“Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Mühendisleri yetiştirilecek”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Türkiye’nin ilk Yapay Zeka Mühendislerini yetiştirecek. Konuyla alakalı açıklama yapan Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Tuhan Altıntel, Yapay Zeka Mühendisliğinin 2019-2020 akademik yılında öğrenci kabulüne başlayacağını kaydetti. Yalnızca tam burslu 10 öğrencinin bölüme gireceğini söyleyen Başkan Altıntel, Türkiye’nin bu konudaki ilk fakültesi olduğunu ifade etti. 

Sosyal medya hesabından konuyla alakalı bir bilgilendirme yazısı yayınlayan Ticaret Borsası Başkanı Tuhan Altıntel, şu cümleleri kullandı; “İnsan davranışı sergileyen akıllı makinalar üretmek hayaliyle başlayan yapay zeka çalışmaları tüm dünyada teknolojik gelişmelerin öncülüğünü yapıyor.
TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi tarafından, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında bu alandaki artan ihtiyaca yönelik açılan ve ilk yılında sadece tam burslu 10 öğrenci kabul edecek olan Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü, Türkiye’nin ilk lisans programı olarak nitelikli beyinleri dünya çapında Yapay Zeka eğitimi almaya çağırıyor.”
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?
Yapay Zeka Mühendisliği; Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği tekniklerini finansal piyasalardan, akıllı şehir uygulamalarına; nesnelerin internetinden otonom araba geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede uygulayan disiplinlerarası bir bilim ve mühendislik dalıdır. v Verimli bilgisayar programlama yapan, karşılaştıkları hesaplama problemlerine algoritmik yaklaşımlar sunan, büyük verileri işleyebilen ve anlam çıkaran, Olasılık, istatistik, doğrusal ve doğrusal olmayan programlama gibi yöneylem araştırmalarının temel konularına hakim, Dünya finans piyasalarının işleyişini bilen ve bu alanda teknoloji geliştirebilen, Sürekli matematik, lineer cebir ve diferansiyel denklem çözme gibi temel matematik bilgilerine hakim profesyoneller yetiştirmek amacıyla açılan TOBB ETÜ Yapay Zeka Mühendisliği Bölümünde öğrenciler; Bilgisayar Mühendisliği dersleri ile algoritma, yapay öğrenme ve veri madenciliği alanlarına, Finans dersleri ile finansal piyasalara, Endüstri Mühendisliği dersleri ile olasılık, istatistik ve yöneylem araştırmalarına hakim; bunun yanı sıra yönetim, girişimcilik ve liderlik becerileri ile donatılmış Yapay Zeka Mühendisleri olarak mezun olacak.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. "yapay zeka"cılar-1 30 Temmuz 2019 Salı 19:28:45

    Diyanet İşleri Başkanı: " Eğitim insanları dinden ediyor." Bu yüzden eğitim öğretim sıfır imam hatiplere zorluyorlar çocukları.

  2. "yapay zeka"cılar-3 30 Temmuz 2019 Salı 19:53:22

    Faşist bir yapay zeka toplumunda ileri zekalı çocuklara ne yapılacağını The Twilight Zone/Examination Day (1985) epizodunda göreceksiniz sanki kehanet gibi (10 dakika).

  3. Onu bunu bilmem ama 1-2-3 diye yorum yapan arkadaş senin zeka gerçekten yapay. Sırf mikserlik için yazmışın. Editör arkadaşlarda süzmeden yayına vermiş senin apır sapır yorumunu.