Su Diyarı’nda festival rengarenk geçti

Geleneksel Kaynarca Su Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun katılımlı ve coşkulu bir şekilde kutlandı. Kaynarca’nın geleneksel festivali gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Kırklareli Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Fahri Özkan, Kırklareli Valiliği Mahalli İdareler Müdürü ve KIRKSEDER Başkanı Alaeddin İkican, CHP Kırklareli İl Başkanı Gürcan Saatçi, Bulgaristan’dan Halk Oyunları grubu, çevre il ve ilçelerden gelen konuklar ile gerçekleşen törenin ardından Kaynarca Belediye Başkan Serdar Türker açıklamalarda bulundu.


Yoğun katılım ile gerçekleşen açılış töreninde konuşan Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, “Sayın Valim, ayın milletvekillerim, sayın ilçe başkanlarım, çok değerli kaymakamım, çok değerli Kaynarcamın suyu gibi gönlü güzel, kalbi güzel değerli hemşerilerim ve dışarıdan gelen çok değerli misafirlerim, sevgili çocuklar, Bulgaristan Harmanlı'dan gelen dans grubu arkadaşlarım, çok değerli il genel meclis üyelerim, çok değerli muhtarlarım, sayın misafirlerim, saygıdeğer muhtarlarım öncelikle hepinizi Kaynarca Genel Geleneksel Su Festivali’ne katkılarınızdan dolayı saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz” sözlerini ifade etti.  
“Su kaynaklarımızı korumak için su festivalini başlattık”
Dünya genelinde su kaynaklarının öneminin arttığını ifade eden Başkan Türker, “Bulunduğumuz alan hepimiz için çok kıymetli.
Çünkü Kaynarca Su Diyarı, suyun önemi son yıllarda bir kez daha ortaya çıktı. Biz de su kaynaklarımızı korumak toprağımızı, çevremizi, doğamızı korumak için su festivalini başlatmıştık. Ve artık geleneksel hale geldi. Hem Türkiye'de hem yurt dışında tanınan bir festival oldu. Topraklarımızı koruyalım, sularımızı koruyalım çocuklarımıza, doğmamış torunlarımıza tertemiz güzel bir çevre bırakalım.
 Ben katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız diyorum değerli hemşehrilerim, saygıdeğer misafirlerim. Gerçekten yoğun bir program var” ifadelerini kaydetti.
İlk gün coşkusu
İlk gün coşkuyla başlayan festivalde 19.00’da açılış korteji, 19.15’te Tarihi Taş Değirmen yanında Edirne Belediye Bandosu Konseri, 19.30’da Yazlık Düğün yerinde Edirne Belediye Roman Halk Dansları Topluluğu Gösterisi, 19.45’te Büyükçekmece Belediyesi Halk Dansları Gösterisi, 20.00’da Bulgaristan Harmanlı Halk Dansları Gösterisi, 21.00’da Nuray Selim ev Ferihan Gültekin Konseri, 22.00’da Elvan Günaydın Konseri, 22.45’te Rumelili Ekrem Konseri sahne aldı.
Renkli bir festival
Birçok etkinliği içinde barındıran festivalin ikinci gününde saat 12.00’da Usta Tavlacılar Yarışması gerçekleşti, 14.00’da Su Perisi Yarışması, 15.00’da Doğa-Yaşam-Çevre-Su Sempozyumu, 17.00’da Atatürk ve Milli Mücadele Konulu Panel, 18.30’da Şair Alaeddin İkican Şiir Dinletisi, 21.00’da Grup Gündoğarken Konseri, 22.45 Lara Konseri gerçekleşti.
Kaynarca Geleneksel Su Festivali’nde şiir seveler ile bir araya geldi. Kırklareli Valiliği Mahalli İdareler Müdürü ve KIRKSEDER Başkanı Alaeddin İkican, en sevilen şiirlerini bugün 19 Ağustos 2023 Cumartesi saat 18.30’da sahne aldı.
Festival programı kapsamında Kaynarca Ekrem İmamoğlu Kütüphanesi’nde şiirlerini seslendiren KIRKSEDER Başkanı Alaeddin İkican, şiir severler ile 18.30’da bir araya geldi.
Kültür sana etkinlikleriyle bilinen Başkan İkican, sevilen şiirlerini seslendirirken kanunda Muhammet İbrahim Turgut ve neyzen Hakan Konyar de sahnedeki yerini aldı. Başkan İkican etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, “Su diyarı Kaynarca festivalinde 19 Ağustos 2023 Cumartesi günü saat 18.30 da şiir ve sanatta beraber olduk birlikte duygularımızı paylaştık” sözlerini ifade etti. (A.Kaya)


Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol