ÜSKÜP BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN KASAP'LA SÖYLEŞİ

28 Mayıs 2014 Günü Üsküp Beldesi Belediye Başkanı HÜSEYİN KASAP: "Üsküp'ün dörtte üçü Pomak Türkleridir. Mübadeleyle DRAMA, KAVALA, SELANİK'TEN gelenlerdir. Rodoplar'dan Filibe'den gelenlerden bazıları Üsküp'e yerleşmiştir. Geçen hafta Bulgaristan'ın SANİTSA Beldesi'ne gittik. Orada kültürel kardeş şehir protokolünü imzaladık. Kırklareli Üniversitesi'nden Doç. Dr. RAŞİT GÖNDOĞDU ile beraber gitmiştik. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu Osmanlı Arşivleri'nde yirmi yıl görev yaptığını üç yüz bin belgeyi okuduğunu söyledi. Üsküp'le ilgili bir araştırma yapmasını ondan istedim. İlk etapta 103 belgeye ulaştığını bana söyledi.
NOVOSKOPİ(Yeni Üsküp) 1923 yılında mübadeleyle Üsküp'ten Yunanistan'a gidenlerin kurduğu bir Rum yerleşim yeri. Yeni Üsküp'e (Novoskopi) uğradık. Bizim Üsküp'ten göç eden bir Rum'un torunu profesör olmuş. Profesör Kırklareli Üsküp'le ilgili bir çalışma yapmış. O belgeyi bize verdi. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu Kırklareli Üsküp'le ilgili tarihsel boyutlarıyla bir kitap çalışması içindedir. Güzel Üsküp'ümüzü kültürel bir merkez yapmayı düşünüyoruz." dedi.
"Dedeler nereden gelmişler?"
HÜSEYİN KASAP: "1923 yılında Drama'dan mübadele göçmeni olarak Kırklareli Üsküp'e geldik. Her zaman buyur gel Selahattin Demiraco ağabeyimiz. Sizi çok severiz." dedi.
Üsküp Belediyesi Başkan Yardımcısı ADNAN BALCI: "1923 Drama Selanik bölgesinden önce Kırklareli'ne sonra Üsküp'e gelmişiz. Babam Yusuf Balcı geldiğinde bir yaşındaymış. Arada Üsküp'e uğra. Sorunlarımız olur gazeteye yazarsınız. Sizin gibi değerli yazarlara ihtiyacımız var." dedi.
Eski öğrencim Üsküp Mehmet Çavuş mahalle muhtarı HARUN ATLI'YA
"Dedeler nereden gelmişler?"
HARUN ATLI: " Hasan dedem Drama'dan gelmiş. Dedem 1330 doğumludur. Mahallemizin kanalizasyonu var. Su şebekesi değişiyor. Yolarımız parke taşlı. Ne içersiniz? Siz bizim tarih öğretmenimizdiniz. Sizi çok severiz." dedi. Eski öğrencilerimizle ne zaman karşılaşsak okul yıllarından söz ederiz. Atatürk Lisesi'ne köylerden gelen gençler vardı. Tarih öğretmeni olarak gençlere her zaman değer verdik. Tabandan geldiğimiz için halkın ekonomik, sosyal, kültürel yapısını biliyorduk. Tarih dersini seven insan geçmişin tarihsel olaylarından ders alır. Vatanını, milletini sever. Millete hizmet edenleri severiz. Trakya'da Balkan Göçmenleri yaşıyor. Söyleşilerle Trakya notlarım devam ediyor. Üsküp'ün kâğıt kebabı güzeldir.
Parkeci Ercan'ın Üsküp'teki parke fabrikasına uğradığım oluyordu. Yeni parke fabrikasını Kırklareli Organize'de yaptı. Kırklareli Organize'de yani fabrikalar yapılıyor. Sanayisiz toplum olmaz. Gençlere istihdam için yeni fabrikalar yapılmalıdır.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol