Termik santrale, kömür ocaklarına karşı binler tek bilek oldu

Dokuzhöyük köyünde yapılmak istenen kömüre dayalı termik santral ile Babaeski büyük ovasında açılmak istenen kömür ocakları hakkında dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 1000’i aşkın itiraz dilekçesi verildi. CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu önderliğinde, İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Ziraat Odaları Başkanları, Belediye Başkanları ve muhtarlar tek yürek oldular ve santrale itirazlarını yenileyerek, söz konusu dilekçeleri teslim ettiler…

Dokuzhöyük köyünde yapılmak istenen kömüre dayalı termik santral ile Babaeski büyük ovasında açılmak istenen kömür ocakları hakkında itirazlar devam ediyor. Dün bu konuda toplanan 1000’i aşkın itiraz dilekçesi, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildi.

İlk olarak Kırklareli Ziraat Odası Başkanlığında bir araya gelen CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, CHP İl Genel Meclis üyesi İlhan Okumuş, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün, Karahalil Belediye Başkanı Aykut Yakut ve muhtarlarımız daha sonra toplu olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gittiler.
Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu;
“Kırklareli ili Babaeski ilçesi Yenimahalle köyünde yani Babaeski büyük ovasında kömür ocaklarının açılmasına karşıyız.
Bu kömür ocakları ilerde yapılması planlanan İnece kömürlü termik santralinin kömür ihtiyacını karşılamak içindir. Kırklareli’min havasını, suyunu, toprağının kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Ziraat odası başkanlarımıza, İl Genel Meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve Karahalil Belediye Başkanımıza katkılarından dolayı teşekkür ederim. Kırklareli halkının sağduyusuna güveniyorum ve kendilerini bizlere destek olmaya davet ediyorum” dedi.
İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç ise yaptığı açıklamasında; Kırklareli ilinin İnece beldesinin Dokuzhöyük köyüne iki yıl önce bir termik santral yapılmasıyla ilgili bir başvuru olmuştu. ÇED süreci başlatılmıştı. Fakat bölge halkı ve çevre il ilçedeki duyarlı vatandaşlar toplu olarak, bu kömüre dayalı termik santrale karşı çıktılar. Çok büyük bir kitlenin tepkisiyle halkın katılımı toplantısı yapılamadı. Halk istemedi. Çünkü bu santralin bölgeye vereceği zararların halk farkında. Sonuç olarak Trakya’ya kömüre dayalı termik santral yapılamayacağı hükmü verildi. Gerekçe olarak da; bölgede birinci derece tarım topraklarının olması, söz konusu santrallerin insan sağlığına vereceği zararlar, küllerinin-atıklarının verdiği zararlar ve en önemlisi de; yer altı su kaynaklarının yol olması tehlikesi. Tüm bunlara rağmen hala söz konusu firma bölgemize kömüre dayalı termik santral kurmak istiyor. İtiraz dilekçelerimizi sunmak için buradayız. Kırklareli halkını da bu konuda hassas ve duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ve Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan da yaptıkları açıklamalarda, tarım arazilerine büyük oranda zarar verecek olan, insan sağlığını tehdit eden kömür ocaklarına ve termik santrallere karşı olduklarını belirttiler.
Bu konuda muhtarlar aracılığı ile köylerden toplanan yaklaşık 1000’i aşkın dilekçe Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildi.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. diren ki kömür olma 13 Eylül 2020 Pazar 19:29:17

    Karanlığa adanmış cehennem doğumlu birkaç sefilin dünyada cennet yaşamları için milyonlarca Trakya insanı sade ve insanca yaşamlarının kabir azabına dönmelerine izin vermeyecek kadar aydındırlar görüldüğünce...