Trakya’yı Gezdiler ve Deneyimlediler

Trakya Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğiyle Ukraynalı tur operatörleri, tanıtım gezisi kapsamında Trakya’da konuk edildi.

Trakya’nın turizmde sahip olduğu tarihi, kültürel ve gastronomik değerlerin tanıtımı ve tur firmaları tarafından pazarlanmasına dönük olarak düzenlenen tanıtım gezisine Ukrayna’dan tur operatörleri katıldı. Gezinin ilk gününde tur operatörlerine Lüleburgaz’da bulunan Arcadia Bağları tanıtıldı ve Trakya Bağ Rotası hakkında bir sunum yapıldı. İkinci günde ise Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2017 yılında uygulanmaya başlanan Kırklareli’de Kırsal Turizmin Geliştirilmesi programı kapsamında yapılan çalışmalar anlatıldı; Poyralı Kültür Evi ve Demirköy’de bulunan tarihi ve turistik mekânlar ziyaret edildi. Üçüncü günde Kırklareli merkezine dönen misafirler, Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsünü gezdi. Enstitü Müdürü Hilal Özefsun tarafından tur operatörlerine buradaki çalışmalarla ilgili bilgi verildi. Operatörler ardından enstitüde killi topraktan bardak, fincan, vazo gibi süs eşyası yaptı. Operatörlere daha sonra enstitüde Trakya mutfağı hakkında bilgiler aktarıldı, misafirler burada çömlek yapımını deneyimledi, Yayla Mahallesini gezdi ve burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Günün ikinci yarısında Edirne’ye geçen konuk tur operatörleri Sultan Beyazıt Sağlık Müzesi ve Alipaşa Çarşısını gezerek alışveriş yaptı. Gezinin dördüncü gününün ilk kısmını da Edirne’ye ayıran Balkan tur operatörleri Edirnekari El Sanatları Merkezi, Büyük Sinagog, Selimiye Camii, Edirne Etnografya Müzesi, Bulgar Kilisesi gibi tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Edirne’de son olarak Arda Bağları’nda tadım yapan misafirler Tekirdağ’a geçti. Tekirdağ’da il merkezi, Rakoczi Müzesi ve Tekirdağ Arkeoloji Müzesi’ni gezen konuklar Barel Bağları ziyareti ile programı bitirdi.

Ukraynalı tur operatörlerinin Trakya’ya yaptığı ziyareti değerlendiren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Bölge turizmini istediğimiz seviyeye sindire sindire çekeceğiz dedi. Şahin şunları söyledi:” Trakya’da turizmi yılın tamamına yaymak için çalışmalarımız var. Trakya Bağ Rotası, Kırklareli Kırsal Turizm Rotası, Mimar Sinan Rotası gibi rotaları daha önceki yıllarda hazırlamış, yerli ve yabancı tur operatörlerine tanıtmaya başlamıştık. Tanıtımı yaparken birebir ve yüz yüze pazarlama çalışmalarına ağırlık verdik. İlk olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösteren yerli tur operatörlerimiz Trakya’ya daha yoğun gelmeye başladılar. Daha önce Bölgemize 3-4 firma tur düzenlerken bugün bu sayı 8 oldu. Hepinizin takip ettiği gibi daha önce Ortadoğu’dan, Balkanlar’dan tur operatörlerini ağırlamıştık. Bunlardan da güzel sonuçlar alıyoruz. Ekim ayı sonunda konuk ettiğimiz Balkan tur operatörlerinden Sırbistan, Bosna-Hersek ve Bulgaristan’dan birer firma rotalarımızı tur programlarına koyarak satışını yapmaya başladı. Son olarak Ukrayna’dan gelen tur operatörlerini Trakya’da konuk ettik. Program Bağ Rotası ağırlıklı hazırlandı. Ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığımız çalışmaların meyvesini topluyoruz. Trakya’da turizmin birden yoğunlaşmasını, patlamasını istemiyoruz, öngörmüyoruz. Trakya turizmini hak ettiği yere sindire sindire çekeceğiz. Bize çalışmalarımızda destek veren kamu kurum ve kuruluşları ile paydaşlarımıza ve Trakyalı hemşerilerimize teşekkür ediyorum.”(A.Bakır)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol