Özel bir enerji şirketinin Edirne’nin Uzunköprü ve Meriç ilçesine bağlı Karahamza, Yakupbey ve Uzunköprü ilçesine bağlı Çalıköy, Kurdu, Karayayla ve Eskiköy’de kurmayı planladığı Rüzgar Enerji Santralı (RES) ile ilgili
geçtiğimiz gün şirket yetkilileri Çalıköy’de yerel halkla bir toplantı gerçekleştirdi. Proje içeriği ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantının ardından, birçok kişi 5 bin hektar alanda RES kapsamında Rüzgar Tribünü kurulacağını ilk kez öğrendi. Yenilenebilir ve çevreci enerjinin temeli olarak bilinen RES’lerin kurulduğu alanlarda insan ve doğal yaşam üzerindeki olumsuz etkileri ise tartışılmaya devam ediliyor…
RES Projesi ile ilgili Uzunköprü Ziraat Odası Çalıköy Delegesi Sedat Saygın gazetemize dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Saygın, Projenin doğanın kalbine hançer gibi saplanarak ilgili alanda tarımın ve doğal yaşamın yok edeceğini ifade etti ve projeye ‘dur’ demeleri gerektiğini vurguladı. İlgili alana kurulması planlanan RES projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan UZO Çalıköy Delegesi Sedat Saygın, RES’lerin çevre ve doğaya yönelik olumsuz etkilerine dikkat çekti. Zira diğer enerji sağlayıcı birçok sistemin aksine en çevreci enerji sağlama sistemlerinden birisi olarak kabul edilen RES’lerin kurulduğu alandaki insan ve doğa yaşamına uzun ve kısa vadede ne denli olumsuz etkilerinin olunduğu son yıllarda ciddi bir tartışma konusu. RES’lerin kurulduğu alanda iklim üzerinde etkileri olduğu biliniyor. Saygon konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada bu tehlikelere şu ifadelere yer verdi;
“Merkezi İstanbul’da bulunan özel bir enerji şirketi tarafından Uzunköprü ve Meriç ilçelerimize bağlı Çalıköy, Kurduköy, Karayayla,Eskiköy, Kiremitçisalih, Demirtaş ( İstasyon) Mah., Karahamza, Yakupbey, Köyleri sınırları içinde 5 bin hektara yakın alana 30 adet rüzgar türbini kurularak 100 MW gücünd Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve 100 MWh kapasiteli Enerji Depolama Tesisi (EDT) kurulması ve işletilmesi planlanmış olup, 09.05.2024 Perşembe günü Çalıköy’de halkı köy kahvesine toplayarak yapılacak olan enerji santrallerinin zararlarını söylemeden yanıltıcı bilgiler ile katılımcıların isim ve imzalarını alınmıştır. Rüzgar Enerji Santralleri birinci sınıf tarım alanlarına kurulması getireceği faydadan çok zararları vardır; Rüzgar enerji santralleri çok fazla gürültü yapmakta olup, kalıcı duyma kaybına neden olur. Rüzgar türbinleri yerleşim yerlerine yakın bölgelere kurulması durumunda oluşturdukları ses kirliliği sebebiyle insanlara, hayvanlara ve doğal yaşama rahatsızlık vermektedir. Göç eden kuşlar için ciddi sorunlara yol açmaktadır. Yırtıcı kuşların bölgeden kaçmasına, kertenkele, yılan gibi sürüngenlerin çoğalmasına neden olur. Arıların yönlerini şaşırmalarına, kaybolmaları ve çevredeki bal arılarının yok olmalarına sebep olurlar, tarımda arılar sayesinde gerçekleşen tozlaşma yok olacağından üretimde yok olacaktır. Çakmak sulama projesi kapsamında bulunan bu köylere rüzgar türbini kurulması demek tarımın bitirilmesi ve bölgede doğal yaşamın yok edilmesi demektir, devlet Çakmak projesi ile yapmış olduğu büyük yatırımını bu rüzgar enerji santralleri ile hançerlenmesi demektir, zaman geçmeden buna karşı çıkmalıyız, bu enerji santrallerinin doğanın kalbine hançer gibi saplanarak burada tarımın ve doğal yaşamın yok etmesine ‘DUR’ demeliyiz”. (Haber Merkezi)
Anasayfa
→
GÜNDEM
→ UZO Çalıköy Delegesi Saygın’dan RES Tepkisi, “Doğal Yaşamın Yok Edilmesine Dur Demeliyiz”
Yorum Yazın
NE ARAMIŞTINIZ ?
ÇOK OKUNANLAR
-
Kupa Canavarı Uzunköprü Masterler!
04 Tem 2024 -
Uzunköprü’de Böyleleri Barınmamalı! Ay Yıldızla Zorunuz Ne?
27 Haz 2024 -
Çocuklarıyla girdikleri sınavda üniversiteyi kazanan kadınlar mezuniyet sevinci yaşadı
30 Haz 2024 -
Hasatta sona yaklaşılan Trakya'da buğday üreticisi verimden memnun
02 Tem 2024 -
Tekirdağ'da uyuşturucu operasyonunda 5 zanlı yakalandı
18 Tem 2024 -
Tekirdağ'da plastik atık geri dönüşüm tesisinde çıkan yangın söndürüldü
18 Tem 2024
ÇOK YORUMLANANLAR
-
Köy Kanununa Günümüzde Kim Uyuyor? Kim Denetliyor?
27 Haz 2024 -
UZO Bir Kez Daha Uyardı, “Herkes Önlemlerini Alsın”
27 Haz 2024 -
Ayçiçekleri Yağmur Bekliyor
27 Haz 2024 -
Edirne'de "dur" ihtarına uymayan alkollü ve ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı
27 Haz 2024 -
Uzunköprü’de Böyleleri Barınmamalı! Ay Yıldızla Zorunuz Ne?
27 Haz 2024 -
Kahraman Şehidimiz Doğduğu Köyde Anıldı
27 Haz 2024
Son Yorumlar
- Halil Sert son yolculuguna ugurlandi: Çok çok kıymetli bir insandı ve Çok başarılı bir müdürüydü keskin nişancıydı. Allah gani gani rahmet...
- "Kırklareli için yolumuzda emin adımlarla yürüyoruz": Kesimoğlu geçen seçimde haksızlığa uğrayıp bağımsız olunca oyumu ona vermiştim. Bu defa sen hem de ...
- Aday Dermenci, partililerle kahvaltıda bir araya geldi : Hayırlısı olsun inşallah kazanırsın ...
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol