Trakya Yerli Tohum Üretiminde Lider

Türkiye’de üretilen arpa buğday ve çeltik tohumunda yüzde 100 yerli milli çeşitleri kullanılıyor. Trakya ise bu tohumculuğun yüzde 30’nun üretildiği yer olarak bulunuyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan  Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Toruk, “Yüzde 100 Trakya bölgesinde ıslah edilen çeşitlerle ülke tahıl üretim rekoltesini artıracak Türkiye’de ekilen arpa buğday çeşitlerinin yüzde 30’unun Trakya’da geliştirilen çeşitlerden oluşuyor. Trakyalı özel sektör firmalarını pazar payının yüzde 5’lerde çeltikte ise bu oranın üretimin yüzde 70 oranında” dedi.

Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Toruk, Türkiye’de üretilen arpa buğday ve çeltik tohumunda yüzde 100 yerli milli çeşitlerin kullandığını belirterek hiçbir ithal çeşide gerek duyulmadığını kaydetti.
Artık yüzde yüze yakın yerli üretim tohumların Türk çiftçisi tarafından kullanıldığını belirten Toruk, bu durumun ithal edilen diğer tohum türlerinde de millileşmeyle ortadan kalkacağını söyledi.
‘Yerli tohumlarımız pazarda lider’
Üniversitesinden araştırma enstitüsüne ve genç dinamik yüzde 100 Türk sermayeli özel sektörün son yıllarda geliştirdiği çeşitlerle Türkiye pazarında yerli tohumların tartışmasız lider konumunda olduğunu ifade eden Toruk, “ Bölgedeki %100 yerli sermayeli firmaların önderliğinde akademisyeninden ıslahçısına tohum sektör paydaşlarının gönüllülük esasına dayanan çalışmalarını dernekleşerek başarı hikâyelerini ortaklaşa güçlendirme kararları bölgemiz Trakya Kalkınma Ajansının Desteği ile hızla yol almaktadırlar” dedi.
Türkiye geneline yetecek kadar tohumluk üretme kapasitesi
Dışa bağımlılığı tersine çevirdiklerini ifade eden Toruk, “Biz bölge tohumculuk firmaları Trakya markası ile başta Türk tohumculuğuna sonrada dünya tohumculuğuna damgamızı vurmak için el ele verdik. Türkiye kamuoyunda tohumda dışa bağımlıyız söylemini tersine çevirdiklerini, özellikle Buğday, Arpa ve çeltik tohumunda bölge firmaları çeşitlerinin Türkiye geneline yetecek kadar tohumluk üretme kapasitesi, çeşit sayısına sahip” diye konuştu.
Tüm üreticilerden Trakyalı markasına güvenmeleri Türk halkının bilimsel verilere dayanmayan saçma sapan yayın ve söylemlere inanmamaları tavsiyesinde bulunan Toruk, “yüzde 100 Trakya bölgesinde ıslah edilen çeşitlerle ülke tahıl üretim rekoltesini artıracak Türkiye’de ekilen arpa buğday çeşitlerinin yüzde 30’unun Trakya’da geliştirilen çeşitlerden oluşuyor.
Trakyalı özel sektör firmalarını pazar payının yüzde 5’lerde çeltikte ise bu oranın üretimin yüzde 70 oranında” bilgilerini verdi.
Devlet özel sektör el ele verdi
Son yıllarda ıslah ve yerli üretimle ilgili çalışmaların son sürat devam ettiğini kaydeden Toruk, bölge üniversite ve araştırma enstitümüzün teknik desteği Trakya Kalkınma Ajansı’nın sektör desteği ile bölge firmalarının yakın zamanda pazar payını artırarak dış pazarlara açılacağını bu çalışmaların başarılı olması için bölge sektör paydaşlarının birlikte hareketin sinerjisini iyi kullanması gerekliliğine inandığını belirtti.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. yerli tohuma yer kalmadı 15 Ocak 2020 Çarşamba 02:05:35

    Birkaç yıla kalmaz Trakya da Anadolu gibi habuub çekirge Toki karakömür kayagaz termik karmik vb. afetlerle ekilecek tarlasız kaldığında tohumları Suriye Somali Sudan Katar Haftar Zanzibar benzeri ülkelere satarsınız.