Tedbirler sıkılaşıyor

Daha önce belirlenen yasaklara uyulmaması durumunda kapsamının genişletilebileceği sinyalini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma akşamı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda Cuma günü gece yarısından itibaren büyükşehirlere özel araçlar dahil izni olmayan hiçbir araç giriş çıkış yapamayacak. 65 yaş ve üzerine uygulanan sokağa çıkma yasağı artık 20 yaş ve altı içinde geçerli. Ayrıca pazar ve market gibi yerlerde maske takmak zorunlu hale geldi. Yine sokaklar dahil kamuya açık tüm alanlarda kalabalık oluşturacak biçimde bir araya gelinemeyecek. Sağlık Bakanlığının aynı gün açıkladığı son verilere göre ise ülkemizdeki vaka sayısı 20 bin 921 oldu. Hastalık nedeniyle 425 kişi yaşamını yitirdi. 484 hasta ise iyileşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an için zayıf noktayı genç nüfustaki hareketliliğin oluşturduğunu söyledi.


Cuma akşamı önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayınla koronavirüs ile ilgili alınan yeni tedbirler ve son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı şehir giriş ve çıkışları ile yaş sınırlamasına ilişkin genelge yayımladı.
Büyükşehirlere giriş çıkış yasağı
Genelgede büyükşehir statüsündeki 30 ilde (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa,
Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş,
Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun,
Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak için; kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durduruldu.
Bu illerde yaşayan veya bulunan tüm vatandaşlar belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Bu illere giriş çıkışlara bazı durumlarda izin verilecek. Bu durumlar şöyle;
a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabilecekler. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecek. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorunda olacaklar.
b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacak.
c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabilecekler.
d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecek.
e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecekler.
f-) Sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları”nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecekler.
20 yaş altı sokağa çıkamayacak
1- Tüm il ve ilçelerde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanacaktır.
2- Tüm illerde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirlerin, İl Pandemi Kurulunda görüşülmesi, İl Pandemi Kurulunca tavsiye edilen hususların İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında karara bağlanarak uygulanmaya derhal başlaması sağlanacak.
3- İl ve ilçelerde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşların ve çalışanlar maske ile girecekler. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacak.
4- İl ve ilçelerde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlar ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecek. 

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. yatacak yerleri yok 06 Nisan 2020 Pazartesi 15:46:58

    Dış emirle satılan mill şeker fabrikalarının üretimleri şeker ve yan ürünü alkolden ise kolonya üretimi lağvedildi. Şimdiki korona virüse karşı ilk etkili savunma silahı da halkın elinden alınmış oldu.

  2. Yorumcu arkadaş. O bahsettiğin şeker fabrikasını "sattırmayız" diye veryansın edip açılışında yer alan ana muhalefetten Trakyalı vekilleri de söyle.

  3. soracak hesap çok 14 Nisan 2020 Salı 19:12:51

    Dış emirle yokedilen SÜMERBANK mevcut dandik plesibo maskeler yerine corona virüsü engelleyici tıbbi maskeleri tüm yurttaşlara hızla temin eder ve devamını getirirdi.