; “İşte bu yüzden sınır kapılarımızı genişletmeye, kapasitelerini artırmaya başladık. Genişleme işine ilk olarak Sarp’tan başladık. Şimdi de Hamzabeyli ile devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Gözler Dereköy’de
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ağustos ayında Dereköy Sınır Kapısı’nda da incelemelerde bulunmuş ve burada modernizasyon yapılacağını belirtmişti. 2018 yılında modernizasyon çalışmalarının temelini atacakları müjdesinin veren Tüfenkci, tır trafiği konusundaki talepleri süratle Dışişleri Bakanlığı’na ileteceklerini ifade etmişti. Kapılara yönelik çalışmaların hız kazanmış olması, Dereköy’ün önümüzdeki yıllarda tır trafiğine açılma ihtimalini güçlendirdi. Dereköy’ün önce modernize edilmesi, ardından tır geçişine uygun hale getirilmesi halinde, bunun stratejik ve katma değer kazanımları Kırklareli için büyük ivme sağlayacak. Hamzabeyli kapısı için yapılacak çalışmalar, devletin sınır kapılarına ne kadar önem verdiğinin de bir göstergesi. 150 milyon TL yatırımla genişletilecek olan Hamzabeyli, 27 bin m2’si kapalı olmak üzere toplam 147 bin m2 olacak. Peron sayısı 18’e çıkacak.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol