“TürkAkım’ın Öyküsü” Yenikapı Metro İstasyonu’nda

8 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen törenle Türkiye ve Avrupa’ya temiz ve güvenilir enerji taşımaya başlayan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hikayesini 40 fotoğraf karesiyle anlatan “TürkAkım’ın Öyküsü” isimlisergi, İstanbul’da Yenikapı Metro İstasyonu’nda açıldı.

Ziyaretçiler, sergide yer alan fotoğraflarla, en son teknolojiler kullanılarak yalnızcaüç yıl içinde tamamlanan ve dünyanın en büyük enerji projeleri arasında yerini alan TürkAkım’ın dönüm noktalarına tanıklık ederek proje hakkında görevlilerden bilgi alabiliyor. Ziyaretçilere, sergide yer alan karelerden hazırlanan kartpostallar ve TürkAkım magnetleri de hediye ediliyor.
TürkAkım İletişim Müdür Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Aslı Esen, konuya ilişkin açıklamasında “TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi, üç yıl gibi kısa bir süre zarfında birçok rekora imza atarak tamamlandı. Yaratıcı çözümler içeren inşaat sürecinin öyküsünü, projenin Rusya ve Türkiye’deki tesislerini ve boru hattının faaliyete geçiş sürecini kamuoyuylapaylaşabilmek adına bu fotoğraf sergisini hazırladık. Serginin düzenlenmesinde bizlere sundukları destek için Metro İstanbul yöneticilerine içten teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.
Projenin inşaat sürecinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımlarıyla 19 Kasım 2018’de gerçekleştirilen Deniz Kesimi Tamamlanma Töreni ve 8 Ocak 2020’de düzenlenen Resmi Açılış Töreni’nden karelerin de yer aldığı sergi, 4 Şubat 2020 Salı gününe dek Yenikapı Metro İstasyonu’nda ziyaret edilebilecek.
TürkAkım Hakkında
Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden doğrudan Türkiye’ye ve daha sonra Türkiye’nin komşu ülkelerinin sınırına kadar ilerleyen TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi, 8 Ocak 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı törenle resmen faaliyete başladı. Her biri yıllık 15,75 milyar m3 doğalgaz taşıma kapasitesi olan iki hattan oluşan TürkAkım, en az 50 yıl boyunca Türkiye ve Avrupa’ya temiz ve güvenilir enerji sağlayarak 15 milyon hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol