TÜBİTAK onaylarsa Kırklareli’nin doğasını keşfedecekler

TÜBİTAK’ın 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısına “Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi” projesi ile cevap veren Trakya Üniversitesi ve Silivri Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokulu projelerinin kabul edilmesini bekliyor. Proje onaylanırsa Silivri’deki 24 ortaokul öğrencisi Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi’nin de desteği ile Haziran ayında Dereköy Doğa Eğitim Merkezi’nde eğitimlere katılacak.

TÜBİTAK’ın 2017-2018 sezonunda “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” çağrısı üzerine Trakya Üniversitesi, Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokulu ile birlikte “Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi” isimli proje ile başvuruda bulundu.
Ortaokul öğrencilerinin doğa eğitimi alması planlanan projenin yürütücülüğünü Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Utku Güner üstlenirken proje ekibinde yine Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Yurtcan, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya, Yrd. Doç. Dr. Necmettin Güler, Mustafa Elibol, Aslıhan Dikmen, Rukiye Demir, Kahraman Burak Sancak, Ali Ay, Nevin Elibol, Ayşe Karaman, Yeliz Sancak, Canan Tiber, Cansu Dumlu ve Elif Güllü yer aldı.
Proje hakkında bilgi veren proje ekibinden Aslıhan Dikmen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi’nin de ayni destek verdiği proje ile Silivri genelindeki ortaöğretim öğrencilerine yönelik Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’nde 5 günlük doğa eğitimi gerçekleştirilmesini amaçladıklarını belirtti. Hedef kitle olarak Silivri ilçesinde 7. ve 8.sınıfta öğrenim gören 24 ortaokul öğrencisi seçileceğini kaydeden Dikmen, “Yıldız Dağları Doğa Eğitim Kampı Projesi, doğayla temas etmek suretiyle doğa ve canlıların gözlem ve
öğrenilmesine teşvik edecek, farklı etkinliklerle multidisiplinler yaklaşımlarla doğa sevgisini kazandırmayı hedefliyor.
Bu yaklaşımla doğa eğitim merkezinde eğitimler uygulamalı, kapalı mekanlardan ziyade açık alanlarda ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Öğrencilere doğa gözlemlerinin yanı sıra doğadaki cansız varlıklara dikkat çekmek için drama, spor, atölye çalışmaları gibi çeşitli aktiviteler düzenlenecek çocukların biyolojik çeşitlilik konularını zevkli bir yolla
öğrenmeleri sağlanacak” dedi.
Dikmen, “Eğer proje onaylanırsa öğrenciler herhangi bir ücret ödemeden Kırklareli Dereköy Doğa Eğitim Merkezi’nde 18 -22 Haziran 2018 tarihleri arasında doğa eğitimlerini gerçekleştirecekler. Proje sonuçlarının Nisan ayı içerisinde açıklanması bekleniyor” diye konuştu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol