Türkiye’nin ilk 10’u arasında Kırklareli yer alıyor

Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel Kırklareli’nin tarım ve hayvancılık bakımından zengin olduğunu belirtti. Altıntel “ Şehrimiz tarım ve hayvancılık bakımından ilk 10’da yer alıyor” dedi.

Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel Önadım Medya Grubu muhabirlerine yaptığı açıklamada Kırklareli’nin her açıdan zengin olduğunu belirtti. Altıntel “Bilindiği üzere şehrimiz tarım ve hayvancılık şehri. Bölgemiz hastalıktan Ari bir bölgeye sahip. Ayrıca Ülke genelinde Brusellas ve Tüberküloz hastalıklarından arındırılmış bölgelerin yüzde 40’a sahibiz”
“Kırklareli’nde hayvancılık”
Her geçen gün şehrimizde artan hayvan çiftlikleri ile de hayvancılık alanında inanılmaz bir gelişme içerisindeyiz.

İlimizde şuanda Kırklareli’nde büyükbaş hayvan sayısı 144.000, büyü baş hayvan aile işletme sayısı 9,672, büyük modern çiftlik sayısı 78, yılık süt üretimi 330.000 ton, küçükbaş hayvan sayısı 250.000, küçükbaş hayvan işletme sayısı 2,050 şeklinde her geçen gün artıyor”
“Geçinme kaynağı
tarım ve hayvancılık”
18,677 ailenin ve kırsal kesimde yaşayan 103,000 insanımızın ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu gözlemleniyor. Bu açıdan AB standartlarında Ülke genelinde üretilen sütün yüzde 55’i Kırklareli’nden sağlanmakta. Ayrıca Kırklareli olarak AB, ABD, Japonya, Güney Kore ve Körfez Ülkelerine her yıl 21,5 milyon dolarlık süt ihracatı gerçekleştiriyoruz”
“Tesisimiz hazır”
Tesisimiz günlük 200 küçükbaş, 100 büyükbaş hayvanımızı barındırma ve satışını gerçekleştirebilecek kapasitede. Buradaki amacımız kayıt dışı, sağlıksız, ruhsatsız ve kontrolsüz ortamlarda gerçekleşen hayvan alım ve satımlarını doğurduğu sorunların önüne geçebilmek, düzenli ve güncel bir piyasa oluşturmak hem üreticimizi, hem de tüketicimizi haklarını korumayı sağlamak. İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgemizi aldık. Akredite olarak üyelerimize 5 yıldızı hizmet verebilmek için çalışmalara devam ediyoruz. Ancak işimiz bunla bitmedi. İkinci etap olarak şimdi yoğun bir şekilde bu modern, ilimize yakışır tesisleri kurmak ve 1. Sınıf mezbaha ve entegre et kombinesini kazandırmaya çalışıyoruz”
“Amacımız bölge insanının
burada doğması ve doyması”
“Amacımız bölge insanının burada doğması ve doyması. Tarımsal varlıklarını, ormanlarını, meralarını, arazilerini, topraklarını ve yüzey alt sularını kalkınmayla birlikte koruyabilmek. Yani kalkınmanın yanında korunmayı yapamazsak hiçbir kıymeti kalmıyor. Gelecek nesillere bırakacak toprağımız, suyumuz ve ormanlarımız da var. Bununla beraber İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük tüketim merkezinin yanındayız. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ doğru birleşme yaşarsa çok güçlü olur”
“Talep ve beklentilerimiz”
“Et, süt ve
yumurta’da KDV indirimi yapılmalıdır. Ayrıca kapalı devre sulama sistemine geçilmesi, ilimizde ekilebilir arazilerin yüzde 21’inde yani 43,635 hektarlık alanda açık sulama sistemi ile sulu tarım yapılabilmektedir. Kapalı sulama sistemine geçilmesi ile birlikte sulanabilir tarım arazimiz 80,000 hektar yani yaklaşık ulaşmış olacak. Bu artışlar ile beraber çiftliklere verilen inşaat alanlarını yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarılmalı. Bu konudaki çalışmalarımızda devam ediyor” diye ifadelerde bulundu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol