Türk Akımı’na ruhsat

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Merkezi Hollanda’da bulunan South Stream Transport B.V şirketinin Hollanda Tali Şubesi adına Armada Danışmanlık Ltd. Şti. Yetkilileri Proje Müdürü Erol Yazıcı, İşletme Müdürü ValeriyYakubov, İzinler Müdürü MatteoVeronesi ile İzinler Uzmanı Aytaç Tolgay’a“Boru Hattı ile Doğalgaz Taşımacılığı” işletme faaliyet ruhsatını teslim etti.

Rus doğalgazını Avrupa’ya nakledecek Türk Akım Projesinin Deniz ve Kara Hattının inşaat süreci tamamlandı. Türkiye üzerindeki inşaat sürecinin ise (%99.9) tamamlanarak hat üzerinden 15 Ekim itibari ile gaz alımına başlanıldı ve gaz Kıyıköy’e ulaştı.
Merkezi Hollanda’da bulunan South Stream Transport B.V şirketinin Hollanda Tali Şubesi adına Armada Danışmanlık Ltd. Şti. Yetkilileri Proje Müdürü Erol Yazıcı, İşletme Müdürü ValeriyYakubov, İzinler Müdürü MatteoVeronesiile İzinler Uzmanı Aytaç Tolgay23 Ekim 2019 Çarşamba günü, Kırklareli Valisi Osman Bilgin’i ziyaret etti.
Gerçekleşen ziyarette Vali Bilgin, Türk Akım projesi ile ülkemize büyük kazanç sağlayacak projenin;“Boru Hattı ile Doğalgaz Taşımacılığı” işletme faaliyet ruhsatını resmi olarak yetkililere teslim etti.
Vali Osman Bilgin yaptığı açıklamada “Türk Akımı 2017 yılında ÇED olumlu kararının alınması ve Rusya tarafından 2018 Ekim itibariyle Deniz Hatlarının Türkiye ‘ye ulaştırılması ile Aralık 2018-Ocak 2019 tarihlerinde deniz tarafı inşaat çalışmaları bitirilmiş olup, Ekim 2019 tarihi itibariyle kara inşaatı tamamlanmıştır. Bu gün itibariyle “Boru Hattı ile Doğalgaz Taşımacılığı” işletme faaliyet ruhsatını ilgili firmaya teslim etmiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji açığında önemli bir kazanım olan Türk Akımı Projesini Ülkemize kazandıran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet yetkililerimize,projenin en başından itibaren emeği geçen tüm uluslararası ve ulusal firma ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol