Tarım Bayramı kutlandı

10 Ocak Tarım Bayramı nedeniyle çelenk töreni düzenlendi. Ülkemizde tarımsal eğitimin başlamasının yıl dönümü olması nedeniyle kutlanan tarım bayramı kapsamında Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası Özgürlük ve demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına Çelenk bıraktı ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erol Özkan tarafından yapılan basın açıklamasında ilk olarak Tarımsal eğitimin tarihçesinden bahsedildi; “10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy'de bulunan Ayamama Çiftliğinde "Ziraat Mektebi" adıyla kurulan ve daha sonra 13 Ekim 1892 tarihinde Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi ismini alan okul, ülkemizdeki ilk tarımsal eğitimin verilmeye başlandığı kurumdur.
Bu yıl Ayamama Çiftliğimde başlayan tarımsal eğitim ve öğretimin, 173. onur yılını kutluyoruz. Tarım sektörümüz, Türkiye'de en sıkıntılı dönemlerde bile bu ülkenin toprağını işledi, bitkisini ve hayvanını besledi, büyüttü, ülke insanını doyurdu, insanlara iş ve aş sağladı, dışsatıma katkı yaptı, sanayi sektörünü destekledi.
O nedenledir ki, 1846'dan bu yana devam eden 173 yıllık köklü tarihsel gelişime sahip bir meslek grubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”
Tarımın zorlukları
Tarım alanlarının azaldığını söyleyen Başkan Özkan, “Ülkemizin nüfusunun her yıl küçümsenemeyecek bir ora
nda arttığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla mühendisinden teknisyenine ve üreticiye tarımcıların bu nüfusu besleme ve doyurma gibi bir görev ve sorumluluğu olduğunu da unutmamak gerekir. Diğer yandan çeşitli nedenlerle tarım alanlarındaki daralma da göz ardı edilmemelidir.
Şöyle ki; sürekli 26,5 milyon hektar olarak dile getirilen tarım alanlarının günümüzde gerçekte yaklaşık 24 milyon hektar kadar olduğu dikkate alındığında, bu mesleğin işinin çok da kolay olmadığı ve bizleri önemli sorumluluğun beklediği daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
“Tüm sektör bileşenlerine
şükranlarımızı sunarız”
Basın açıklaması şu ifadelerde sonlandırıldı; “Amacımız; tarım sektörünün ülke kalkınmasına omuz verdiği, daha çok üreten, daha adil paylaşan, temel özellikleriyle Cumhuriyet'in korunup geliştirildiği, Atatürk ilkelerine bağlı nesillerin yetişip refah içerisinde yaşadığı bir ülkeye, Ziraat Mühendisleri toplumu ve tüm tarımcılar olarak, katkımızı koyabilmektir.
Tarım Haftası vesilesiyle, tarım sektöründe yer alan insanlığın varlığını sürdürmesine katkı sağlayan, alın terini akıtan üretimde bulunan, bu üretimin kalitesini ve verimini arttırmaya çalışan işçisinden çiftçisine, teknikerine mühendisine ve sanayicisine kadar tüm sektör bileşenlerine şükranlarımızı sunarız. Tüm meslektaşlarımıza, tarımcı dostlarımıza, üreticilerimize, halkımıza, basınımıza mutlu ve sağlıklı yaşam diler, saygılarımızı sunarız.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol