Trakya Birlik’ten Üreticiye Ton Başına Fiyat Farkı ödemesi

Trakya Birlik Yönetim Kurulu 9 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısında 2021/2022 iş yılında ürün teslim eden ortakları için %40 yağlı ayçiçek için ton başına 1.100.-TL fiyat farkı ödenmesine karar verdi. Birliğin fiyat farkı olarak ortaklarına toplam 325 milyon TL ödeme yapması bekleniyor. 
Öte yandan Trakya Birliğin ortaklarının kazancını artırabilmeleri noktasında alternatif alım modelleri üzerinde de durduğu, bu anlamda üreticilerin tarımsal faaliyetlerden elde ettiği kazancın olabildiğince artırılabilmesi adına, Birliğin alternatif alım modelleri üzerinde çalıştığı bu noktada kesin fiyat yöntemiyle alım yöntemine ek olarak emanet (bireysel satış) yöntemiyle ürün satış imkanı sağlayan alım modelini ortakların tercihine sunma kararı aldığı bildirildi.

Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştiren Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), 2021-2022 iş yılında ürün teslim eden ortaklarına yüzde 40 ayçiçeği için ton başına bin yüz lira fiyat farkı verilmesine karar verdi. Trakya Birlik’ten yapılan açıklamada ödemenin toplam miktarının 325 milyon TL’yi bulmasının beklendiği bildirildi. Açıklamada ayrıca 2022-2023 üretim sezonunda da Birlik ortaklarına bireysel satış yöntemiyle ürün teslim imkanı sağlanacağı belirtildi.
Trakya Birlik’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 
“Yönetim Kurulumuzca gerçekleştirilen toplantıda; 31 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek 2021/2022 iş yılı faaliyetleri kapsamında gerek ortaklarımızdan mübayaa edilen ayçiçeği stoklarının Birliğimize bağlı fabrikalarda çok büyük oranda işlenerek mamul olarak satışının gerçekleştirilmesi gerekse de ticari faaliyetler kapsamında bütçelendirilmiş satış hedeflerine büyük oranda ulaşılması neticesinde, Birliğimiz iş yılına ilişkin bilanço ve gelir tabloları 3’üncü geçici vergi dönemi Nisan 2022 mali tablolarıyla çok büyük oranda kesinleşmiştir. 
Bu gerçekleşmeler üzerinden iş yılının bütününe ilişkin genel bir değerlendirme yapan Yönetim Kurulumuz, mali tablolarda ortaya çıkan müspet farkın son beş iş yılında uygulandığı üzere önümüzde ki Ocak ayında gerçekleştirilecek Birlik genel kurulunu müteakiben ortaklarımıza risturn (kar payı) dağıtımı yapılması hususunu da mütalaa etmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde, bu iş yılına has olmak üzere; dönem içerisinde ürün fiyatlarında yaşanan yüksek artış, ortaklarımızın tarımsal üretimlerini sürdürmek konusunda karşılaştıkları yüksek tutarlı girdi ihtiyacı ve artan üretim maliyetleri, paranın zamansal olarak satın alma gücünün korunması gibi kritik hususlar kurumsal sürdürülebilirlikle birlikte değerlendirilerek, 1 Ekim 2021 tarihinde açıklanan ön alım fiyatına fark fiyatı uygulanarak alım fiyatının kesinleştirilmesinin mevcut sosyoekonomik koşullarda ortaklarımız adına daha büyük fayda sağlayacağı mülahaza edilmiştir. Bu çerçevede 2021 kampanya döneminde ürün teslim eden tüm ortaklarımıza %40 yağlı baz ürüne esas olmak üzere 1.100 TL/TON fiyat farkı verilmesi karar altına alınmıştır. Bu vesileyle kooperatifçiliğin en güzel örneğini göstererek Birliğine güvenmiş ve ürün teslim etmiş tüm üretici ortaklarımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.”
Ortaklara Bireysel Satış 
Yöntemiyle Ürün Teslim İmkanı
Trakya Birliğin ortaklarının kazancını artırabilmeleri noktasında alternatif alım modelleri üzerinde de durduğu kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi;
“Üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinden elde ettiği kazancı olabildiğince artırabilmek adına, kurumsal imkanlar ve tabi olunan mevzuat doğrultusunda Birliğimizce alternatif alım modelleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu çerçevede pandemi süreciyle başlayan, iklimsel etkiler ve jeopolitik gelişmelerle artarak devam eden tarımsal emtiaların arz talep dengesi içerisinde yüksek değer kazanımlarından ilave kazanç elde etme eğiliminin tüm çiftçilerimizde ağırlık kazanan ekonomik tercih haline geldiği görülmektedir. Bu itibarla Yönetim Kurulumuz ortaklarımızın üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri hasat dönemi sonrasına taşıyarak daha yüksek fiyatla satışa sunma hedef ve isteğini karşılamak ve bu yolla zirai kazançlarını yükselterek ortaklık bağlarının da güçlendirilmesine katkı sağlamak maksadıyla Kesin Fiyat Yöntemiyle Alım Yöntemine ek olarak Emanet ( Bireysel Satış) yöntemiyle ürün satış imkanı sağlayan alım modelini ortaklarımızın tercihine sunma kararı almıştır. Yeni alım modeli esas ve uygulamaları konusunda ortaklarımız ortağı oldukları kooperatiflerden gerekli bilgilere ulaşarak rekolte beyan döneminde ürün teslim miktar ve yöntemini belirleyebileceklerdir. Ortaklarımıza ve Birliğimize hayırlı olsun.” (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol