Tedbirlere uy Kırklareli, durum çok ciddi

Kırklareli’nde geçtiğimiz gün Karakaş Mahallesi Şifa Geçidi Sokak üzerinde bulunan 95 haneli Karınca Sitesi’nin, dün de Yayla Mahallesinde Çamlık 2 ve Çamlık 3 Sokaklarının karantinaya alınması, ilimizde koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışın durumunu gözler önüne serdi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in İldeki vaka sayısının en kötü dönem olan nisan ayından 3 kat daha fazla olduğunu belirtmesi de durumun ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi. Şimdi vatandaşa düşen en önemli görev; sosyal mesafe, maske ve kişisel hijyen başta olmak üzere, tedbirlere uyma noktasında daha hassas olması…

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’nin de koronavirüs mücadelesi sürüyor. Bu anlamda bir süre önce Kırklareli’nde yaşanan rahatlatıcı tablo maalesef artık yok. Yetkililer, ilimizdeki vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu doğruluyorlar.
Nitekim Kırklareli Valisi Osman Bilgin yaptığı açıklamada; “İldeki vaka sayısı en kötü dönem olan nisan ayından 3 kat daha fazla durumda. Artık 24 saat alanlarda olacağız. Bundan sonra sokak, cadde, ev, köy ve mahalle karantinaları yapacağız. Bugün itibariyle polis ve jandarmamızın da çalışma düzenini değiştiriyoruz. Gerekirse çalışma saatlerini de değiştireceğiz. Tüm kurumları, tüm vatandaşlarımızı kurallara uymaya davet ediyorum” dedi.
Bu gelişmelerin kapsamında geçtiğimiz gün, vaka sayılarındaki belirgin artış sebebiyle Karakaş Mahallesi Şifa Geçidi Sokak üzerinde bulunan 95 haneli Karınca Sitesi karantina altına alındı. 14 Ekim itibariyle başlayan karantina 27 Ekim tarihine kadar sürecek. Bu çerçevede siteye bütün giriş ve çıkışlar kapatıldı. 08.00-19.00 saatleri arasında, site önünde bekleyen Vefa Destek Grubu mensupları, site sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyorlar.
Yine Kırklareli Valiliği tarafından yapılan bilgilendirmede; Yayla Mahallesinde Çamlık 2 ve Çamlık 3 sokakları da vaka sayılarındaki artış dolayısıyla karantinaya alındı.
Tüm bu gelişmeler Kırklareli’nde durumun oldukça ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Yetkili birimler, sosyal mesafe, maske ve kişisel hijyene uyulması yönündeki uyarılarını önemle tekrarlıyorlar. Bizler de gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza sesleniyor ve sağlığımız için tedbirlere uyulması noktasında daha da hassas olunmasını vurguluyoruz.
Bunlara dikkat
COVID-19'un yayılmasını önlemek için:
- Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın.
- Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun.
- Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın.
- Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
- Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın.
- Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın.
- Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol