Süt üreticisini birazda olsa rahatlatacak fiyat; 2,30 TL

2 Ekim Çarşamba Günü Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci’nin de katıldığı,Ankara’da gerçekleştiren Ulusal Süt Konseyi Toplantısında (USK) soğutulmuş çiğ süt referans fiyatı 15 Kasım’dan itibaren 2 lira 30 kuruş oldu. Alınan kararı değerlendiren Başkan Ali Dermenci, ”2 Ekim Çarşamba Günü Ulusal Süt Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı kapsamında yağ oranı % 3.6 ve protein değeri % 3.2 olan Soğutulmuş Çiğ süt referans fiyatı litre başına 2,30 TL oldu. Referans fiyatın tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Eğer 25 kuruşluk destek devam ederse, üreticilerimiz biraz rahatlar. Fakat süt desteği düşerse ya da kaldırılırsa süt üretimi daha da düşecek ve sürdürülebilir bir hayvancılık kalmayacaktır” dedi.

Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı; %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için, 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 tarihlerini kapsamak üzere 2,30 TL/Lt olarak belirledi.
Toplantıya Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci’de katıldı. Daha önce yaptığı açıklama da da fiyatın bu yönde artırılmasını talep eden Dermenci’nin beklentisi alınan kararla karşılanmış oldu. Yapılan toplantıda alınan yeni süt fiyatını değerlendiren Dermenci, üreticiye hayırlı olmasını temenni etti ve desteğinde devam etmesi gerektiğini ekledi.
30 kuruşluk zam az değil
Artışın önemine değinen Dermenci, “30 kuruşluk bir artış aslında bugün iyi bir artış.Fakat Aralık 2020 yılına kadar idare edecek bir fiyat değil. 5-6 ayı geçmeden artan girdi fiyatları, enflasyon oranı ve süt üretimindeki düşüşler neticesinde yine çok yetersiz kalacaktır. Bunu görmek çok zor değil. Ayrıca süt fiyatı sabit kalacak bir fiyat da değil. Üreticinin yararına olacak tek şey süt –yem paritesinin orantılı bir şekilde ayarlanmasıdır. Aksi taktirde üreticilerin bu duruma dayanacak güçleri kalmayacaktır” dedi.
Yem fiyatlarına da müdahale edilmeli
Dermenci, “Her zaman söylediğim gibi çiğ süt referans fiyatı bugün için 2,30 TL gibi görünse de maalesef ki yem sanayicisinin yapacağı zamlarla kısa sürede tekrar maliyetin altında kalacaktır. Bunun için süt fiyatında nasıl referans fiyat belirleniyorsa, yem fiyatında da aynı şekilde referans fiyat belirlenme yoluna gidilmelidir” açıklamasında bulundu.
Süt Desteği Çok Önemli
Şuan Bakanlığın süte vereceği desteğin çok önemli olduğunu kaydeden Dermenci, “Eğer 25 kuruşluk destek devam ederse, üreticilerimiz biraz rahatlar. Fakat süt desteği düşerse ya da kaldırılırsa süt üretimi daha da düşecek ve sürdürülebilir bir hayvancılık kalmayacaktır.
Süt üreticilerimize hayırlı olsun
Çiğ Süt desteğinin de en kısa zamanda belirlenip üreticilere duyurulması gerekmektedir. Ayrıca 2.30 TL lik Çiğ süt referans fiyatının tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol