“Teröristlere yönelik operasyonları ‘sivil katliam’ diye sunmak için birbirleriyle yarışıyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye ve Türk Milleti, bir kez daha tüm dünyayı adaletiyle, ihsanıyla, merhametiyle, sevgisiyle kucaklamak için yola çıkmıştır. Bizi bu kutlu yoldan ne sınırlarımıza dizilen teröristler, ne içimize sokulan FETÖ gibi, PKK gibi ihanet çeteleri, ne de adeta beşinci kol faaliyeti yürüten tipler döndüremeyecektir” dedi.
Katıldığı AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gayret bizden, tevfik Allah’tandır” diyerek Allah’tan başkasından bir beklentilerinin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin havasını soluyan, bu ülkenin tüm nimetlerinden sonuna kadar istifade eden bir güruh var ki, onların ihanetlerinden çok muzdaribiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.
Katıldığı son grup toplantısından bu yana 15 gün içinde gerçekleştirdiği programlar, yaşanan gelişmeler, kabul ve görüşmeleri ile ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi hedeflerine ulaştırana, milleti hak ettiği yere çıkartana kadar durmadan çalışmaya, koşturmaya, terlemeye devam edeceklerini söyledi.
“Ülkenin tüm nimetlerinden sonuna
kadar istifade eden güruhun ihanetlerinden muzdaribiz”
“Gayret bizden, tevfik Allah’tandır” diyerek Allah’tan başkasından bir beklentilerinin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin havasını soluyan, bu ülkenin tüm nimetlerinden sonuna kadar istifade eden bir güruh var ki, onların ihanetlerinden çok muzdaribiz” diye konuştu.
Ana muhalefet partisinin, başındaki lideri ve yöneticilerinin yaptıklarıyla adeta ana hıyanet partisine dönüştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili parti liderinin Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği yeri küçümseyen sözlerine işaret ederek, “Hadi bizim söylediklerimize kulak vermiyor da, her gün televizyonlarda sabahtan akşama kadar yayınlanan Zeytin Dalı Operasyonu’nu da mı bu adam izlemiyor? Askerlerimizin elindeki yerli silahları da mı görmüyor? Her gün teröristlerin saklandıkları inleri başlarına geçiren kendi üretimimiz toplarımızın sesini de mi duymuyor?” dedi. Söz konusu parti liderinin, ‘Bir tane delikli tüfek yapamazsan nasıl savaşacaksın’ sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaflete bak, zavallılığa bak. Türkiye bunları çoktan aştı. Onlar sizin ecdadınızın veya sizinkilerin zamanına ait olan bir süreçti, artık bunları biz yapıyoruz” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani ‘kulakları vardır duymaz, gözleri vardır görmez, dilleri vardır doğruyu söylemez’ diye Rabbimizin bir ifadesi var ya, bize oradaki o buyruğuyla, o ilahi mesajla, ama ancak o mesaja kulağı açık olanlar bundan nasibi alır. O mesajlara açık olmayanlar bundan nasibini alamaz, işte bu zat tam böyle bir durumdadır” şeklinde konuştu.
“Bunun adı idrak tutulması değilse,
düpedüz iftiradır”
İlgili siyasi parti liderinin, savunma sanayinde Osmanlı’nın hiçbir şey üretmediği, her şey Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulduğu, sonra gelenlerin onları da batırdığı yönündeki açıklamasına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun adı idrak tutulması değilse, düpedüz yalancılıktır, iftiradır” ifadelerini kullandı. İstanbul’un fethinin hemen ardından Tophane’de kurulan dökümhanelerde o dönemin en gelişmiş toplarının döküldüğünü, dönemin en hızlı, en etkili savaş gemilerinin Osmanlı tersanelerinde üretildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı’da çok ileri düzeyde olan silah sanayinin, Avrupa’daki sanayi devriminin ardından gerilemeye başladığını, buna rağmen 18. yüzyılda yeni bir atakla İstanbul ve çevresinde pek çok modern silah fabrikasının kurulduğunu aktardı.
“Savunma sanayi projeleri 60 milyar
dolarlık büyüklüğe ulaştı”
Türkiye’nin savunma sanayinde en büyük atılımını geçen 15 yılda yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer Türkiye, savunma sanayinde son 15 yılda yaptığı atakları gerçekleştirmemiş olsaydı, bugün bırakınız Zeytin Dalı Harekâtını, kendi sınırlarımız içindeki terörle mücadele operasyonlarını dahi yürütemez hâle gelirdik” sözlerine yer verdi. Türkiye’nin şu anda 6 milyar dolarlık üretim ve 2 milyar dolarlık ihracat kapasitesi bulunan bir savunma sanayine sahip olduğuna, sözleşmeye bağlanan veya sözleşme öncesi çalışmaları süren savunma sanayi projelerinin 60 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Önceliğimiz her türlü savunma sanayi ihtiyacımızı ülkemizde geliştirmek ve üretmektir. Aciliyeti olan konular dışında savunma sanayinde dışarıdan hazır ürün alımını tamamen terk etmiş durumdayız. Varsın üretime geçilmesi biraz uzun sürsün, ama mutlaka ülkemizin ürünü olsun anlayışıyla hareket ediyoruz. Sadece insansız hava araçlarının sefahatiyle Altay Tankı’nın motoru meselesi dahi bize bu yöntemin ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir.” CHP’nin milletin ortak değeri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü istismar ederek, her sıkıştığında ona ve onun sözlerine başvurduğunu, başka bir sermayesinin kalmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “CHP’nin tek parti döneminden beri bu ülkede milletin ve devletin hayrına atılan her adımı engellemeye çalışmaktan başka bir icraatı, başka bir başarısı var mı? Gazi Mustafa Kemal’in büyük bir ferasetle başlattığı savunma sanayi hamlesinin önünü İkinci Dünya Savaşı şartlarını bahane ederek adeta kesen, bununla da kalmayıp yapılmış olan işleri rafa kaldıran siz değil misiniz? Uçak fabrikalarımızı, motor fabrikalarımızı kapatan, ihracat bağlantılarını iptal ettiren siz değil misiniz? CHP. Küçük aksaklıkları bahane ederek büyük bir heyecanla ve fedakârlıkla başlatılmış olan sanayi hamlelerini dinamitleyen siz değil misiniz? Öyleyse bugün milletimizin karşısına çıkıp hangi yüzle bilgiden, üretimden, mertlikten bahsediyorsunuz?”
“Teröristlere yönelik operasyonları
‘sivil katliamı’ diye sunmak için
birbirleriyle yarışıyorlar”
Ana muhalefet partisi yöneticilerinin, önce terör örgütlerine verdiği açık desteğin hesabını vermesi gerektiğini, kimlerle hangi yollarda nasıl yürüdüklerini milletin gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin, ‘YPG, terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur’ açıklamasını hatırlattı. CHP liderinin, PKK terör örgütünün Suriye kolu olan ve şu anda Afrin Operasyonu’nu yürüten Türk askerine kurşun sıkan, sınır ötesinden yaptığı saldırılarla vatandaşların canına, malına, ibadethanesine kasteden terör örgütü YPG’yi savunduğunu söyledi. Söz konusu parti yetkililerinden birinin ‘PYD bir terör örgütü değildir’ diyerek hükûmete PYD’den rahatsızlığının sebebini sorduğunu, bir başka yetkilisinin, ‘CHP nasılsa PYD de öyle bir siyasi partidir, bu gerçeği söylemekten çekinmemeliyiz’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi milletvekillerinin, Türkiye’nin teröristlere yönelik operasyonlarını dünyaya ‘sivil katliamı’ diye sunmak için birbirleriyle yarıştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin, FETÖ’cüleri Ankara’dan İstanbul’a yürüyecek kadar çok sevdiğini, çukur kazan teröristleri, ‘barikat kuran arkadaşlar’ diye takdim ettiğini belirtti ve “Bölücü terör örgütünün siyasi uzantısıyla öyle iç içe geçmiş durumdalar ki ortak eylemden seçime ortak girmeye doğru şu anda gidiyorlar; hayırlı olsun, çok isabetli olur, yeter ki böyle bir kararı alsınlar. Atalarımız, ‘iki çıplak bir hamama yakışır’ derler, şimdi bunlar da böyle. Bunlara da her türlü ortaklık, her türlü birliktelik yakışır” değerlendirmesinde bulundu.
“PYD’ye ‘parti’ diyenlerin ÖSO’ya ‘terör
örgütü’ demesi bizi şaşırtmaz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “FETÖ’ye avukatlık yapan, HDP ile kanka olan, PKK’nın izinden giden, PYD’ye övgüler savuran ana muhalefet ekibinin sıra Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gelince bakıyorsunuz bir anda bunların nevri dönüyor. Dünyada hiçbir devletin, hiçbir istihbarat kuruluşunun, hiçbir insan hakları örgütünün bulamadığı bir gerçeği bunlar keşfetmişler. Neymiş? ÖSO bir terör örgütüymüş. PYD’ye ‘parti’ diyenlerin ÖSO’ya ‘terör örgütü’ demesi bizi şaşırtmaz, ama birilerinin kafasını karıştırabilir. Onun için burada altını çizerek ifade edelim ki Özgür Suriye Ordusu terör örgütü değil kendi vatanlarını savunan, içinde her meşrepten, her inançtan, her etnik kökenden insanın bulunduğu millî yapıdır. Yine bunların kimi zaman açıktan, kimi zaman fısıltıyla söyledikleri bir husus var. Buldukları her fırsatta, ‘Ülkemizdeki Suriyeliler niye kendi vatanlarını savunmak için savaşmıyor da, biz oraya gidiyoruz?’ diye sürekli el altından fitne yayıyorlar. Biz Arabıyla Kürdüyle, Türkmeniyle Suriye’deki kardeşlerimizin orada yedi yıldır nasıl bir mücadele verdiğini gayet iyi biliyoruz. Ey CHP, siz bunu bilemezsiniz. Siz sadece size sufle edilen yalanlar neyse onlarla hareket edersiniz.”
“ÖSO, Kuvayi Milliye güçleri gibi sivil
bir oluşumdur”
Tamamı Suriyelilerden oluşan ÖSO’nun Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 617 şehidinin ve 2 binin üzerinde de gazisinin olduğunu, Zeytin Dalı Operasyonu’nda da şu ana kadar 16 şehit ve 100’e yakın gazi verdiğini ve mücadelesini kahramanca sürdürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Operasyonu’nun başlamasıyla Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin askerlik şubelerine akın edip bölgeye gitmek için başvurduklarını aktardı.
ÖSO’nun, kendi vatanlarını korumak için bir araya gelip organize olmuş, tıpkı Kurtuluş Savaşındaki Kuvayi Milliye güçleri gibi bir sivil oluşum olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özgür Suriye Ordusu’nun bizim kahraman askerlerimizle yan yana çarpışması utanılacak değil tam tersine iftihar edilecek bir görüntüdür. Her sivil oluşum gibi burada da yanlış yapanlar çıkarsa, kendi içlerinde muhasebesini yapar yanlışı temizlerler. Orası zaten kendi meseleleridir. Biz bugüne kadar herhangi bir yanlışlarını görmediğimiz gibi, hataları olabilir, ama yanlışlarını görmediğimiz gibi bu Suriyeli kardeşlerimizin özgürlük mücadelelerinde yanlarında olmaktan memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. (Cumhurbaşkanlığı)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol