Trakya’da 3 kadın milletvekili çıktı

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçiminde Edirne ve Tekirdağ’dan kadın milletvekili çıkarken Kırlareli’nden çıkmadı. Partiler Kırklareli’nde kadın milletvekillerine ancak 3-0 yapmaları durumunda şans tanıdı.

leşen 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre yeni dönemde TBMM'de yer alacak 600 milletvekili belli oldu. Bu kapsamda Edirne ve Tekirdağ kadın vekil çıkartırken Kırklareli kadın vekil çıkartamadı.
Kırklareli yine kadın
vekil çıkartamadı
Kırklareli’nde seçim sonrasında milletvekillerinde bir değişiklik olmadı ve aynı vekiller yeniden milletvekili olarak seçildi. CHP’den Turabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu, AK Parti’den Selahattin Minsolmaz seçilirken bir kez daha kadın vekiller geride kaldı.
Edirne ve Tekirdağ kadın vekiller ile devam dedi
Gerçekleşen Milletvekilliği seçimlerinde Edirne ve Tekirdağ ise Kırklareli’nin aksine kadın vekil çıkardı. Edirne’de AK Parti’den Fatma Aksal, CHP’de Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan Milletvekili olurken İYİ Parti’den de Orhan Çakırlar Mil-
letvekili oldu. Tekirdağ’da ise gerçekleştirilen seçim sonucunda AK Parti’den Mustafa Şentop, Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, CHP’den Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer, İYİ Parti’den de Enez Kaplan Milletvekili olarak seçildiler.  Kırklareli’nden kadın milletvekili çıkmamasının en büyük nedeni aday sıralamasına bağlanırken partiler Kırklareli’nde ancak 3-0 yapmaları durumunda kadınlara şans tanıdı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol