Temsilcilerimizden Trakya Liginde büyük başarı

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü karatecileri Trakya liginin 3’üncü etabına katılım gösterdi. 14 kulübün katılım gösterdiği 3’üncü etap Lüleburgaz’da yapılırken sporcular, katıldıkları kategorilerde 12’de 12 yaparak büyük bir başarıya imza attı. 2 Altın, 8 Gümüş ve 4 Bronz madalya kazanan Antrenör İlker Arslantaş ve sporcuları aynı başarıyı son etapta da sürdürmek için çalışmalarına devam ediyor.

12 Ağustos Pazar günü Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde gerçekleştirilen müsabakalara 14 kulüpten 300 sporcu katıldı. Minik, yıldız, ümit ve genç kategorilerinde gerçekleştirilen turnuvuya Kırklareli takımı da 11 sporcuyla katıldı.
Lig 14 kulübün katılımıyla 4 etaptan oluşuyor
Elde ettikleri başarının bir senelik bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getiren Antrenör İlker Arslantaş, halen karate grubunda 40-50 sporcu ile çalışmalarının başarılı şekilde sürdüğünü ifade etti.
Trakya’da ve özellikle Kırklareli’nde Karate sporunun gelişmesi için çalıştığını belirten Arslantaş, Trakya Karate Liginin ortaya çıkış sürecini şu cümlelerle anlattı; “Trakya Bölgesinde Çanakkale, Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy, Silivri, Çatalca, Lüleburgaz, Babaeski, Edirne ve Kırklareli’nden antrenörlerle beraber bu yılın başında Trakya Ligini kurmaya karar verdik.
Turnuvamızı bu bahsettiğim bölgelerde ki 14 kulübün katılımıyla 4 etap şeklide oluşturduk.”
Son etap 9 Eylül tarihinde Çanakkale’de
Trakya’nın karatede söz sahibi olmasını istediklerini belirten Arslantaş, “İlk Etabımızı Şubat ayında Edirne’de yaptık, 2’nci etabımızı Haziran ayında Tekirdağ’da yaptık, 3’üncü etabımızı da geçtiğimiz hafta Lüleburgaz ilçesinde yaptık. Son etabımızı da 9 Eylül’de Çanakkale’de yapacağız.
Bu turnuvamıza sadece karate ile uğraşan sporcular katılım gösterdi. Aslında başka illerden de ligimize katılmayı isteyen kulüpler oldu. Ancak biz oluşum aşamasında verdiğimiz için bunu istemedik.
Diğer illerden kulüplerin katılmaması bizim için yararlı oldu çünkü Trakya’nın karatede söz sahibi olmasını istiyoruz. Lüleburgaz’daki Şemsi Şamiloğlu hocamızın önderliğinde toplanarak ligimizi oluşturduk” şeklinde konuştu.
“1 senelik sürede çocukları bu seviyeye getirebildiğim için gururlu ve mutluyum”
Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak gerçekleştirilen 3 etaba da katılım gösterdiklerini vurgulayan Arslataş, bu müsabakaların sporcularının katıldığı ilk müsabakalar olduğunu belirterek, “Öğrencilerimizin en büyüğü yeşil, mavi kuşak seviyesinde. İlk etabımızda Edirne’de 18 sporcu ile katılarak 6 madalya almıştık. İlerleyen etaplarda bu başarımız artarak devam etti.
En son gerçekleşen Lüleburgaz etabında ise 11 sporcu ile 12 branşa katıldık. 12’de 12 yaparak büyük başarı elde ettik. 2 tane şampiyonluk, 8 tane ikincilik aldık, 4 tane de üçüncülük aldık.
Bu bizim için çok büyük bir başarı çünkü çok yeni bir kulübüz henüz 1 senelik bir birikimimiz var. 1 senelik sürede çocukları bu seviyeye getirebildiğim için gururlu ve mutluyum” sözlerini sarf etti.
Sporcular en az 2 veya 3 maç yapma imkanı buluyor
Arslantaş geniş bir kafilenin 3’üncü etaba katılım gösterdiğini kaydederek “Bu turnuvada aldığımız karar doğrultusunda 14 kulüp katıldı. Sporcu sayımız 300’e yakındı. Kategorilerimizi de minik, yıldız, ümit ve genç olarak belirledik. Her kategoride ortalama 5-6 sporcu oluyor bu da çocukların en az 2 veya 3 maç yapmalarına olanak sağlanıyor” ifadelerini kullandı.
Turnuvalara katılmak için en az Turuncu kuşak olmak gerekli
Turnuvaya katılım gösteren sporcuların turnuvaya katılabilmek adına geçtikleri süreci anlatan Arslantaş, “Spora yeni başlayan bir sporcu beyaz kemerde başlayarak 4 ay boyunca eğitim alıyor ardından sarı kemere geçiyor. Sonrasında bir 4 aylık eğitim daha alarak turuncu kemere geçiyor. Turnuvalara katılım koşulumuz en az turuncu kemer olmak.
Yani 8 ay boyunca eğitim almış bir sporcu müsabakalara katılabilir” diye konuştu.
Kırklareli’nde Karatenin gelişmesi için destek gerekli
“Trakya Ligimizin haricinde İstanbul ligimiz var “Karate 34” adında, ayrıca Sakarya’da bir ligimiz var. Biz aslında İstanbul ligimizin ilk etabına katıldık.
Hatta bizim ilk müsabakamızdı. Sonrasında ise Trakya Ligimizi kurmaya karar verdik. Önümüzdeki yılda Sakarya Ligine de katılmayı planlıyoruz” diyerek ilerleyen dönemlerdeki planlarını anlatan Antrenör Arslantaş, şuan için en önemli önceliklerinin sponsor bulmak olduğunu ifade etti.
Konu ile belediyeleri, Kırklarelili hayırseverleri ve en önemlisi Kırklareli Halkını ilimizde karateye destek olmaya çağırdı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol