Trakya Bölgesi, Ankara’da tanıtım atağına kalkıyor

19-22 Nisan arasında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli’nde yapıldı.

2 Mart’ta Tekirdağ ve Kırklareli’nde yapılan, 9 Mart’ta da Edirne’de yapılacak olan toplantılar ile Ankara için tanıtım stratejisi belirleniyor. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli Valilikleri yönetiminde, Trakyalılar Vakfı ve Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle yapılacak olan etkinliğe, bölgede bulunan birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra, belediyeler ve özel sektör firmaları da destek veriyor. Bu kapsamda, Kırklareli Valiliği öncülüğünde 2 Mart Cuma günü saat 10.00’da Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde toplantı düzenlendi. Toplantıya Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Kırklareli TSO Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun yöneticisi katıldı. Toplantıda da “Trakya Tanıtım Günleri” kapsamında öne çıkarılması uygun görülen ürün, tema, etkinlik ve destinasyonlar ele alındı ve ilin tanıtım stratejileri tartışıldı. Gerçekleşen toplantıda söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, tanıtım günlerinin Trakya için faydası olacağını söyledi. Minsolmaz Kırklareli, Edirne, Tekirdağ’ın yöresel ürünleri olacağını belirterek; “Oradaki stantlardaki ürünler Kırklareli, Edirne, Tekirdağ olsun ki yeterince yöresel ürünler yansısın. Tabi oraya katılıma gelenler Türkiye’nin 81 vilayetinden gelen insanlar oluyor. Dolayısıyla bunların mutlak suretle faydası olacak. Kıvırcık koyun coğrafi tescilini koyun-keçi birliği başkanımız ile yapmaya çalışıyoruz. Trakya’mızın güzel olduğuna ve gerçekten çok seçkin ürünler olduğuna; coğrafyasının, konumunun çok farklı olduğuna şüphe yok” dedi.
“Hepimiz başımızı kendi
işimize gömmüşüz”
Yatırımlar nedeni ile böyle fazla organizasyonlar düzenleyemediklerini belirten Selahattin Minsolmaz, “Hepimiz başımızı kendi işimize gömmüş durumdayız. Bizler yatırımlar peşinde, Valimiz mülki idare peşinde, belediye başkanları altyapı hizmetleri peşinde ama Trakya’nın bütününü lanse edecek bir organizasyonumuz bugüne kadar şehir dışında olmadı. Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte vakıftaki genç arkadaşlarımız organize etmiş. Onlarda bu işe dertlenmişler. Vakıf oluşturmuş genç arkadaşlarımız Kırklareli, Tekirdağ, Edirneli çocuklardan oluşuyor” diye konuştu.
“Niye biz Ankara’da yokuz?”
Böylesi organizasyonlar da Ankara’da yer almadıklarını söyleyen Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz , “Niye Ankara bürokrasisinde var olan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ siyasetinde veya ticaretinde olanlar bir araya gelip burada bir Türkiye’ye kendilerini sunmuyorlar diye dertlenmiş bizim vakıfta ki genç kardeşlerimiz. Bu anlamda ben genç kardeşlerimize destek veriyorum. Sayın Valimizin de belediyelerimizin tüm kurumlarınında destek vermesini önemsiyoruz. Çünkü bu böyle başlar. İlkinde eksiklerimiz olabilir ama adım adım başladıktan sonra her şey yolunda devam eder” şeklinde konuştu.
Tanıtım yok
Minsolmaz’ın ardından söz alan Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi; “Hep duyarız; şu kadar paradan yüzde 25’ini reklama ve tanıtıma veririz. Tanıtmadan olmuyor arkadaşlar. Diyoruz ya; vermeden almak Allah’a mahsus. Önce vereceğiz. Malatya’da 4 yıl çalıştım. Onların gün kurusu kayısısı var. Bilmiyorum gün kurusu kayısısını tanır mıydınız? 10 yıl önce ben zannetmiyorum. Ama ne yaptılar. Fuarlarda yedirerek ve göndererek Kırklareli’ne kadar gelmiş. Biz de misafirlerimize onu ikram ediyoruz. Ekonomi budur. Tanıtım budur. Bakın Ankara’dan misafirim geliyor, kuruyemiş koydum. İçinde hurma da var. Ben Kırklareli adına konuşacağım. Genelde Trakya da böyle. Ticarette biraz çekingen duruyor. Bundan yaklaşık 2 ay önce Sayın Başbakanımız buraya geldi. Orada bir değişiklik yaptık gelen misafirlere
Erzincan nimetlerinden ikram ettik. Çokta hoşlarına gitti. Ama ilginç bir şey söyleyeceğim. Buranın yoğurdunu yediler. Bayıldılar. Bugün gidin İstanbul’da sorun. Kırklareli’nde yoğurt var mıdır? Hiç zannetmiyorum bilsinler. Çünkü tanıtım yok. Yani siz kendi kazancınızı, kendi ürettiğiniz şeyi maalesef kendi adınızı satamıyorsunuz. Ben şuraya gelinceye kadar Kırklareli’nde ne peynir üretildiğini biliyorum ne yoğurt üretildiğini biliyorum. Kırklareli Valisi olarak bunu söylüyorum. Ben isterim ki benim peynirim Kırklareli peyniri olarak satılsın. Bunun için de tanıtım da yapmamız lazım. Tanıtmadan olmuyor bu işler. Bunu Ankara’da da tanıtalım. Televizyonlar gösteriyor bir yerde hamsi partisi yapılıyor. Ben hiçbir yerde duymadım Tekirdağ Köftesi dağıtıldı diye duymadım. Bu işler böyle oluyor. Halka yedireceğiz ki; bunlara talep gelsin. İnsanlar hakikatten bekliyorlar. Ben mesela isterim ki; bu katılımcı firmaların küçük küçük kaplara yoğurdu koyup oraya getirsinler. Kenarında da büyük boyları olsun.”
Onları tanıtın ondan sonra satın
“Ben orada çok büyük pazar olacağını düşünüyorum. Tanıtmadan olmaz. Gıda ürünleri böyledir. Tanıtmadan kimse alıp yemiyor. Biz burada peynir alıyoruz. Tatmadan alıyor muyuz? Diyorsunuz bir tadayım. Böyle bir kültürümüz var. Büyük marketlerde bunu yaptırmıyorlar ama o kültür hala devam ediyor. Standardı tutturursanız hiçbir sıkıntı yok” dedi.
19-22 Nisan 2018 tarihinde Ankara
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek
19-22 Nisan 2018 tarihinde Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılacak olan sergi ve tanıtım günlerinde, Trakya Bölgesine ait yerel ürün ve değerlerin Ankaralılar ile buluşturulması hedefleniyor. Bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin Ankara gibi büyük bir pazarda tanıtımının yapılması ile turizmde ve ticarette ciddi oranda gelir artışı bekleniyor. Ayrıca, Ankara’da ikamet eden Trakyalıları buluşturması amaçlanan ve bu yıl birincisi gerçekleştirilen etkinlik, şimdiye dek üç ilin bir arada tanıtıldığı en büyük faaliyet olarak dikkat çekiyor.
4 gün Trakya tanıtılacak
4 gün sürecek olan organizasyon kapsamında AKM içerisinde satış reyonları, tanıtım stantları ile birlikte alan dışında protokol çadırı, ek satış çadırları ve sahne kurulması planlanıyor. Yöresel ürünlerin satış ve tanıtımının yapılmasının beklendiği alanda, Trakya halk oyunlarının, türkülerinin ve adetlerinin de olduğu dolu bir programın ziyaretçiler ile buluşması hedefleniyor...

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol